متن انرژی 49 منتشر شد.

از ابقاء کارت سوخت ضد قاچاق تا جریمه مشترکین پرمصرف آب

بسته خبری این هفته به بررسی لایحه پیشنهادی مجلس برای ابقای کارت سوخت، قانون جریمه مشترکین پرمصرف آب برای ایجاد انگیزه درتغییر الگوی نادرست مصرف و جزییات بیشتری در مورد توافقنامه پاریس پرداخته شده است.

به گزارش عیارآنلاین، چهل‌‌ونهمین بسته خبری «متن انرژی» منتشر شد. طرح حفظ کارت سوخت درمجلس، قانون جریمه مشترکین پرمصرف و جزییات توافقنامه پاریس برای کاهش انتشار دی اکسید کربن سه موضوعی هستند که در این شماره مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

کارت سوخت نظاره‌گر قاچاق بنزین باقی ماند

کارت سوختمجلس شورای اسلامی با تصویب لایحه اصلاحیه قانون بودجه ۹۵ استفاده از کارت سوخت را مردود اعلام کرده بود. در این لایحه اصلاحی، بند «ح» تبصره ۱۴ قانون بودجه ۹۵  الزام دولت به حفظ کارت سوخت و عرضه مجدد بنزین دو نرخی به درخواست وزیر نفت حذف گردید. اما با توجه به اهمیت حفظ کارت سوخت در کنترل مصرف بنزین و کاهش قاچاق این فراورده نفتی طرح حفظ کارت سوخت با قید دو فوریت و با امضای ۱۲۶ نفر از نمایندگان به هیات‌رئیسه مجلس تقدیم گردید.

۲۴ آبان‌ماه یک فوریت بررسی طرح اصلاح ماده یک قانون توسعه حمل‌ونقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید که در صورت تصویب نهایی این طرح در صحن علنی مجلس اصلاحات زیر در قانون توسعه حمل‌ونقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت اعمال می‌شود.

اولاً در ماده یک قانون مذکور عبارت «از طریق عرضه بنزین و گازوئیل در بخش حمل‌ونقل با استفاده از کارت هوشمند سوخت» جایگزین عبارت «از طریق عرضه بنزین و گازوئیل در بخش‌های حمل‌ونقل و صنعت و کشاورزی با اولویت کارت هوشمند سوخت می‌شود.

ثانیاً این تبصره به ماده یک این قانون الحاق می‌شود که دولت مجاز است به منظور ترغیب مصرف‌کننده به استفاده از کارت هوشمند سوخت مختص هر خودرو از سیاست‌های انگیزشی در چارچوب قوانین و مقررات استفاده کند.

۲۱ آذرماه ۹۵ طرح حفظ کارت سوخت در کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی مطرح و اکثریت آراء تصویب شد. در صورت تصویب نهایی این طرح در صحن علنی مجلس مهم‌ترین و مؤثرترین مانع قاچاق سازمان‌ یافته بنزین حفظ خواهد شد.

در همین رابطه حسین بهرام نیا عضو کمیسیون انرژی مجلس نظرات مخالفان ابقا کارت سوخت را فاقد منطق و مستندات کارشناسی دانست و گفته است که پیش بینی می‌شود با توجه به تصویب طرح حفظ کارت سوخت با اکثریت آرا در کمیسیون انرژی و همچنین امضا بیش از ۱۲۰ نماینده ذیل این طرح، در صحن علنی مجلس نیز طرح تصویب خواهد شد.

با توجه به اهمیت حفظ کارت سوخت برای جلوگیری از قاچاق بنزین و کنترل مصرف این فرآورده نفتی لازم است که نمایندگان مجلس با رای به حفظ آن از حذف این سامانه باارزش جلوگیری کنند.

مشترکین پرمصرف آب جریمه می‌شوند

قانون جامع آب_سند ملی آب_آب شرب تهراندو سال پیش طرحی به عنوان جریمه مشترکان پرمصرف روی میز مسئولان قرار گرفت که به نظر می توانست تا حدی به مدیریت منابع آبی کشور کمک کند. در آن زمان طرحی با عنوان “اصلاح الگوی مصرف آب و مدیریت مصرف” در مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار گرفت که به گفته جانباز، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور در آن زمان  به دلیل مصادف شدن بررسی این طرح با زمان انتخابات بحث جریمه مشترکان پرمصرف از این طرح حذف شد.

در همین رابطه دائمی قائم مقام وزیر نیرو اعلام کرده که ابزار هشدار دهنده قیمتی می تواند بازدارندگی مناسبی در خصوص برخی مشترکان پرمصرف داشته باشد. وی در خصوص مصوبه قانونی قطع آب مشترکان پرمصرف اظهار کرده آب مشترکانی که مصرف بیش از حد مجاز دارند بعد از چندین بار تذکر و به کارگیری ابزارهای قیمتی و فرهنگ‌سازی قطع شود.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو مصرف معقول آب برای یک واحد مسکونی در یک ماه را حدود ۱۸ مترمکعب عنوان و اظهار کرد: وزارت نیرو تا ۴۰ مترمکعب نیز از طریق پلکانی میزان مصرف آب را کنترل خواهد کرد، اما مصرف بالای ۴۰ مترمکعب در هیچ جای دنیا معقول نیست.

دائمی با بیان این‌که در حال حاضر وزارت نیرو به ازای هر نفر ۲۵۰ لیتر آب در روز تامین می‌کند، ادامه داد: اگر یک واحد مسکونی بیش از ۴۰ مترمکعب در ماه استفاده کند، پس از گذر از مراحل تبیین شده آب آن قطع خواهد شد.

گفتنی است که برخی از کشورهای پیشرفته دنیا با استفاده از روش‌های مدرن تعرفه‌گذاری مردم را به رعایت الگوی مصرف سوق داده‌اند. در این روش که نظام تعرفه‌گذاری پلکانی-افزایشی نام دارد، با توجه به روند مصرف عموم مردم، میزان مشخصی از هر حامل انرژی به عنوان الگوی مصرف تعریف می‌کند و هزینه مصرف کمتر از الگو، ارزان‌تر تعیین می‌شود.

با عبور مصرف از مقدار الگو، قیمت به صورت ناگهانی افزایش می‌یابد تا مشترکین پرمصرف با پرداخت هزینۀ واقعی انرژی، رفتار خود را اصلاح کنند و فشار افزایش قیمت نیز از عموم مردم برداشته شود.

اجرای این روش تعرفه‌گذاری علاوه بر تغییر الگوی مصرف مشترکین پرمصرف، باعث حذف یارانه پنهان ناعادلانه این دسته از مشترکین خواهد شد.

توافقنامه پاریس زمینه‌ساز اعمال فشارهای سیاسی و اقتصادی به کشور

توافق‌نامه پاریس۲۳ آبان ماه سال ۹۵ مجلس توافقنامه تغییرات اقلیمى پاریس را تصویب کرد. در متن این توافقنامه که تعهد به آن از لحاظ قانونی الزامی است از کشورهای جهان خواسته شده برای کاهش تولید گازهای گلخانه ای و محدود ماندن افزایش گرمایش زمین زیر ۲ درجه سانتیگراد تلاش کنند.

کلیات این لایحه را با ۱۴۲ رأی موافق، ۹ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع و جزئیات آن را با ۱۴۹ رأی موافق،۶ رأی مخالف و ۸ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۴ نماینده حاضر در به تصویب رسید.

نگرانی اصلی در موردتصویب این لایحه در مجلس، محدودیت‌ها در حوزه‌های اقتصادی و صنعتی در سال های آینده با پذیرش این توافق نامه است، زیرا منبع گسیل عمده گازهای گلخانه‌ای مربوط به بخش‌های تولید انرژی و واحدهای صنعتی و به طور کلی تمامی بخش‌های مصرف کننده انرژی های فسیلی از جمله نفت و گاز است.

محدودیت و کاهش قدرت رقابت کشورهای در حال توسعه مخصوصا کشور ایران تا جایی پیش خواهد رفت که توسعه صنایع پتروشیمی، راه‌آهن، نیروگاه، پالایشگاه و حتی کشاورزی کشور را نیز در بر خواهد گرفت.

امضای این توافقنامه به بهانه‌هایی مانند خروج کشور از انزوا و نشان دادن توسعه روابط بین المللی بدون تحقیق و بررسی از جزییات  این تعهد جای تعجب دارد. چراکه در آینده نزدیک دنیا به منابع نفت و گاز ایران نیاز دارد و امضای این تعهدنامه به معنای حذف قدرت رقابت و ایجاد مداخله  جدید برای اعمال فشاربه کشور است.

بنابر این باید پرسید که علت امضای این تعهد بین المللی داوطلبانه بدون  انجام بررسی کارشناسی ودقیق با چه هدفی صورت می‌گیرد؟

سایر اخبار مهم هفته

دولت مکلف شد راندمان نیروگاه‌ها را در طول برنامه ششم یک درصد افزایش دهد

گزارش خبری/مجلس با تصویب ماده مربوط به قانون هدفمندسازی یارانه‌ها در لایحه برنامه ششم توسعه به دولت برای افزایش قیمت آب، برق و حامل‌های انرژی در سال ۹۶ اجازه داد. همچنین دولت مکلف شد راندمان نیروگاه‌ها را در طول برنامه ششم یک درصد افزایش دهد.

ضرر ۱۱میلیارد دلاری تأخیر در راه‌اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس

یادداشت اقتصادی/میعانات گازی ماده‌ای ارزشمند است که بعد از فرآورش در پالایشگاه می‌توان ۶۰درصد آن را به بنزین تبدیل کرد. حدود ۱۵ سال است که ایران به‌دلیل فقدان یک پالایشگاه میعانات گازی این ماده را با قیمتی خیلی پایین‌تر از ارزش واقعی به فروش می‌رساند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس: واردکنندگان بنزین و قاچاقچیان از حذف کارت سوخت نفع می‌برند

خادمی عضو کمیسیون انرژی مجلس: کارت سوخت با گذشت نزدیک به یک دهه از راه اندازی با ایجاد شفافیت در فرآیند سوخت‌رسانی در طی این سال‌ها توانسته است یکی از فساد خیزترین بخش‌های اقتصاد کشور یعنی بخش سوخت را مدیریت و کنترل کند.

حدود ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه حرارتی روی میز مذاکرات ایران و روسیه قرار گرفت

حضور مدیرانی از ۱۱ شرکت نیروگاه ساز و یا سازنده تجهیزات نیروگاهی در هیئت اقتصادی روسیه که به تهران سفر کرده اند نشان می دهد که شرکت های روسی در بخش صنعت نیروگاه سازی ایران، با عزمی جدی قصد ورود دارند. روی میز مذاکره ایران و روسیه در ساخت نیروگاه، در مجموع حدود ۱۰ هزار مگاوات ساخت واحدهای حرارتی مورد مذاکره و بررسی از نظر ظرفیت های همکاری قرار گرفت

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو: در پایان برنامه ششم، ۸۰ درصد برق کشور توسط نیروگاه‌های بخش خصوصی تولید می شود

دائمی معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو از ضرورت ایجاد فضای رقابتی در صنعت برق و تقویت صندوق‌های سرمایه‌گذاری به عنوان یکی از سیاست های وزارت نیرو یاد کرد.

زنگنه: ۱۳۰ میلیارد دلار به قراردادهای جدید نفتی اختصاص یافته است

زنگنه وزیر نفت با بیان اینکه در قراردادهای جدید نفتی، پول بر اساس عملکرد به طرف قرارداد پرداخت می‌شود، گفت: ۱۳۰ میلیارد دلار برای سرمایه‌گذاری در این حوزه پیش‌بینی شد که می‌توان ۲۵ میلیارد دلار آن را از محل صندوق توسعه ملی تأمین کرد.

معاون شرکت ملی نفت: مشارکت ایران و توتال در طرح‌های LNG منتفی شد

منوچهری معاون شرکت ملی نفت با بیان اینکه مشارکت ایران و توتال صرفا برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی است، گفت: فعلا برنامه‌ای برای مشارکت با این شرکت فرانسوی برای احداث یک واحد جدید تولید LNG نداریم.

تفاهم‌نامه احداث نیروگاه ۱۴۰۰ مگاواتی میان ایران و روسیه امضا شد

یادداشت تفاهم احداث یک نیروگاه ۱۴۰۰ مگاواتی در استان هرمزگان به ارزش ۱.۶ میلیارد دلار میان وزیر نیروی ایران و وزیر انرژی روسیه امضا شد.

سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی تشکیل شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز و در ادامه بررسی لایحه اساسنامه سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی (ساتبا) با تصویب ماده ۶ این لایحه، وظایف و اختیارات ساتبا را تعیین کردند.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: