۲۱ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۸

فرهادی: کمیته مشترک وزارت علوم و آموزش ‌و پرورش برای وارد شدن پژوهش به محیط آموزش و پرورش تشکیل شود

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: باید کمیته مشترک همکاری و توسعه میان آموزش و پرورش و آموزش عالی شکل بگیرد تا پژوهش به محیط آموزش و پرورش نیز وارد شود.

به گزارش عیارآنلاین، محمد فرهادی در جشنواره دانش آموزان پژوهنده که امروز در نخستین روز هفته پژوهش در دبیرستان شریعتی منطقه دو تهران برگزار شد، افزود: وارد شدن پژوهش به آموزش و پرورش باید در همه دوره های آن باشد؛ اگر جوان در محیطی مناسب قرار گیرد در آینده می تواند نوآور فعال در عرصه جامعه باشد.
فرهادی ادامه داد: برنامه های تحولی آموزش و پرورش برای ایجاد پرسش گری و روش حل مسئله در آموزش و پرورش در حال اجرا است.
فرهادی با اشاره به تحصیل بیش از ۱۳ میلیون دانش آموز در کشور گفت: آموزش و پرورش رسالت سنگینی دارد؛ این رسالت، پژوهش محوری، تحقیق، پرسش گری است که باید به صورت یک فرهنگ و خصیصه درآید.
وی افزود: سال های زیادی از روش یادگیری های انباشته و کم اثر گذشته است؛ امروزه یادگیری به صورت حل مسئله، پژوهش گری و مشارکت است که باعث توسعه علمی پایدار خواهد شد؛ هر چه فاصله دو نظام آموزشی کم شود و ارتباطات میان آموزش پرورش و آموزش عالی بیشتر شود می توان سریعتر به مرجعیت علمی کشور در جهان دست یافت.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به فعالیت بسیاری از دستگاه ها، ارگان ها و نهادهای کشور در گسترش پژوهش محوری گفت: در همه استان ها شورای پژوهش و فناوری با محوریت دانشگاه مرجع و با ریاست استاندار شکل گرفته است تا مشکلات و معضلات هر استان با پژوهش و بر اساس اصول علمی حل شود.
فرهادی افزود: گسترش علم باوری و پژوهش محوری از مدرسه آغاز می شود و با توجه به جایگاه علم در تاریخ و اعتقادات ما، چراغ راهی برای رسیدن به اهداف تعریف شده است.
وی ادامه داد: با توجه به سند چشم انداز و بیانات مقام معظم رهبری و ایجاد بستر مناسب برای حرکت هیچ بهانه ای برای رسیدن به اهداف تعریف شده نداریم.
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با اشاره به نقش پژوهش در اقتصاد کشور افزود: خروجی مراکز آموزشی باید تربیت نیروهای انسانی پژوهش محور و کارآمد برای جامعه باشد.
فرهادی با اشاره به ایجاد ۱۳۰ آزمایشگاه مرکزی در دانشگاه های کشور برای استفاده پژوهشگران، از دانش آموزان دعوت کرد تا از این آزمایشگاه دیدن و استفاده کنند.
مراسم جشنواره دانش آموز پژوهنده سال ۱۳۹۵ با حضور وزیر علوم، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم و وزیر آموزش و پرورش در دبیرستان دکتر شریعتی منطقه دو تهران برگزار شد و در این مراسم از برگزیدگان این دوره تقدیر شد.
ویژه برنامه های هفته پژوهش سال ۹۵ از ۲۱ تا ۲۷ آذرماه برگزار خواهد شد و روزهای این هفته به ترتیب با عنوان های ‘پژوهش، فناوری و مدرسه’، ‘پژوهش، فناوری و دانشگاه کارآفرین’ ، ‘پژوهش، فناوری و صنعت’، ‘پژوهش، فناوری؛ اقدام و عمل’، ‘پژوهش، فناوری و حامیان پژوهش’، ‘ایده برتر، سرمایه ملی’ و ”پژوهش، فناوری و حوزه و دانشگاه’ نامگذاری شده است.

منبع: ایرنا

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: