با اجرای لایحه ناقص دولت، روستایی بیکار تبدیل به روستایی بیکار بدهکار می‎شود

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در گفتگو با عیارآنلاین از دقیق و شفاف نبودن جزئیات لایحه پیشنهادی دولت در خصوص برداشت ۱٫۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستائیان انتقاد کرد.

به گزارش عیارآنلاین، سلمان خدادادی، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار عیارآنلاین، با اشاره به لایحه دولت در خصوص برداشت ۱٫۵ میلیارد دلار پول از صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستائیان، گفت: دولت یک لایحه‎ای با نیت خیر خواهانه داده اند که می خواهند از صندوق توسعه ملی ۱٫۵میلیارد دلار برداشت کنند و جهت کمک اشتغال زایی روستائیان هزینه کند که این مسئله بسیار خوبی است.

وی با انتقاد از عدم دقیق بودن جزئییات لایحه پیشنهادی دولت در خصوص برداشت ۱٫۵ میلیارد دلار پول از صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستائیان، تصریح کرد: دولت در لایحه پیشنهادی باید دلایل توجیحی مکان هدف، اهداف طرح، معیاری ها، فرایند هزینه کرد و فرایند شناسایای افراد مشمول و معیارهای مدنظر انتخاب افراد، فعالیت ها و مشاغل مورد حمایت و درصد تسهیلات را حتما باید به صورت دقیق مشخص کند که متاسفانه هیچ کدام ازاین مسائل در لایحه ای که به مجلس ارائه شده، نیامده است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی افزود: بنده با کلیات این طرح به عنوان یک نماینده مجلس موافقم چون هرکاری در این کشور بخواهد بحث بیکاری را حل کند ،اشتغال زایی کند و مشکل اشتغال جوانان را حل کند هیچ کس نمی تواند بگوید اشتباه است ولی اینکه با این عجله و شتاب و بدون برنامه، بدون مشخص کردن محیط و افراد هدف بخواهند کاری انجام بدهند مطمئنا محکوم به شکست است و نمی تواند مشکلات را حل کند.

خدادادی با بیان اینکه باید جلسات دقیق بین مجلس و دولت برای مشخص کردن جزئیات مدل و راهکارهای لایحه مذکور برگزار شود گفت: الان لایحه پیشنهادی دولت بسیار کلی و در واقع مثل چک سفید است.

وی با بیان اینکه دولت به هر حال باید راهکارهای خود را مشخص کند، گفت: اگر دولت می خواهد تسهیلات دهد باید مشخص کند به چه کسانی می خواهد بدهد دارد و اگر می خواهد صنایع کارگاهی ایجاد کند این خود یه تعریف دیگر دارد و اگر می خواهد شغل ایجاد کند این هم یه تعریف دیگری دارد و آیا اصلا افراد آموزش دیده ای دارد که می خواهد برای آنها شغل ایجاد کند.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه کلایات این طرح دارای ابهام است، تصریح کرد: این که دولت بدون برنامه ریزی، مبالغی به روستائیان دهد و روستائیان  بروند هر کاری دلشان بخواهد انجام دهند، نتیجه‎ای جز این ندارد که روستائی بیکار تبدیل به روستائی بیکار بدهکار شود و مشکلات مردم را حل نمی‎کند و این مستلزم کار کارشناسی و مطالعات عمیق دارد که به نظر من در این لایحه این مطالعات انجام نگرفته و دولت فقط یک کلیاتی به مجلس فرستاده و فقط می خواهد مبلغی را برداشت کند.

خدادادی افزود: نماینده های مجلس تا از جزئیات طرح مطلع نشوند و یقیین پیدا نکنند که این مبلغ کجا و چگونه و با چه درصدی می خواهد مصرف شود، این لایحه دولت را تصویب نمی کنند.

وی با اشاره به شائبه و برداشت هایی از انتخاباتی بودن لایحه دولت برای ارائه تسهیلات به روستاییان در آستانه انتخابات، تصریح کرد: بنا بر تجربیات گذشته، این بحق است که شائبه و برداشت های انتخاباتی به این صورت که دولت می خواهد رای جمع کند از این لایحه دولت شود، چون در دولت های گذشته هم مواردی مثل سهام عدالت و غیره برای جمع کردن رای مردم در آستانه انتخابات انجام شده است.

این نماینده مجلس گفت: در مورد برداشت ۱٫۵ میلیارد دلار پول از صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستائیان، رهبر انقلاب فرموده اند مسیر قانونی باید اجرا شود، این یعنی نه اینکه مثل گذشته بیایند خودشان تصویب کنند بلکه گفته اند مجلس باید تصویب کند. مجلس هم بدون کار کارشناسی این لایحه را تصویب نمی کند و نماینده های ملت از سوء استفاده‎های انتخاباتی، اگر هدف آنها این باشد که البته من نمیدانم هست یا نیست،  مانع می شوند.

خدادادی در پایان با بیان اینکه اگر جزئییات لایحه مشخص نشود، در مجلس تصویب نمی‌شود، افزود: با وجود اینکه در لایحه پیشنهادی دولت زمان اجرای لایحه تا پایان  سال ۹۵ است ولی مجلس موظف به تصویب آن نیست و می تواند آن را تغییر دهد یا به صورت کلی تصویب نکند.

۱ دیدگاه

  1. […] سلمان خدادادی، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با انتقاد از غیردقیق بودن جزئیات لایحه پیشنهادی دولت، معتقد است که دولت باید دلایل توجیهی، اهداف طرح، معیارهای انتخاب افراد مشمول طرح، فرایند هزینه‌کرد و اینکه از کدام مشاغل حمایت خواهد شد را مشخص نماید. همچنین، لایحه مذکور را به دلیل شتاب‌زده بودن و عدم ارائه برنامه دقیق، به چک سفیدی تشبیه کرد که نتیجه‌ای جز تبدیل روستایی بیکار به روستایی بیکار و بدهکار نخواهد داشت. […]

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: