در جوانه 60 بررسی شد:

از کشت فراسرزمینی در برزیل تا برداشت ۱٫۵میلیارد دلار از صندوق توسعه

در شصتمین بسته خبری جوانه به دو موضوع برداشت ۱٫۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای اشتغال‌زایی در روستا و موضوع کشت فراسرزمینی دانه های روغنی پرداخته شده است.

به گزارش عیارآنلاین، شصت‌‌ومین بسته خبری جوانه که به مهمترین تحولات حوزه کشاورزی در هفته گذشته اختصاص دارد، منتشر شد. دراین شماره به صورت تفصیلی به دو موضوع برداشت ۱٫۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای اشتغال‌زایی در روستا و توسعه کشت دانه‌های روغنی پرداخته شده است.

آزموده را آزمودن خطاست…

اقتصاد روستاهفته گذشته، لایحه یک فوریتی برداشت ۱٫۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی (جهت ایجاد اشتغال جوانان روستایی) در مجلس تصویب شد؛ توضیح آنکه دولت در ابتدا تصمیم داشت به واسطه نامه نگاری با مقام معظم رهبری مجوز این میزان برداشت را دریافت نماید؛ لکن ایشان تصمیم‌گیری در این رابطه را بر عهده مجلس قرار دادند . دولت نیز، دوفوریت ارسال لایحه به مجلس را به تصویب رساند.

در این رابطه نوبخت، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، در صحن علنی مجلس، با توجه به نرخ فزاینده نیروی کار درکشور، برداشت از منابع صندوق ذخیره را برای ایجاد ۹۰۰ هزار فرصت شغلی در روستاها ضروری دانست. همچنین ابراهیمی، سخنگوی فراکسیون اشتغال و تولید مجلس، تصویب این لایحه را عاملی جهت رونق اشتغال و ایجاد درآمد مناطق روستایی و عشایری عنوان کرد.

البته این طرح در مجلس مخالفینی نیز داشت؛ لاهوتی، عضوکمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، برداشت دولت ازصندوق توسعه برای ایجاد اشتغال را خلاف سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری اعلام کرد؛ در همین راستا، لاریجانی، رئیس مجلس، با وارد دانستن ایراد لاهوتی، این لایحه را خلاف سیاست‌های ابلاغی رهبری عنوان نمود. همچنین به اعتقاد مصری، نماینده مجلس، دولت برای کمک به روستاییان به جای صرف این میزان هزینه هنگفت، باید بدهکاری آن‌ها را زودتر پرداخت کند.

کارشناسان بازارکار معتقدند چالش‌های اشتغال‌زایی در حوزه روستا، بیشتر از پرداخت تسهیلات، به تأمین بازار محصولات روستاییان و بنگاه‌های مرتبط و از بین بردن موانع و فرآیندهای کسب‌وکار نیازمند است.

در رابطه با لایحه پیشنهادی دولت ، نقاط مبهمی وجود دارد؛ در توضیح این مطلب باید گفت، نحوه اجرایی شدن آن مشخص نیست و تاکنون هیچ طرح پیشنهادی از سوی دولت به مجلس(در ضمیمه لایحه) تقدیم نشده است. همچنین در تشریح این لایحه، ادعا شده این تسهیلات تا پایان سال ۱۳۹۵ به متقاضیان اعطا خواهد شد؛ در حالی که  با توجه به زمان لازم جهت فرآیند تصویب در مجلس و مشخص شدن آیین‌نامه اجرایی این قانون، تحقق این ادعا تا پایان سال امکان‌پذیر نخواهد بود.

با نگاهی به تجربیات گذشته(طرح‌های شکست خورده‌ای همچون طرح خوداشتغالی، طرح ضربتی اشتغال و طرح بنگاه‌های زودبازده) در رابطه با برداشت‌های صورت گرفته از صندوق توسعه ملی، روشن می‌گردد که این موضوع باعث رشد تورم در جامعه شده است؛ همچنین به واسطه چنین طرح‌هایی، وام گیرندگان به جای ایجاد اشتغال، بدهکار سیستم بانکی شدند.

در نهایت باید گفت ارجاع این موضوع توسط مقام معظم رهبری به مجلس، نشانگر این مطلب است که در این مورد باید کار کارشناسی قوی صورت پذیرد.

توسعه کشت دانه‌های روغنی؛ از تولید داخل تا خرید تضمینی تولیدات کشت فراسرزمینی

دانه روغنیکشت فرا سرزمینی به معنای کاشت انواع محصول در سایر کشورها و واردات آن به کشور است؛ از این‌رو، کشورهایی که از محدودیت منابع داخلی (آب و زمین) رنج می‌برند، توسط این روش و با اجاره اراضی در سایر کشورها، اقدام به تولید مایحتاج خود می‌کنند.

هفته گذشته عامریان، رئیس اتاق ایران و برزیل، از پرداخت تسهیلات مالی کم بهره به زارعان کشت فرا سرزمینی خبر داد. همچنین هر امکاناتی که به کشاورزان ایرانی مانند بیمه و خرید تضمینی داده می‌شود در اختیار کشاورزان فرا سرزمینی نیز قرار می‌‌گیرد. طبق گفته عامریان، درصورتی‌که کشت فرا سرزمینی در برزیل توسعه یابد، دانه‌های روغنی ۲۰ تا ۳۰ درصد ارزان‌تر از نوع وارداتی آن به کشور وارد می‌شود. گفته‌های رئیس اتاق ایران و برزیل در حالی است که وزارت جهاد کشاورزی برنامه ۱۰ ساله توسعه‌ای کشت دانه‌های روغنی به همراه مشوق‌های حمایتی از تولیدکنندگان دارد.

از جمله نقدهای کارشناسان به کشت فراسرزمینی دانه‌های روغنی در کشوری همچون برزیل، فاصله جغرافیایی زیاد  این کشور با ایران است؛ به گونه‌ای که برای واردات این قبیل دانه‌ها، ارز زیادی باید هزینه گردد؛ همچنین یکی از پیش‌شرط‌های لازم در کشت فراسرزمینی، وابستگی متقابل دو کشور بوده که البته بین ایران و برزیل چنین حالتی وجود ندارد؛ به نحوی که برزیل وابستگی وارداتی(غذا، فناوری و…) به ایران ندارد.

نقد مهم دیگر، نبود شفافیت در آمار و اطلاعات محصولات وارداتی خواهد بود؛ در توضیح این مطلب باید افزود تشخیص این مطلب که دانه روغنی وارد شده، حاصل از کشت فراسرزمینی بوده یا خرید از کشور برزیل، سخت خواهد بود.

طبق گفته کارشناسان و عنایت به این نکته که در حال حاضر توسعه هرچه بیشتر دانه روغنی درکشور اولویت دارد، انتظار می‌رود در صورت تصمیم بر اجرای کشت فراسرزمینی، پیش شرط‌های آن رعایت شود.

یک دقیقه درنگ

کهرام، رئیس مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی از تولید به اندازه واکسن تب برفکی و صادرات آن خبر داد؛ درحالی که این ادعا سال پیش نیز مطرح شده بود؛ اما با این وجود ۳۱۰۰۰ راس دام در اثر تب برفکی تلف شدند.

سایر اخبار برگزیده

برای اطلاع از سایر اخبار مهم حوزه کشاورزی در هفته گذشته، به این لینک مراجعه کنید.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: