۱۵ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۰۱
نایب رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران:

مشکل جذب سرمایه‌گذار در بخش برق همچنان ادامه دارد

نایب رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران گفت: در شرایط بعد از برجام همچنان با مشکل جذب سرمایه‌گذار داخلی و خارجی در بخش نیرو و برق مواجه‌ایم.

به گزارش عیارآنلاین، نجفی امروز در نشست بررسی مصرف انرژی در سیستمهای حرارتی و برودتی در اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: اکنون که در شرایط بعد از برجام هستیم برای تعامل با سایر کشورها در خصوص نیرو و تولید برق با مشکل روبرو هستیم.

وی با تاکید بر اینکه جذب سرمایه‌گذاریهای خارجی و حتی داخلی با چالشهای جدی مواجه است افزود: فضای مناسب و پایداری در حوزه سرمایه‌گذاری بخش نیرو و تولید برق نداریم و چالشهای جدی در این خصوص وجود دارد.

نایب رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: با وجود تلاش برای حفظ صنعت نیرو و تولید برق مشکل ما عدم راندمان کافی در بخش تولید به حساب می‌آید.

نجفی با بیان اینکه راندمان تولید در حوزه برق فرسوده است گفت: در این بخش از تکنولوژیهای قدیمی استفاده شده است و یکی دیگر از مشکلات ما نبودن شبکه توزیع سراسری است.

رئیس انجمن بهینه‌سازی مصرف انرژی گفت: راندمان کم بهره‌برداری از گاز و مازوت نیز مشکل‌آفرین است و با وجود ادعای وزارت نیرو مبنی بر راندمان ۳۶ تا ۳۷ درصدی این ارقام با واقعیت فاصله زیادی دارد.

وی گفت: سرمایه‌گذاران در بخش نیرو و برق به دلیل مشکلات نرخ بالای بهره بانکی و عدم وصول مطالبات خود از وزارت نیرو تمایلی به سرمایه‌گذاریهای جدید ندارند.

نجفی با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاران بخش نیرو و برق از فعالیت اقتصادی خود نتایج مطلوبی به دست نمی‌آورند گفت: سرمایه‌گذاران نیروگاههای کوچک به طور عمده با تکنولوژی متوسط دنیا کار می‌کنند که مشکلات تحریمها در سالهای گذشته بسیاری از سیستمها را ناکارآمد یا کم‌کار کرده است.

نایب رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران تاکید کرد: سرمایه‌گذارانی که در بخشهای بزرگ نیرو سرمایه‌گذاری کرده‌اند نیز اکنون با مشکل دریافت دیرهنگام مطالبات خود از وزارت نیرو مواجه هستند و از این وزارتخانه طلب دارند.

نجفی با تاکید بر اینکه با چالش کمبود نیرو و سرمایه‌گذار در بخش نیرو و برق مواجه‌ایم گفت: اقتصاد کشور هنوز با رکود مواجه است که در بخش نیرو نیز شرایط رکودی حاکم و به طور جدی با کمبود برق مواجه هستیم.

وی اضافه کرد: وقتی در حوزه نیرو کمبود داریم منجر به ایجاد یکی از مباحث خطرآفرین اجتماعی می‌شود و باید دقت لازم را در این خصوص داشت.

وی با اشاره به ورود سیستمهای تهویه مطبوع گاز سوز سری ای در شرایط بعد از برجام اظهار داشت: هدف ما از معرفی این سیستم آن است که در تعامل با شرکتهای معتبر دنیا بتوانیم بهترین تکنولوژیها را برای بهره‌مندی داخلی کشور به کار بریم.

در این مراسم کیاسر عضو انجمن بهینه‌سازی مصرف انرژی نیز با اشاره به اهمیت ورود سیستمهای تهویه مطبوع سری ای به کشور گفت: در شرایط بعد از اجرای برجام توانستیم این دستگاهها را به کشور آوریم که این امر نقش مهمی در افزایش راندمان و بهره‌وری مصرف انرژی ایجاد می‌کند.

منبع: تسنیم

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: