غفلت از هدایت نقدینگی، تهدیدی برای افزایش تورم و تعمیق رکود

متاسفانه غفلت دولت از هدایت نقدینگی به سمت تولید و عدم کنترل بازارهای غیرمولد موجب شده است نه تنها کاهش سود بانکی در رونق اقتصادی و گردش پول در بخشهای مولد اقتصادی اثری نداشته باشد بلکه دستاورد دولت در کاهش نرخ تورم نیز به مرور در معرض تهدید جدی قرار بگیرد.

به گزارش عیارآنلاین، تصمیم دولت برای کاهش سود بانکی به ۱۵ درصد در خرداد ماه سال جاری اقدامی مناسب در راستای حمایت و تقویت تولید ملی بود، گرچه هم اکنون کاهش تورم به حدود ۷ درصد باعث شده تا سودهای بانکی مستلزم تجدید نظری دوباره برای کاهش بیشتر باشد.

چرا که اختلاف سود بانکی با نرخ تورم  در صورتی که  خیلی بالا باشد می تواند سرمایه گذاری های غیر مالی مثل احداث کارخانه و تاسیس بنگاه های جدید را کاهش دهد که این امر خود باعث کاهش رشد اقتصادی و تعمیق رکود خواهد شد.

اما نکته قابل توجه آن است که سود بانکی حتی اگر به نرخ تورم نزدیک باشد باز هم برای هدایت نقدینگی به سمت بخش تولید کافی نیست.

اعتقاد برخی کارشناسان بر این است که با کاهش تورم عمومی، قیمت تمام شده کالا منطقی‌تر می‌شود و با کاهش سود تسهیلات بانکی، هزینه‌های تولید نیز کاهش می یابد و این دو منجر به رونق تولید و کاهش بیش از پیش تورم در کشور خواهد شد.

این تحلیل اگرچه تحلیلی درست است اما در ایران بدلیل رونق سفته‌بازی در بازارهای غیرمولد، بخش عمده‌ای از نقدینگی بجای ورود به بخش‌های تولیدی، جذب بازارهای غیرمولد شده و در نتیجه مانع از رونق بخش تولید می‌گردد.

غفلت از این مسئله مهم نه تنها باعث باقی ماندن شرایط رکود در کشور خواهد شد بلکه تورمِ کاهش‌یافته کنونی را که حاصل کاهش انتظارات تورمی و افزایش ثبات اقتصادی بوده است نیز به مرور افزایش می‌دهد و دستاوردهای فعلی بدست آمده را از بین خواهد برد.

افزایش ۳٫۳ درصدی نرخ تورم تولیدکننده (PPI) در دوازده ماه منتهی به آبان ماه ۱۳۹۵ نسبت به دوره مشابه سال قبل گویای همین مسئله است. چراکه نرخ تورم تولیدکننده، نشان‌دهنده تغییرات قیمت کالاها در کارخانه و مبداء تولید است.

در ادبیات اقتصادی از این شاخص به عنوان یک شاخص پیش‌نگر (Leading Indicator)  یاد می‌شود؛ به این معنی که با بررسی این شاخص می‌توان از سطح تغییر قیمت‌ها در بازار کالا و خدمات مصرفی یا تورم اطلاع کسب کرد. به بیان دیگر، هر افزایش یا کاهش قیمت در شاخص بهای تولیدکننده با یک تاخیر زمانی در شاخص بهای مصرف‌کننده (یا همان نرخ تورم مصرف‌کننده) نیز مشاهده می‌شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: