جوانه 59 منتشر شد

گذشت دوماه و نیم از شروع فصل کشت؛ نرخ خرید تضمینی گندم همچنان ناگفته باقی ماند

با توجه به اهمیت محصول استراتژیکی مانند گندم و همچنین خودکفایی کشور در تولید این محصول، از دولت انتظار می‌رود نه تنها بیش از این اعلام نرخ‌ها را با تاخیر روبرو نسازد که افزایش قیمت خرید تضمینی را نیز طبق قانون با احتساب تورم لحاظ نماید.

به گزارش عیارآنلاین، پنجاه‌ونهمین بسته خبری جوانه که به مهمترین تحولات حوزه کشاورزی در هفته گذشته اختصصاص دارد،منتشر شد. دراین شماره به صورت تفصیلی به ۲ موضوع، تاخیر دولت در اعلام نرخ خرید تضمینی گندم و ورود ویروس آنفولانزای مرغی به کشور پرداخته شده است.

گذشت دوماه و نیم از شروع فصل کشت؛ نرخ خرید تضمینی گندم همچنان ناگفته باقی ماند

خرید تضمینی گندمطبق قانون، تیر ماه هرسال، وزارت جهاد کشاورزی مکلف به ارائه پیشنهاد خود در راستای اعلام قیمت‌های خرید تضمینی به دولت است. همچنین بر اساس قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی -مصوب سال۱۳۶۷– هر سال باید بر اساس افزایش نرخ تورم، به قیمت تضمینی محصولات مختلف اضافه شود.

افزایش قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی بر اساس تورم از سال ۸۸ به بعد رعایت نشده است. در سال ۸۸، تورم ۲۵ درصد بود، ولی دولت قیمت را تنها حدود ۱۰ درصد افزایش داد. این روند در سال گذشته نیز تکرار شد و دولت به رغم تورم بالای ۱۵ درصدی، به افزایش ۱۰ درصدی نرخ خرید تضمینی بسنده کرد. برخلاف ارائه قیمت‌های پیشنهادی توسط وزارت جهاد کشاورزی به دولت (پیش از فصل کشت)، با گذشت بیش از ۷۰ روز از زمان اعلام قیمت خرید تضمینی گندم در اواخر شهریورماه سال جاری، خبری از تعیین نرخ این محصول استراتژیک نیست.

تأخیر دو ماه و نیمه اعلام قیمت خرید تضمینی گندم در حالی روی می‌دهد که ۱۹ آبان ماه سال جاری، طبق گفته بخشنده، معاون وزیر جهاد کلیات نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی در شورای اقتصاد به تصویب رسیده است. در همان زمان نیز بخشنده از اعلام نرخ خرید تضمینی طی یک یا دو روز آینده خبر داده بود؛ لکن تاکنون و با وجود گذشت سه هفته از این وعده، خبر اعلام نرخ از سوی دولت مجدداً به دست فراموشی سپرده شده است.

این روزها کارشناسان بر این باورند که اعلام نرخ خرید تضمینی در اولویت‌های دولت جایی ندارد. در همین رابطه، پاپی زاده، نماینده مجلس مدعی است دولت قصد دارد قیمت خرید تضمینی گندم را پایین بیاورد. به گفته وی، نظر دولت در بهترین حالت بر افزایش ۵ الی ۶ درصدی قیمت گندم نسبت به سال گذشته بوده که کمیسیون کشاورزی ضمن رد آن، بر افزایش قیمت با توجه به نرخ تورم، تاکید دارد.

لذا با توجه به اهمیت محصول استراتژیکی مانند گندم و همچنین خودکفایی کشور در تولید این محصول، از دولت انتظار می‌رود نه تنها بیش از این اعلام نرخ‌ها را با تاخیر روبرو نسازد که افزایش قیمت خرید تضمینی را نیز طبق قانون با احتساب تورم لحاظ نماید.

ورود ویروس آنفلوآنزای مرغی به کشور؛ داستان تکراری چند سال اخیر در سایه غفلت سازمان‌های متولی

مرغطی دوهفته گذشته، بیماری آنفلوآنزای پرندگان (تیپ H5N8) تلفات زیادی را از چند مرغداری واقع در حومه تهران گرفت؛ به نحوی که در چند روز اخیر، به واسطه شیوع این بیماری در ۴ مرغداری اطراف تهران، ۵۱۳ هزار قطعه مرغ معدوم شدند. همچنین سازمان دامپزشکی کشورهای عراق و آذربایجان واردات مرغ و تخم مرغ از ایران را به طور موقت ممنوع کردند.

برخی مسئولین به تبیین علت شیوع این بیماری در کشور پرداخته‌اند؛ در همین رابطه خلج، رئیس سازمان دامپزشکی، علت شیوع آنفلوآنزا را سرد شدن هوا و مهاجرت پرندگان ناقل بیماری به داخل کشور عنوان نمود. برخی کارشناسان نیز معتقدند یکی از عوامل شیوع سریع بیماری‌های طیور، مناسب نبودن ساختار مرغداری‌هاست؛ در توضیح این مطلب می‌توان افزود، مرغداری‌های اطراف تهران دارای تراکم زیادی هستند. این تراکم به گونه‌ای است که حتی برخی از این مرغداری‌ها در فاصله ۱۵۰ متری از مناطق مسکونی و صنعتی قرار گرفته است.

خلج اخیراً از برنامه‌ریزی برای بازنگری در پروانه مراکزی که از شرایط لازم بهداشتی برخوردار نیستند، خبر داد که در این صورت به آن‌ها اجازه جوجه‌ریزی داده نمی‌شود. لکن مشخص نیست چرا سازمان دامپزشکی پیش از وقوع بیماری‌های دام و طیور (از قبیل تب برفکی و آنفلوآنزا) به فکر برنامه‌ریزی جهت پیشگیری و کنترل آن نیست؛ آن هم در رابطه با اینگونه بیماری‌ها که سالانه تکرار شده و تعداد زیادی از دام و طیور کشور را تلف کرده و به اقتصاد کشور لطمه زده است. نگاهی به پرونده سازمان دامپزشکی در کنترل بیماری‌های دام و طیور از قبیل تب برفکی خود بیانگر عملکرد نهچندان مناسب سازمان دامپزشکی کشور در زمینه کنترل بیماری‌های دام و طیور طی سالیان گذشته است.

بنابراین باتوجه به لزوم پیشگیری بیماری دام و طیور و اهمیت تأمین واکسن و شرایط قرنطینه‌ای مناسب، باید دید سازمان دامپزشکی در رابطه با کنترل بیماری آنفلوانزای پرندگان چه اقدامات مثبتی صورت می‌دهد.

یک دقیقه درنگ

طبق گفته اصغری‌فرد، دبیر انجمن ملی طیور، از ابتدای آذرماه ۹۵، کشتارگاه‌ها موظف شده‌اند تا لاشه‌های مرغ بالاتر از ۲,۲ کیلوگرم را بسته‌بندی نکرده و آن‌ها را به واحدهای قطعه‌بندی تحویل دهند. مرغداران نیز مجاب شده‌اند تا مرغ زنده را با وزن متوسط ۲,۶ کیلوگرم به کشتارگاه بفرستند؛ در توضیح این مطلب باید گفت تاکنون یکی از دلایل عدم موفقیت در بازار صادراتی مرغ، وزن بالای مرغ‌های کشتار بوده است…

سایر اخبار برگزیده

برای اطلاع از سایر اخبار مهم حوزه کشاورزی در هفته گذشته، به این لینک مراجعه کنید.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: