حذف دلار از معاملات ژاپن و سنگاپور با امضای پیمان پولی دوجانبه

بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی بانک مرکزی ژاپن، نهاد مالی سنگاپور با بانک مرکزی ژاپن، پیمان پولی دوجانبه امضا کرده است که از ۳۰ نوامبر ۲۰۱۶ اجرایی می گردد. این پیمان برای افزایش ثبات مالی این دو کشور طراحی شده است.

پیمان پولی دوجانبهبه گزارش عیارآنلاین و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بانک مرکزی ژاپن، نهاد مالی سنگاپور با بانک مرکزی ژاپن  پیمان پولی دوجانبه امضا کرد که از ۳۰ نوامبر  ۲۰۱۶ اجرایی می گردد. این پیمان برای افزایش ثبات مالی  این دو کشور طراحی شده است. سقف مقداری آن، برای تبادل ارزهای محلی بین دو بانک مرکزی تا ۱۵ میلیارد دلار سنگاپور (SGD) معادل ۱٫۱ تریلیون ین خواهد بود و سقف زمانی این پیمان (دوره موثر آن) ۲۹ نوامبر۲۰۱۹  است.

با تقویت ارتباطات اقتصادی و مالی بین ژاپن و سنگاپور، مؤسسات مالی ژاپنی تجارت مبتنی بر دلار سنگاپور را گسترش می دهند. با وجود پیمان پولی دوجانبه بین ژاپن و سنگاپور، بانک مرکزی ژاپن آماده است تا نقدینگی لازم را بر اساس دلار سنگاپور ارائه دهد.

پیمان پولی دوجانبه روشی از پرداخت های بین المللی است که در آن به جای استفاده از دلار آمریکا، از پول های ملی استفاده می گردد. این عمل باعث استحکام و مقاومت بیشتر اقتصاد ملی در برابر بحران های مالی جهانی می گردد و همچنین کشور را از گزند تحریم های مالی غرب، حفظ می کند.

با وجود اینکه ایران سه پیمان پولی با عراق، ترکیه و روسیه امضا کرده است، اما تاکنون این پیمان ها صرفا بر روی کاغذ مانده و  بانک مرکزی آن ها را عملیاتی نکرده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: