۱۴ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۸
در گفتگو با عیارآنلاین، تأکید شد:

تحریم و سوءمدیریت، دو عامل تأخیر در راه اندازی ستاره خلیج فارس

عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با عیارآنلاین، تحریم و سوءمدیریت را دو عامل اصلی تأخیر در تکمیل پالایشگاه ستاره خلیج فارس دانست و از وعده مسئولین وزارت نفت برای راه اندازی فاز اول این پالایشگاه تا اسفندماه سال جاری و فازهای ۲ و ۳ در سال ۹۶ خبر داد.

پالایشگاه ستاره خلیج فارسبه گزارش عیارآنلاین، غلامرضا شرفی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار عیارآنلاین، از اهمیت پالایشگاه ستاره خلیج فارس سخن گفت و با توجه به کیفیت فرآورده های سوختی و بنزین این پالایشگاه ابراز داشت: سوخت پاک و بنزین یورو۴ تولیدی این پالایشگاه حق مردم ایران است و امیدوارم وزارت نفت تمام تلاش خود را در اتمام هرچه سریعتر این پالایشگاه به کار بندد.

نماینده مردم آبادان و عضو کمیسیون انرژی در خصوص زمان بهره‌برداری پالایشگاه ستاره خلیج فارس  و طولانی شدن روند ساخت این پالایشگاه گفت: صنعت نفت ما از نیروهای متخصص و با تجربه ای برخوردار است. ما از لحاظ دانش فنی، نیروهای متخصص و در بسیاری زمینه ها در مورد تکنولوژی کمبودی نداریم، مشکل ما در مدیریت کردن پروژه هاست. کارشناسان صنعت نفت ایرانی هم‌اکنون حتی در بسیاری از کشورهای دیگر در حال کار و جزء نیروهای متخصص هستند اما در مورد پروژه پالایشگاه ستاره خلیج فارس، مصادف شدن روند تکمیل این پروژه با شدت گرفتن تحریم ها و در کنار آن ضعف مدیریتی باعث بروز مشکلاتی نظیر عدم مدیریت صحیح منابع مالی و ضعف پیمانکاری شد و مسئولین وزارت نفت قول داده اند که فاز اول این پالایشگاه تا اسفندماه سال جاری و فازهای ۲ و ۳ نیز در سال ۹۶ به بهره برداری برسد. بنده به این وعده وزارت نفت خوش بین هستم و با اخباری که در زمینه تکمیل شدن تجهیزات این پالایشگاه شنیده ام گمان نمی کنم با تاخیر مجددی مواجه شود.

وی در خصوص ظرفیت این پالایشگاه نیز افزود: با افتتاح فاز اول این پالایشگاه ایران به خودکفایی بنزین می رسد و از واردات این فرآورده بی نیاز می شود اما تبدیل شدن ایران به صادر کننده بنزین، منوط به افتتاح فازهای بعدی پالایشگاه و همچنین کنترل مصرف خواهد بود.

این نماینده مجلس در انتها در خصوص نظارت مجلس بر این پروژه نیز گفت: نظارت مجلس در این مسئله کاملا جدی است. و ما در کمیسیون انرژی پیگیر مسائل این پالایشگاه و روند پیشرفت فیزیکی آن هستیم. البته ما در مجلس جدید هنوز فرصت بازدید از این پالایشگاه را پیدا نکرده ایم.

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: