۱۷ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۵
در گفت‎وگو با عیارآنلاین عنوان شد:

طرح کارا کارت، راهکاری برای افزایش قدرت خرید و اشتغال

رئیس دبیرخانه اجرایی کارت اعتباری رفاهی- اجتماعی ایرانیان با اشاره به مزیت های کارا کارت گفت: مبنای فعالیت این طرح، فروش اقساطی کالا و خدمات طی اقساط ۱۲ ماهه با کارمزد ماهانه حداکثر ۱% و حداکثر ۱۲% در سال تا سقف ۱۰میلیون تومان است.

به گزارش عیارآنلاین، یکی از اقدامات مثبت در سال‎های اخیر راه‎اندازی طرح کارت اعتباری رفاهی- اجتماعی ایرانیان(کارا کارت) است، طرح کارا کارت خدمت جدیدی است که با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بانک پاسارگاد، سازمان تامین اجتماعی و کانون عالی کارگران بازنشسته سازمان تامین اجتماعی و با همکاری جمع کثیری از فروشگاه‌ها و مراکز خدماتی و عرضه‌کننده کالاها شکل گرفته است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این طرح با آقای ایمان آقا کریم علمدار، رئیس دبیرخانه اجرایی کارت اعتباری رفاهی- اجتماعی ایرانیان، گفت‎وگویی مختصر ترتیب دادیم که در ادامه آورده شده است:

untitledعیارآنلاین: هدف طرح کارت اعتباری کارا کارت را بیان می‎فرمایید؟

علمدار: هدف اصلی این طرح افزایش قدرت خرید جامعه هدف و افزایش سطح اشتغال عمومی کشور است. تلاش بر این است که متقاضیان کارا کارت از کالاهای ایرانی استفاده کنند اما با توجه به اینکه منابع مالی این طرح تماما توسط بخش غیر دولتی تامین می‌شود و حتی یک ریال اعتبار دولتی در اجرای آن وجود ندارد، بنابراین متقاضیان و دارندگان کارا کارت منعی در خرید کالاهای مختلف ندارند و می توانند کالاهای ایرانی و خارجی را خریداری کنند.

عیارآنلاین: مبنای فعالیت این کارت به چه صورت است؟

علمدار: کار مطالعاتی این طرح حدود ۲۶ ماه پیش آغاز گردید. فضای اعتباری یا ابزار مالی اعتباری در دنیا بیش از ۷۰ سال عمر دارد و در ایران هم از اواخر دهه ۷۰ با شرکت ثمین آغاز گردید. این روش یک شیوه بسیار مرسوم در دنیا برای ارائه خدمات و کالا است. در کشورهای توسعه یافته مردم ترجیحشان آن است که خریدهای خود را از طریق ابزارهای اعتباری انجام دهند. چراکه خرید نقدی کالا علاوه بر اینکه به صرفه نیست، برای تمام اقشار جامعه نیز امکان پرداخت یک جای منابع مالی مورد نیاز کالا و خدمات وجود ندارد. مزیت دیگر فعالیت در قالب فضای اعتباری این است که در این شیوه سیستم مالی کاملا شفاف است و بر جریانات تبادل مالی و تجاری نظارت صورت می‌گیرد.

مبنای فعالیت این کارت، فروش اقساطی کالا و خدمات طی اقساط ۱۲ ماهه با کارمزد ماهانه حداکثر ۱% و حداکثر ۱۲% در سال است. این در حالی است که بسیاری از کالا و خدمات در مراکز فروشگاهی و خدماتی طرف قرارداد به صورت بدون بهره و کارمزد ارائه می‌شود. مصادیق مختلفی برای این موضوع در حوزه بیمه، مبلمان، سایر لوازم خانگی و … وجود دارد که بدون کارمزد خدمات ارائه می‌گردد.

عیارآنلاین: چه تعداد کارت تاکنون صادر شده است؟

علمدار: تا الان بیش از ۴۰۴ هزار کارت صادر شده و حدود ۷ هزار نفر با گردش مالی بالغ بر ۱۴۰ میلیارد ریال  از آن استفاده کرده‌اند.

عیارآنلاین: فعالیت‌های صورت گرفته برای این کارت در چه مرحله است؟

علمدار: توسعه این کارت وارد مرحله دوم خود شده و به جامعه هدف خود یعنی کارمندان دولت تسری پیدا کرده است. این اقدام ذیل ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری قرار می گیرد. در این حالت کارمندان دولت می توانند از معاونت های پشتیبانی و منابع انسانی دستگاه متبوع خود درخواست دریافت کارت خود را داشته باشند.

عیارآنلاین: مشخصه بارز تعریف شدن این کارت در بدنه کشور چیست؟

علمدار: قواعد و ساختارهای متفاوتی برای شکل گیری این نظام باید با یکدیگر هماهنگ شوند. چرا که در این سیستم بخش غیر دولتی مانند سازمان تامین اجتماعی، شبکه مالی مانند شرکت پرداخت الکترنیک پاسارگاد، نظام بانکی مانند بانک رفاه و انجمن صنفی مانند کانون عالی کارگران بازنشسته کشوری و بخش خصوصی مانند فروشگاه و مراکز خدماتی باید با یکدیگر هماهنگ باشند تا نتایج از پیش تعیین شده محقق گردد و لذا برنامه ریزی برای عملکرد مناسب این سیستم مهم ترین مشخصه این کارت در کشور است.

عیارآنلاین: کدام یک از مراکز، طرف قرارداد با طرح کارا کارت هستند؟

علمدار: تمامی فروشگاه های زنجیره ای مانند فروشگاه رفاه، اتکا، فرهنگیان، فرشگاه نجم خاورمیانه، فروشگاه های سامسونگ،شهر فرش، بیمه ایران، بیمه البرز، خودروسازی سایپا، و در حوزه خدمات هم خدمات گردشگری، سلامت، بهداشتی، تشریفات و مجالس و … طرف قرارداد این کارت هستند.

در انتخاب مراکز و فروشگاههای طرف قرارداد حساسیتهای فراوانی اعمال شده است و تلاش شده که بهترین عناوین تجاری طرف قرارداد این کارت باشند.

عیارآنلاین: چه افرادی امکان عضویت و استفاده از این کارت را دارند؟

علمدار: در مرحله اول بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی که از بانک رفاه حقوق خود را دریافت می نمایند می توانند از این کارت استفاده کنند. به موازات آن کلیه کارمندان دولت که از بانک رفاه حقوق خود را دریافت می کنند می توانند از این کارت بهره گیرند و جامعه هدف آن در حال گسترش است. در حال حاضر بالغ بر ۷ میلیون نفر پیش بینی شده است و گردش مالی بالغ بر ۷ هزار میلیار تومان مد نظر است.

عیارآنلاین: شیوه دریافت کارت به چه صورت است؟

علمدار: بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی که از بانک رفاه حقوق دریافت می‌کنند، می‌توانند به شعبه مربوطه مراجعه و کارت خود را دریافت کنند. در استان تهران و البرز به دلیل تسهیلات بیشتر، کارتها از پیش صادر شده و لذا فقط می‌بایست به شعبه دریافت حقوق خود در بانک رفاه مراجعه کنند و کارت خود را دریافت کنند. با استفاده از این کارت حتی اقلام مصرفی روزانه خود را هم می‌توانند به صورت اقساطی تهیه کنند.

عیارآنلاین: سقف و محدودیت استفاده از این کارت اگر تعیین شده است چه میزان است؟

علمدار: برای بازنشستگان تامین اجتماعی سقف ۱۰ میلیون تومان و برای کارمندان دولت سقف ۵۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

۲ دیدگاه

  1. نیما کریمی :

    باسلام
    به نظر طرح خوبی هست آیا امکان خرید خودرو با کارا کارت هم وجود داره؟

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: