۸ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۲

آیا وضعیت مسکن از این هم بدتر خواهد شد؟

سال گذشته طرح ورود مسکن به بازار بورس کالا شروع شد و در چند روز گذشته تصمیم گیری هایی مبنی بر انجام این طرح گرفته شد که قرار شد شاخص قیمت مسکن توسط بورس کالا در نقاط مختلف شهر تعیین شود.

به گزارش عیارآنلاین، کارشناسان زیادی با ورود مسکن به بورس کالا مخالف هستند از جمله مدیران املاک که معتقد هستند مسکن قابلیت این را ندارد که بتواند در بورس کالا فعالیت کند چرا که کالای تولیدی نیست.

با توجه به اینکه قبلا طرحی در زمینه مسکن اجرا شد که در این طرح سهام مسکن به فروش می رسید و خریدار می توانست یک واحد مسکن به اندازه سهام خریداری شده دریافت کند و علاوه بر آن امکان واگذاری هم وجود نداشت که به عقیده کارشناسان اگر این طرح ادامه پیدا می کرد به دست آوردهای خوبی در بخش مسکن می رسید.

ورود مسکن به بورس کالا مساوی با ورود دلالان

این مسئله بسیار روشن و مهم است که ماهیت مسکن و زمین با کالا متفاوت است چرا که در زمینه مسکن جامعه باید به سمت مصرف گرایی برود پس به همین دلیل نباید این مقوله را وارد بازار سرمایه کرد زیرا ورود آن مساوی می شود با ورود دلالان و احتکار زمین و مسکن.

به عقیده کارشناسان اگر مسکن وارد بازار بورس کالا بشود سوداگران در موقعیت های خاص زمین و مسکن را خریداری کرده و پس از مدتی با قیمت بسیار بالاتری به فروش خواهند رساند و موقعیتی به وجود می آید تا مسکن در دست گروهی خاص قرار گیرد و ابزار فشار به اقشار جامعه شود از این طریق از کنترل قانون، دولت و مسئولان هم خارج می شود.

در واقع سوق  دادن مسکن به سمت بازار سرمایه کار نادرستی است چرا که کنترل آن سخت خواهد شد و دولت باید با روش های دیگر مانند توزیع مسکن توسط تعاونی و پیش فروش آن به مشکلات مسکن پایان دهد و دست سودجوها را از این بازار قطع کند.

با وارد شدن مسکن به بورس کالا فضا برای سوء استفاده فراهم می شود و دلالان در فرصت های ویژه با خرید عمده مسکن به پایین ترین قیمت و فروش آن در زمانی که قیمت ها بالا رفته است به چند برابر کار می کنند تا وضعیت مسکن از شرایط موجود هم وخیم تر شود.

حل مشکل مسکن با بالا بردن تسهیلات

مهمترین و اساسی ترین راه حل ریشه کن کردن بحران مسکن بالا بردن قدرت خرید و تسهیلات برای خریداران است. اگر قوانین و مسئولان شرایط بهتر و آسانتری را برای خانه دار شدن مردم به کار ببرد این مشکل حل شدنی است که در این مورد باید به طرح مسکن مهر اشاره کرد که شرایط خوبی را برای خانه دار شدن افراد به وجود آورد.

علاوه بر تمام این موارد راهکار دیگر در اختیار قرار دادن زمین توسط دولت است. به طوری که از سال ۸۷ طرحی مصوب شد که در آن دولت با قیمت ارزان زمین هایی را برای آماده سازی مسکن در اختیار سازندگان قرار دهد زیرا در قیمت مسکن مسئله مهم قیمت زمین است علاوه بر آن اینکه دولت نباید در این زمینه مالیات را افزایش دهد و همچنین عوارض شهرداری هم باید کاهش پیدا کند.

منبع: مسکن نیوز

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: