قیمت مسکن و اجاره بها در تهران افزایش یافت

بر اساس گزارش بانک مرکزی، هر متر زیربنای واحد مسکونی در آبان‌ماه امسال نسبت به آبان سال گذشته۷.۳ درصد، همچنین نرخ اجاره بها ۱۰.۴درصد افزایش یافته است.

به گزارش عیارآنلاین، بر اساس آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی درباره تحولات بازار مسکن شهر تهران در آبان‌ماه امسال، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۱۲ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی رسیده که در مقایسه با مهرماه ‌۲۱٫۲ و نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۴٫۱ درصد افزایش دارد.

بر اساس این گزارش در آبان ماه  متوسط قیمت خرید و فروش یک‌ متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی حدود چهار میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بوده که حدود ۰٫۱ درصد نسبت به ماه قبل افزایش دارد. قیمت خرید هر متر زیربنای واحد مسکونی در آبان‌ماه امسال نسبت به آبان سال گذشته تا ۷٫۳ درصد افزایش یافته  است.

تحولات قیمتی مسکن

در تحولاتی قیمتی نیز از میان مناطق ۲۲ گانه تهران بیشترین متوسط قیمت یک‌متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده حدود ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در منطقه یک و کمترین آن با ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان به منطقه ۱۸ تعلق داشت.

بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده به تفکیک عمر بنا نشان می‌دهد که واحدهای تا پنج سال ساخت با سهم ۵۲٫۲ درصدی بیشترین تعداد از واحدهای معامله شده را به خود اختصاص داده‌اند. این در حالی است که در مناطق ۲۲ گانه تهران منطقه پنج با سهم ۱۶٫۴ درصد از کل معاملات بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه نامه را به خود اختصاص داده است.

مناطق ۴، ۲ و ۱۴ در رده‌های بعدی قرار دارند. در مجموع حدود ۷۳ درصد از کل معاملات انجام شده در تهران مربوط به ۱۰ منطقه (۵، ۴، ۲، ‌۱۴، ۸، ۱۰، ۷، ۱۵، ۱ و ۳) بوده و ۱۲ منطقه باقی ‌مانده حدود ۲۷ درصد دیگر معاملات را پوشش می دهد.

رشد ۱۰درصدی اجاره بها

اما در رابطه با تحولات اجاره بهای مسکن شاخص کرایه در تهران حدود ۱۰٫۴ و در کل مناطق شهری تا ۹٫۳ درصد رشد دارد. ماهیت قراردادهای اجاری مسکن که غالبا یک‌ساله تنظیم می‌شود و از سیاست‌های کنترل و مهار تورم تاثیر پذیری دارد سبب تغییر متناسب اجاره بها با تحولات نرخ تورم شده است.

بر اساس گزارش بانک مرکزی،  در مجموع حجم معاملات و متوسط قیمت یک‌متر مربع واحد مسکونی که در آبان ثبت شده موجب شده تا بانک مرکزی اعلام کند با توجه به رشد ملایم قیمت مسکن در سطحی کمتر از نرخ تورم در هشت‌ماه منتهی به آبان ماه و از سوی دیگر گشایش ‌های مالی اخیر نظام بانکی به ویژه تک‌رقمی شدن نرخ سود تسهیلات شرایط مناسبی جهت خانه‌دار شدن زوج‌های جوان و خانه‌اولی‌ها فراهم شود.

منبع: مسکن نیوز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: