۸ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۱۷

تازه‌ترین پژوهش‌های محققان هندی در پایگاه استنادی نمایه می‌شود

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: با امضای تفاهم‌نامه همکاری علمی ایران و هند در آینده نزدیک، پژوهشگران هندوستانی از این‌ پس می‌توانند از امکانات علمی این پایگاه بهره ببرند.

به گزارش عیارآنلاین، محمدجواد دهقان بعدازظهر امروز در نشست مشترک بررسی همکاری‌های علمی ایران و هند، با اشاره به این‌که با امضای تفاهم‌نامه همکاری علمی ایران و هند در آینده نزدیک، پژوهشگران هندوستانی ازاین‌پس می‌توانند از امکانات علمی این پایگاه بهره ببرند، اظهار داشت: پس‌ از این پژوهشگران دو کشور می‌توانند تبادلات علمی را با شتاب بیشتری دنبال کنند.

وی افزود: پایگاه منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری (ricest) ازاین‌پس متن مقالات فارسی خود را در اختیار دانشگاه‌های هندوستان قرار می‌دهند.

دهقان ادامه داد: با نمایه شدن این مقالات و پژوهش‌ها، تمام محققان فارسی‌زبان، خاورشناسان، ایران‌شناسان و کرسی‌های زبان پارسی، می‌توانند از امکانات علمی این مرکز استفاده کنند.

رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری کشور همچنین گفت: دو طرف انتشارات علمی خود را مانند کتاب، گاهنامه، گزارش‌های فنی و پژوهشی، پایان‌نامه و… را با توجه به این تفاهم‌نامه دادوستد خواهند کرد.

وی اظهار داشت: همچنین دانشگاه‌های هند با گردآوری نشریات علمی پژوهشی و نمایه کردن آن در مرکز منطقه‌ای، تازه‌ترین پژوهش‌های خود را در دسترس علاقه‌مندان قرار خواهند داد.

دهقان افزود: همکاری در زمینه برگزاری کارگاه، همایش، نشست‌های مشترک برای گروه‌های گوناگون ازجمله دانشگاهیان، دانشجویان و سردبیران نشریات علمی در جمهوری اسلامی ایران، از دیگر مفاد این تفاهم‌نامه است.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در مورد هیأت هندی نیز گفت: این هیأت شامل ۱۰ تن از رؤسا و مدیران مؤسسات فناوری هند(IITS) بود که دو نفر از نمایندگان سفارت این کشور نیز، آنان را همراهی می‌کرد.

معاون پژوهشی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام نیز در این نشست، اظهار داشت: این پایگاه به‌منظور سطح ارتقای علمی دانشگاه‌های هند، آمادگی برگزاری کارگاه‌های علمی را برای پژوهشگران این کشور دارد.

علی گزنی با استفاده از تصاویر مربوط به فعالیت‌های پژوهشی دو کشور، راه‌های بالا بردن پایه‌های علمی در رتبه‌بندی جهانی را برای حاضران تشریح کرد.

در ادامه رؤسای چهار سازمان‌ علمی و فناوری هند نیز درباره فعالیت‌های علمی این کشور و علاقه‌مندی ‌آنان برای همکاری با مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری، سخنانی را ایراد کردند.

در پایان این نشست قرار بر این گرفت که امضای تفاهم‌نامه همکاری‌های علمی دو کشور در آینده نزدیک منعقد شود.

 منبع: خبرگزاری‌دانشجو

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: