طرح جایگزینی ۲۴۰۰ دستگاه یخچال و فریزر فرسوده اجرا می‌شود

سازمان بهره‌وری انرژی ایران (سابا) اعلام کرد: تعداد دو هزار و ۴۰۰دستگاه یخچال و فریزر پربازده توسط این سازمان و با همکاری سه کارخانه تولیدکننده داخلی، جایگزین دستگاه های کم‌بازده و فرسوده می شود.

به گزارش عیارآنلاین، طرح جایگزینی محصولات فرسوده یخچال و فریزر با محصولات پربازده با بودجه ای افزون بر ۷۲ میلیارد ریال از سوی سابا و با همکاری سه کارخانه داخلی اجرایی می‌شود.
در طرح پایلوت تعویض لوازم خانگی فرسوده، سابا با ارایه تسهیلات قرض الحسنه برای اجرای طرح جایگزین یخچال و فریزر فرسوده با محصولات پربازده از طریق تحویل و اسقاط یخچال و فریزرهای فرسوده از متقاضیان و جایگزینی آنها با یخچال و فریزر با رتبه انرژی A و بالاتر اقدام کرده است.
حداقل تعداد در نظر گرفته شده در طرح مذکور دو هزار و ۴۰۰ دستگاه یخچال و فریزر خواهد بود.
«سعید امانی» مدیر دفتر مطالعات و بهره‌وری انرژی در بخش ساختمان و لوازم خانگی سابا در این زمینه گفت: یخچال و فریزرها از تجهیزات پرکاربرد در خانوارهای ایرانی است؛ به طوری که میتوان گفت هر خانوار دستکم یک دستگاه یخچال و فریزر در اختیار دارد.
وی ادامه داد: اگر چه کمپرسور یخچال و فریزر به صورت اتوماتیک براساس تنظیم درجه حرارت خاموش و روشن میشود، اما این تجهیز در همه ساعات شبانه‌روز و در طول سال به برق متصل بوده و کار میکند،‌به طوری که نزدیک به یک سوم برق مصرفی خانوارها مربوط به این وسیله خانگی است.
براساس این گزارش، کمبود اطلاعات دقیق اندازه‌گیری شده و همچنین اطلاعات آماری و ابهام برخی از صاحبنظران در مورد واکنش اجتماعی و اثرگذاری اقتصادی به دلیل گستردگی ابعاد طرح سبب شد تا برای رفع اشکالات احتمالی اجرای آن، این طرح به صورت محدود و آزمایشی اجرا شود.
تحویل یخچال و فریزرهای فرسوده از متقاضیان، اسقاط محصول فرسوده و خارج کردن کامل آن از گردونه استفاده مجدد، اعطای وام کم‌بهره چهار درصد با بازگشت سه ساله حداکثر به مبلغ یخچال و فریزر پربازده موردنظر تا سقف ۳۰ میلیون ریال و استفاده انحصاری از محصولات تولید داخل با رتبه انرژی A و بالاتر، از جمله شرایط این طرح آزمایشی بوده است.
به گزارش ایرنا، پیشتر «سیدحسین سجادی» مدیرعامل سازمان بهره وری انرژی (سابا) از اعلام آمادگی یک شرکت صاحب نام ایتالیایی برای هوشمندسازی شبکه برق ایران در چارچوب طرح «فهام» و همچنین همت سه کارخانه ایرانی برای راه اندازی خط تولید یخچال های همساز با محیط زیست در آینده نزدیک خبر داده بود.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: