۶ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۲۱

نماینده مجلس: اولویت‌بندیِ نیازهای اصلی، شرط برخورداری بهینه از توان نخبگانی است

خاتمی با بیان اینکه اجتماع نخبگانی را نباید در انبوه ایده‌ها و تفکرات رها کرد، گفت: با ارائه اولویت‌های اصلی کشور، باید اندیشه و ایده‌برتر نخبگانی را به جهت مناسب هدایت کرد.

به گزارش عیارآنلاین، سید مرتضی خاتمی؛ نایب‌رئیس کمیسیون بهداشت‌ودرمان و نماینده مردم ماهنشان زنجان در مجلس شورای اسلامی  با اشاره به ضرورت وجود اقتصادی پویا و پایدار، گفت: علی‌رغم اینکه انقلاب اسلامی ایران، انقلابی مستقل بود و. کوچکترین وابستگی به شرق و غرب نداشت اما متأسفانه دولت‌ها، بنیان اقتصاد کشور را بر پایۀ خوداتکایی بنا نگذاشتند.

وی با تأکید بر لزوم پرهیز از پراکنده‌کاری، افزود: زیرساخت‌های اقتصاد کشور باید به‌گونه‌ای تعبیه شوند که خوداتکایی یکی از خروجی‌های آن باشد و این دقیقاً همان نکته‌ای است که  سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی بر آن تأکید دارد.

خاتمی ادامه داد: نگاه به درون و برون‌گرایی از اصول اساسی نگرش اقتصاد مقاومتی است. به عبارت دیگر برخورداری بهینه از داشته‌های بومی برای رونق اقتصادی در کنار حضور فعال در تعاملات جهانی.

نایب‌رئیس کمیسیون بهداشت‌ودرمان مجلس تصریح کرد: باید دانست هیچ‌کشوری نمی‌تواند در همه زمینه‌ها به خودکفایی برسد چراکه منابع محدود است؛ بنابراین باید بضاعت اصلی کشور در حوزه‌های مختلف شناسایی شود تا در برخی حوزه‌های خاص بدون تزاحم برای بخش‌های دیگر، بتوان حرف اول را زد که البته شناسایی این حوزه‌ها نیز نیازمند اقدامات کارشناسی‌شده دقیق است.

نماینده مردم ماهنشان زنجان در مجلس خاطرنشان کرد: پیشرفته‌ترین و صنعتی‌ترین کشورها نیز فقط روی چند حوزه‌ خاص که استعداد ذاتی و نیروی‌انسانی آن وجود دارد، سرمایه‌گذاری می‌کنند. به‌عنوان نمونه نمی‌توان و نباید در تولید همۀ محصولات کشاورزی به خودکفایی رسید بلکه باید در چند محصول استراتژیک که با منابع موجود همخوانی داشته و مزاحمت و آسیبی برای بخش‌های دیگر ندارند، به‌عنوان اولویت اصلی سرمایه‌گذاری کرد. از سوی دیگر برای کاربردی‌شدن این نگاه باید اولویت‌ها هم در برنامۀ ششم توسعه و هم در بودجه‌بندی سالانه لحاظ شوند.

خاتمی با اشاره به لزوم هدایت و جهت‌دهی به اجتماع نخبگانی، آنان را مهمترین رکن پیشرفت و توسعه جوامع دانست و اضافه کرد: نیروی‌انسانی‌متخصص مولّد ثروت است و دیگر داشته‌های ذاتی و مواهب طبیعی تنها در صورتی مزیت محسوب می‌شوند که نیروی‌انسانی‌متخصص برای حصول ارزش‌افزوده از آن حضور داشته باشد. باید متوجه بود که بنای آینده هر کشور بر پایۀ اجتماع نخبگانی بومی است.

نایب‌رئیس کمیسیون بهداشت‌ودرمان مجلس تأکید کرد: اجتماع نخبگانی را نباید در انبوه ایده‌ها و تفکرات رها کرد بلکه باید با ارائه اولویت‌های اصلی کشور، اندیشه و ایده‌برتر آنان را به جهت مناسب هدایت کرد؛ در غیر اینصورت نمی‌توان از قدرت نخبگانی استفاده بهینه داشت.

وی اضافه کرد: یکی از آسیب‌های موجود، تعریف اشتغال در قالب اشتغال دولتی است و همین موضوع یکی از نتایج دید اشتباه به اجتماع نخبگانی است که سبب بروز مشکلی به‌نام بیکاری دانشگاهیان شد. این در حالی است که اگر اولویت‌های اصلی شناسایی و به این افراد ارائه شوند و از سوی دیگر فضا و زیرساخت برای مشارکت جدی آنان در اقتصاد کشور فراهم شود، هم مشکل اشتغال حل خواهد شد و هم سهم اندیشه نخبگانی در اقتصاد افزایش می‌یابد.

نماینده مردم ماهنشان زنجان در مجلس گسترش استارت آپ‌ها و زمینه‌سازی برای حضور فعال اجتماع نخبگانی در عرصۀ کارآفرینی را ضرورتی انکارناپذیر برشمرد و گفت: مشخص‌شدن محورهای اصلی و نیازهای واقعی کشور در حوزه ابداعات و اختراعات نخبگانی و هدایت اندیشۀ‌برتر آنان به سمت این موضوعات، یکی از پایه‌های موفقیت تولیدات دانش‌بنیان در بازاررقابت است.

وی در پایان با اشاره به لزوم فرهنگ‌سازی در الگوی مصرف، برگزاری جشنواره‌هایی مانند جشنواره ملی فرهنگی-هنری «ایران ساخت» را مناسب ارزیابی‌ کرد.

منبع: بنیاد ملی نخبگان

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: