۸ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۵۳

بلوکه ماندن درآمدهای نفتی، میراث دخالت ندادن ریال در فروش نفت

نفت ایران برای ملت ایران است و باید در خدمت اقتصاد ایران باشد و استفاده از ریال در معاملات نفتی یعنی استفاده حداکثری از نفت و منافع نفت در اقتصاد ایران زیرا این امر، تقویت اقتصاد ملی و کاهش تورم در کوتاه‌مدت را به همراه دارد.

خام‌فروشی - نفتبه گزارش عیارآنلاین، یکی از مسائل مهم همچنان  حل نشده در دوران پسا برجام، مسئله عدم همکاری بانک‌های خارجی در نقل‌وانتقال درآمدهای نفتی است. با توجه به همین موضوع هم علی رغم اجرایی شدن برجام، همچنان درآمدهای نفتی در بانک‌های خارجی بلوکه باقی مانده است. با توجه به صحبت های بیژن زنگنه، وزیر نفت در ۵ شهریور امسال، این موضوع، باعث ایجاد مشکلاتی برای کشور مانند افزایش زمان دسترسی به درآمدهای نفتی و پرداخت کارمزدهای غیر رایج در انتقال درآمدهای نفتی شده است.

علت اصلی ایجاد این مشکلات برای کشور، استفاده از ارزهای واسط مانند یورو و دلار در صادرات نفت است. یکی از این مشکلات، وصول خیالی (غیرواقعی) درآمدهای نفتی توسط بانک مرکزی و تزریق ریال به داخل کشور است. به عبارت دیگر، بانک مرکزی با استفاده از روش‌های حسابداری سعی کرده است تا پول بدون پشتوانه چاپ کند. از سویی دیگر، استفاده از ارزهای واسط در معاملات نفتی سبب اعتبار بیشتر و استحکام ارزهای واسط در دنیا شده است. در میان تنها ملت ایران است که از کمترین بهره را از نفت می‌برند. کمترین بهره همان «استفاده از درآمدهای نفتی» است که به برکت استفاده از ارزهای واسط، فعلاً بلوکه مانده است.

اما سوال اینجا است: چرا فقط از ارزهای واسط برای دریافت درآمدهای نفتی استفاده می‌شود؟ چرا از پول ملی خودمان یعنی ریال در معاملات نفتی هیچ استفاده نمی‌شود؟ چه کسی مسئول تعیین ارز در صادرات دولتی هستند؟ چرا بانک مرکزی که مسئولیت اصلی آن حفظ ارزش پول ملی است توجهی به این مسئله ندارد؟ چرا شرکت ملی نفت ایران که مدعی صیانت از ثروت ملی است، از ریال به‌عنوان یک ارز مقبول در قراردادهای نفتی استفاده نمی‌کند؟

 عدم توجه به این موضوع لطمات جبران‌ناپذیری را به پیکره اقتصاد کشورمان وارد کرده است. در واقع، عدم هماهنگی بین دستگاه‌های ذی‌ربط باعث استفاده افراطی از ارزهای واسط شده است. افراطی که جز زیان برای ملت ایران نداشته است. علاقه به استفاده از ارزهای واسط سبب شده است تا نعمت نفت به نفرین نفت تبدیل شود.

در واقع، میراث کوچک استفاده از ارزهای واسط در قراردادهای نفتی، بلوکه شدن درآمدهای نفتی در بانک‌های خارجی شده است و میراث بزرگ استفاده از ارز واسط نیز، تورم، چاپ پول با پشتوانه خیالی و از همه مهم‌تر، پشتوانه سازی برای ارزهایی مانند یورو و دلار است. به عبارت دیگر، نفت ایران در خدمت ارزهای کشورهای خارجی است. در این میان فقط پول ملی کشور یعنی ریال است که به پشتوانه ارزهای پر ریسک مانند یورو و دلار چاپ و به اقتصاد داخلی تزریق می‌شود. این در حالی است که استفاده از ریال در معاملات نفتی در واقع قوی تر کردن پشتوانه ریال است بخصوص آنکه توجه داشته باشیم که نفت علاوه بر این‌که یک کالای با ارزش است، یک کالای استراتژیک نیز محسوب می‌شود.

نفت ایران برای ملت ایران است و باید در خدمت اقتصاد ایران باشد و استفاده از ریال در معاملات نفتی یعنی استفاده حداکثری از نفت و منافع نفت در اقتصاد ایران زیرا این امر تقویت اقتصاد ملی و کاهش تورم در کوتاه‌مدت را به همراه دارد.

در مجموع، استفاده از ریال به‌عنوان یک ظرفیت داخلی می‌تواند سبب رفع موانعی مانند بلوکه شدن یا کاهش زمان دریافت درآمدهای نفتی شود. استفاده از این ظرفیت، تنها هماهنگی میان دستگاه‌های ذی‌ربط را می‌طلبد.  امید است هر چه زودتر این هماهنگیها فراهم شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: