دو پشنهاد برای درآمدهای اضافی اتاق بازرگانی

پیشنهاد می‌‎شود جوایز صادراتی از محل درآمدهای اتاق بازرگانی پرداخت شود و حتی مسئولیت گسترش بازار صادراتی و تقویت تولیدکنندگان به منظور حضور در بازارهای جهانی نیز به اتاق بازرگانی سپرده شود. این امر تا زمانی که درآمدهای اتاق به عملکرد صادراتی کشور گره نخورد محقق نمی‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، اتاق بازرگانی طی سالهای گذشته درآمدهای زیادی از محل‌های مختلف داشته است که عمده آنها شامل یک در هزار فروش سالانه و ۳ در هزار سود اعضای اتاق، حق عضویت، سود سپرده‌های بانکی و فروش برگه‌ها و اسناد تجاری است. این رقم در سالهای گذشته درآمد حدود ۳۰۰ میلیاردی برای اتاق ایجاد کرده است. این درحالی است که اتاق بازرگانی ایران علی‌رغم هزینه‌های بالایی که برای خود ایجاد کرده است، تنها می تواند ۷۰ درصد این پول را هزینه کند بطوریکه طی دو سال گذشته حدود ۱۷۰ میلیارد تومان مازاد درآمد داشته است. این درآمدهای مازاد طی سالهای گذشته توانسته تا ۴۴ میلیارد تومان بر درآمدهای اتاق بیافزاید (بصورت سود سپرده‌های بانکی) .

انتظار می رود این درآمدها که همگی از محل سود و فروش فعالان بخش خصوصی تامین شده در راستای منافع این بخش بخصوص تولیدکنندگان و صادرکنندگان هزینه شود. چرا که بخش تولید زیربنای اقتصاد است و بدون داشتن تولیدکنندگان و صادرکنندگان توانمند و بزرگ نمی‌توان ادعایی در خصوص رشد و توسعه اقتصادی داشت. از سویی دیگر تولیدکنندگان هم اکنون مشکلات متعددی پیش‌روی خود دارند و راه اندازی دوباره تولید و صادرات در کشور نیازمند حمایت های درست  و منطقی است. اتاق بازرگانی تنها نماینده تجار واردکننده کالا به کشور نیست و به عنوان «اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران» باید بطور جدی به فکر وضعیت کنونی تولید و صادرات در کشور باشد.

اما از آنجایی که قانونگذار و دولت در قبال درآمدهای اتاق، مسئولتی در مورد وضعیت تولید و صادارات به اتاق بازرگانی نداده است، شاهد کم توجهی به مسائل این حوزه در اتاق بازرگانی هستیم.

با توجه به درآمدهای مازاد اتاق بازرگانی و همچنین کمبود منابع دولتی برای حمایت از بخش‌های مولد و صادرکنندگان، پیشنهاد می‌شود جوایز صادراتی از محل درآمدهای اتاق بازرگانی پرداخت شود و حتی مسئولیت گسترش بازار صادراتی و تقویت تولیدکنندگان به منظور حضور در بازارهای جهانی به اتاق بازرگانی سپرده شود. این امر تا زمانی که درآمدهای اتاق به عملکرد صادراتی کشور گره نخورد محقق نمی‌شود، چرا که هم اکنون درآمدهای اتاق در واقع از محل واردات و یا صادرات مواد خام و نیمه خام (میعانات گازی، سنگ آهن و مواد معدنی فراوری نشده و یا محصولات پتروشیمی بالادستی) است. همین مسئله باعث شده اتاق بازرگانی تمایلی کمتری برای ورود به مشکلات تولید در کشور داشته باشد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: