معاون وزیر جهاد کشاورزی خبر داد؛

صادرات ۱.۲ میلیارد دلار محصولات باغی از کشور در ۷ ماهه امسال

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: در ۷ ماهه سالجاری ۳۲۷ هزار تن محصولات باغی معادل یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار از کشور صادر شده است در حالی که صادرات محصولات ارزآور ما مانند پسته و زعفران هنوز آغاز نشده است.

به گزارش عیارآنلاین، محمدعلی طهماسبی امروز در حاشیه بازدید از اولین نمایشگاه بین‌المللی باغبانی، طراحی فضای سبز، ماشین‌آلات و صنایع وابسته در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در این نمایشگاه یافته‌های بخش باغبانی از ایران و سایر کشورهای جهان ارائه و در معرض دید علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

وی افزود: در این خصوص می‌توان به جدیدترین موارد کشت بافت، تجهیزات گلخانه‌ها ماشین‌آلات کشاورزی و بذور اشاره کرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی گفت: در این نمایشگاه برخی شرکتهای خارجی یافته‌های جدید خود در بخش بذور هیرید را به نمایش گذاشته‌اند که از تکنولوژی جدیدی برخوردارند.

وی در خصوص محصولات باغی کشور در هفت ماهه سالجاری گفت: در این مدت ۳۲۷ هزار تن محصولات باغی معادل یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار از کشور صادر شده است در حالی که صادرات محصولات ارزآور ما مانند پسته و زعفران هنوز آغاز نشده است.

طهماسبی در پاسخ به تسنیم گفت: با پیشنهادی که به دولت ارائه شده است خواهان دریافت ۵۰۰ تومان یارانه صادراتی برای هر کیلوگرم مرکبات و کیوی هستیم که در صورت اختصاص این امر منجر به توسعه صادرات این محصول خواهد بود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه روز گذشته در مناطق شمالی کشور حضور داشته و از باغات گیلان و مازندران بازدید به عمل آورده است، گفت: این باغها خسارتی از بابت سرمای اخیر نداشته‌اند اما در روزهای آینده شاهد کاهش دمای هوا در این مناطق خواهیم بود و اطلاع‌رسانی لازم در خصوص اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از سرمازدگی انجام شده است.

* تمام خسارت کشاورزان بیمه شده پرداخت شد

طهماسبی با تاکید بر اینکه انجام بیمه محصولات باغی از اولویت‌های بخش به حساب می‌آید، گفت: کشاورزان و باغداران برای جلوگیر ی از خسارتهای احتمالی باغهای خود را بیمه کنند.

وی افزود: تمام خسارت کشاورزان در سال گذشته بابت خساراتی که به محصولات آنها وارد شده بود پرداخت شده است و در صورتی که فردی خسارت خود را هنوز دریافت نکرده می‌تواند به صندوق بیمه کشاورزی مراجعه کند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اقدامات ستاد مبارزه با قاچاق کالا رابرای جلوگیری از کاهش واردات انواع میوه مناسب ارزیابی کرد و گفت: با توجه به اینکه زمینه محصولات خارجی در بازار کم شده است این امر نشان دهنده عملکرد مناسبی این ستاد است.

طهماسبی در پاسخ به سوال دیگری  در خصوص وضعیت تولید مرکبات در سالجاری گفت: امسال ۵۶۰ هزار تن لیموترش تولید شده است که این امر پاسخگوی بازار داخلی خواهد بود.

وی با اشاره به  اینکه در سالجاری ۵۶۰ هزار تن لیموترش تولید می‌شود، گفت: نیازی به واردات این محصول نداریم.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: