۳۰ آبا ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۵
معاون سازمان حفاظت محیط زیست:

اصلاح کیفیت سوخت یکی از دلایل بهبود وضع هوای کلان‌شهرهاست

معاون سازمان حفاظت محیط زیست گفت: اصلاح کیفیت سوخت از جمله گازوئیل و بنزین، حذف مازوت از نیروگاه‌های کشور و استفاده از سوخت گاز در این نیروگاه‌ها، کنترل سوخت توزیعی هر سه ماه یکبار و غیره از دلایل عمده کاهش آلودگی هوای کلان‌شهرها به‌ویژه تهران است.

به گزارش عیارآنلاین، سعید متصدی، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست، امروز (دوشنبه، یکم آذرماه) در نشست خبری با انتقاد شدید از افرادی که سخنان بی پایه و اساسی در مورد آلودگی هوای تهران مطرح می‌کنند، گفت: این که آلودگی هوا را در فصول سرد سال داشته باشیم امری طبیعی است، همان طور که برف و کولاک طبیعی بوده، بروز پدیده اینورژن (وارونگی دمای هوا) نیز عادی است.

وی افزود: چطور افراد می‌توانند با قاطعیت اعلام کنند که به دلیل آلودگی هوا طی هفته گذشته، ۴۴١ نفر در تهران فوت کرده‌اند؟ متاسفانه این گونه سخنان و اظهار نظرها آب در آسیب دشمن ریختن و تهیه سوژه برای شبکه‌های ضد نظام اسلامی است.

چندی پیش یکی از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در جلسه علنی این شورای عنوان کرد که ۴۴١ نفر در تهران به دلیل آلودگی هوا جان خود را از دست داده‌اند.

متصدی تصریح کرد: اجرای برنامه کاهش آلودگی هوا که در دولت‌های نهم و دهم متوقف شده بود در این دولت با توجه به توان داخلی از صفر آغاز شد، امروزه خودروسازی و صنعت نفت کشور تلاش می کنند تا کمترین آلودگی را داشته باشند، تا جایی که شاهد تولید سوخت و خودرو با استاندارد یورو۴ هستیم.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست عنوان کرد: متاسفانه برخی درباره هوا و آلودگی آن ادعاهایی می کنند که پایه و اساس علمی ندارد، در حالی که هنوز در دنیا به این نتیجه نرسیده‌اند که مشخص شود دقیقا چند نفر به علت آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند، بلکه فقط در این مورد تخمین زده می‌شود.

وی ادامه داد: فردی ادعا می‌کند اگر شاخص آلودگی هوا به ١٨٠ برسد یعنی برابر است با آلودگی بمب اتم، تمام این حرف‌ها بی‌اساس و پایه است، بر اساس استاندارد آلودگی هوا، اگر شاخص هوا به بالای ١۵٠ برسد ناسالم برای گروه‌های حساس است، این‌ها افرادی نیستند که بخواهند برای حفظ نظام و سطح سلامت جامعه تلاش کنند.

متصدی گفت: تاکنون اقدام‌های بسیار خوبی در زمینه کاهش آلودگی هوا در کشور صورت گرفته، حذف سوخت تولیدی پتروشیمی‌ها، حذف آروماتیک‌ها و بنزن از سوخت، این‌ها کار ساده‌ای نبوده، اما انجام شده است، بنابراین چرا این افراد این اقدام‌ها را نمی‌بینند و فقط چند روز آلودگی هوا را که آن هم بخش زیادی از آن در این فصل امری طبیعی است، مشاهده می‌کنند.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست افزود: بنزن موجود در هوا طی سال‌های ٩١ و ٩٢، ۶٠٠ پی پی ام بود که تاکنون به ٣٠ پی پی ام رسیده است، بنابراین چه کسی امروز می‌تواند منکر اقدام‌های مثبت دولت در حوزه مقابله با آلودگی هوا باشد.

وی تصریح کرد: برای مقابله با آلودگی هوا در اصفهان، ٢ نیروگاه برق پلمپ شد، همچنین ٧ میلیون لیتر از بنزین یورو۴ مورد نیاز کشور در این شهر تولید می‌شود که در سال‌های ٩٣ و ٩۴ آغاز شده است.

متصدی عنوان کرد: سازمان محیط زیست حقیقت را بیان می کند، همواره گفته‌ایم که هوای اهواز خراب است و علت آن هم بروز طوفان‌های گرد و غبار بوده که از سمت عراق و عربستان وارد ایران می‌شود، تاکنون هم بیشترین هزینه در اهواز و خوزستان انجام شده و بیشترین مصوبات را برای خوزستان داشته‌ایم.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست گفت: سه چهارم بودجه را در اهواز هزینه کرده‌ایم که اجرای طرح‌هایی همچون مالچ پاشی، کاشت نهال، آب‌گیری هورالعظیم تا شکستن آب بندهایی که مانع ورود آب به تالاب هورالعظیم می‌شدند را شامل می‌شود.

وی با اشاره به این که از ابتدای سال ٩۵ تا امروز ٢٠۵ روز هوای پاک و سالم در تهران داشته‌ایم افزود: اصلاح کیفیت سوخت از جمله گازوییل و بنزین، حذف مازوت از نیروگاه‌های کشور و استفاده از سوخت گاز در این نیروگاه‌ها، برخورد قانونی با صنایع آلاینده، کنترل سوخت توزیعی هر سه ماه یکبار، خروج خودروهای فرسوده در شهرهای کشور، توقف تولید و شماره گذاری موتورسیکلت‌های کاربراتوری و غیره از دلایل عمده کاهش آلودگی هوای کلان‌شهرها به‌ویژه تهران است.

متصدی با اشاره به این که سازمان حفاظت محیط زیست در همه حال واقعیت‌ها را بیان می‌کند، تصریح کرد: متاسفانه در دولت گذشته زمانی که شاخص آلودگی هوا به ٢٠٠ و خطرناک می‌رسید جلسه کمیته مقابله با آلودگی هوا تشکیل می‌شد، اما در این دولت با رسیدن شاخص به ١۵٠ کمیته مقابله با آلودگی هوا تشکیل شده است.

منبع: شانا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: