وقتی دیپلماسی علمی با «چین» جواب می‌دهد

موضوع ارتباط علمی با کشور چین به سفر رئیس آکادمی علوم این کشور به ایران در اردیبهشت‌ماه ۹۴ بازمی‌گردد. این دیدار منجر به تأسیس مرکز نانو ایران- چین شد که در خردادماه همان سال در شهر سوژو چین افتتاح شد.

به گزارش عیارآنلاین، یکی از راه‌های پیشرفت در عرصه علم و فناوری، تبادلات علمی و فناوری با دیگر کشورها است. تبادلاتی که بعضاً منجر به انعقاد تفاهم‌نامه یا قراردادهایی می‌شود که ممکن است در کنار آموزش نیروی انسانی و تبادل پژوهشگران، انتقال تکنولوژی نیز در پی داشته باشد. اما این قراردادها بعضاً با مشکلات و ناکارآمدی‌هایی نیز روبه‌رو هستند.

 کارشناسان معتقدند عمده ناکارآمدی‌های اجرای مفاد تفاهم‌نامه‌های تجاری و علمی، به مسئله پیگیری آن توسط افراد یا سازمان‌های غیرمتخصص برمی‌گردد. همچنین از طرف دیگر سازمان‌های طرف تفاهم‌نامه‌ها، ظرفیت سازمانی لازم برای پیگیری مفاد تفاهم‌نامه را نیز ندارند و اکثراً برای دستیابی به دسترسی‌ها و امکانات موردنیاز با چالش مواجه هستند.(اینجـــا) لذا ارتباط مستمر و پیگیری سازمان‌یافته تفاهم‌های صورت گرفته یکی از الزامات مورد نیاز در این‌گونه تفاهم‌نامه‌ها است.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای مقابله با این مسئله روند جدیدی را در ارتباط با برخی کشورها ازجمله چین در پیش‌گرفته است. این معاونت اخیراً در موضوع پیگیری تفاهمات علمی با کشور چین، ‏اقدام به راه‌اندازی «کمیته مشترک همکاری علمی و فناوری» میان دو کشور نمود. وظیفه این کمیته ارتقا و پیگیری همکاری‌های میان دو کشور است. این کمیته می‌تواند به ‏ترسیم، پیگیری و اجرایی کردن نقشه راه همکاری‌ها در حوزه‌های علمی و دانش‌بنیان کمک کند.(اینجـــــا)

موضوع ارتباط علمی با کشور چین به سفر رئیس آکادمی علوم این کشور به ایران در اردیبهشت‌ماه ۹۴ بازمی‌گردد.(اینجــــا) این دیدار منجر به تأسیس مرکز نانو ایران- چین شد که در خردادماه همان سال در شهر سوژو چین افتتاح شد.(اینجــــا)

بهمن‌ماه ۹۴ نیز رئیس‌جمهور چین به همراه هیئتی بلندپایه به کشورمان سفر کرد.(اینجــــا) اولین دستاورد این سفر تفاهم بر ایجاد صندوق مالی مشترک موسوم به « صندوق مشترک علمی راه ابریشم» بود.(اینجـــــا) این صندوق در سال نخست فعالیت خود، ‏پس از فراخوان پروژه‌های مشترک فناوری بین دو کشور، از بین طرح‌های دریافتی، ۱۰ پروژه برای ‏سرمایه‌گذاری مشترک ایران و چین انتخاب کرد.(اینجــــا) همچنین در همان ایام ‏تفاهم‌نامه ایجاد پارک فناوری مشترک ایران و چین توسط ستاری و وزیر خارجه چین به امضا رسید.(اینجـــــا)

در راستای پیگیری این تفاهم‌نامه‌ها دو هفته قبل ستاری به دعوت رئیس آکادمی علوم چین، در رأس یک هیئت بلندپایه علمی و فناوری، به این کشور سفر کرد.(اینجــــا) در این سفر تفاهمات پیشین در سفر رئیس‌جمهور چین به ایران پیگیری شد و قراردادهای جدیدی نیز به منعقد شد.

موضوع

کارهای صورت گرفته

صندوق مشترک علمی راه ابریشم

در پی انتخاب ۱۰ پروژه برای سرمایه گزاری مقرر شد این پروژه‌ها تا سال ۲۰۱۷ اجرایی شود. همچنین با توجه به بازخورد مثبت این صندوق قرار شد سال ۲۰۱۸ ظرفیت‌های آن از طرف دو ‏کشور دو برابر افزایش یابد.(اینجــــا)‏

قرارداد بین شرکت دانش‌بنیان ایرانی و چینی

یک قرارداد بین شرکت دانش‌بنیان ایرانی «توانا» و یک شرکت چینی برای فروش ۱۰۵ قلم تجهیزات آزمایشگاهی ساخت ایران امضا شد.(اینجــــا)

همکاری‌های دوجانبه در زمینه نانوتکنولوژی

یک تفاهم‌نامه به‌منظور همکاری‌های دوجانبه و صادرات تجهیزات نانوی ایرانی بین ستاد توسعه فناوری نانو و ‏پارک علم و فناوری نانوپلیس نیز به امضا رسید.(اینجــــا)

جدول ۱- کارها و پیگیری‌های صورت گرفته در سفر ستاری به چین (آبان۹۵)

وزارت علوم نیز در راستای دیپلماسی علم و فناوری با کشور روسیه با برگزاری دومین اجلاس رؤسای دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه در تهران روش جدیدی را در پیگیری و انعقاد تفاهم‌نامه‌های علمی با این کشور در پیش گرفت.

این اقدام ازآن‌جهت می‌تواند اهمیت داشته باشد که با حضور روسای دانشگاه‌های دو کشور در متن ارتباطات، می‌توان به انعقاد تفاهم‌نامه‌های قابل‌اجرا امیدوار بود. از طرف دیگر پیگیری این تفاهم‌نامه‌ها نیز به‌صورت جدی انجام می‌گیرد.

به‌طورکلی به نظر می‌رسد با ایجاد روش‌های پیگیری تفاهم‌نامه‌های علمی با دیگر کشورها می‌توان به مثمر ثمر واقع‌شدن آن‌ها امیدوار بود. همچنین از این طریق می‌توان از روی کاغذ ماندن این تفاهمات جلوگیری کرد. تفاهم‌نامه‌هایی که در صورت اجرا می‌توانند برای هر دو کشور مفید واقع شوند.

منبع: خبرنامه دانشجویان ایران

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: