عضو اتاق بازرگانی:

مشکل پذیرش وثیقه از طرف بانک‌ها هنگام پرداخت تسهیلات مهمترین چالش است

روغنی، رییس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران : مشکل پذیرش وثیقه از طرف بانک‌ها هنگام پرداخت تسهیلات مهمترین چالش است./ طبق بررسی‌های میدانی انجام شده در استان‌ها، شمار اندکی از واحدها توانسته‌اند تسهیلات ۱۶هزار میلیاردی را دریافت کنند.

به گزارش عیارآنلاین، «ابوالفضل روغنی» از شیوه اجرای طرح رونق تولید و اختصاص ۱۶۰ هزار میلیارد ریال (۱۶ هزار میلیارد تومان) تسهیلات به واحدهای تولیدی انتقاد کرد.
رییس کمیسیون صنایع اتاق ایران در نشست این کمیسیون، اعلام کرد طبق بررسی‌های میدانی انجام شده در استان‌ها، شمار اندکی از واحدها توانسته‌اند این تسهیلات را دریافت کنند، بنابراین رقم ۸۰ هزار میلیارد ریال (هشت هزار میلیارد تومان) اعلام شده از سوی بانک مرکزی، نمی‌تواند واقعی باشد.
روغنی افزود: براساس آمارهای منتشر شده در پایگاه اطلاع رسانی شرکت شهرک های صنعتی در مورد واحدهای فعال و تعطیل شده در کشور، ۲۵ درصد واحدها با ۷۵ درصد ظرفیت کار می کنند، ۲۷ درصد ۵۰ تا ۷۰ درصد ظرفیت را به خدمت گرفته اند، ۲۸ درصد کمتر از ۵۰ درصد ظرفیت تولید دارند و بقیه تعطیلند.
رییس کمیسیون صنایع اتاق ایران تاکید کرد اطلاعات رسمی شرکت شهرک های صنعتی با آنچه در واقعیت دیده می‌شود، مطابقت ندارد اما در هر صورت این اطلاعات، رسمی است و باید بر اساس آن پیشروی کرد.
وی برای اجرای طرح رونق تولید گفت: بر اساس بخشنامه دولت، واحدهایی برای اجرای این طرح در اولویت قرار دارند که مشکل بازار نداشته و می‌توانند محصولات تولیدی خود را فروخته و ایجاد درآمد کنند و در این میان زمان پرداخت تسهیلات یکساله درنظر گرفته شده است که زمان مناسبی نیست و باید سقف زمانی بازپرداخت ها افزایش پیدا کند.
روغنی حضور نماینده بخش خصوصی در کارگروه‌هایی را خواستار شد که به بررسی واحدها برای دریافت تسهیلات می پردازند و گفت: دولت در بخشنامه خود در مورد حضور نماینده بخش خصوصی سخنی به میان نیاورده است که این موضوع باید اصلاح شود، البته در برخی استان‌ها به دلیل ارتباط خوب اتاق با بخش‌های دولتی نماینده اتاق دعوت می‌شود و حق رای نیز دارد.
وی اضافه کرد: فعالان اقتصادی براین باورند که در شرایط رکود، صاحبان بنگاه‌ها نمی‌توانند سه ماه پس از دریافت تسهیلات درآمدزایی کرده و به بازپرداخت تسهیلات اقدام کنند، بنابراین برنامه‌ریزی ها موجب می‌شود فعالان اقتصادی زیر فشارهای بیشتری قرار گیرند.

منبع: بنکر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: