مدیر امور حقوقی شرکت ملی نفت ایران:

مجموعه صنعت نفت باید به فکر ایجاد یک بانک تخصصی باشد

ماهرخ‎زاد، مدیر امور حقوقی شرکت ملی نفت ایران: به‌عنوان یک راهکار بلندمدت به نظر می‌رسد فارغ از روابط و مسائل سیاسی، شرکت ملی نفت ایران و به‌طور کلی مجموعه صنعت نفت باید به فکر ایجاد یک بانک تخصصی باشد./ امروزه بخش‌های دیگر اقتصاد مانند صنعت و معدن، کشاورزی و مسکن بانک‌های تخصصی دارند؛ اما مجموعه صنعت نفت با وجود حجم زیاد مراودات پولی و مالی فاقد یک بانک است.

به گزارش عیارآنلاین، حجم گسترده مراودات پولی و مالی در صنعت نفت وجود یک بانک تخصصی برای این صنعت را ضروری کرده است. علی‌اکبر ماهرخ‎زاد، مدیر امور حقوقی شرکت ملی نفت ایران می‌گوید: به‌عنوان یک راهکار بلندمدت به نظر می‌رسد فارغ از روابط و مسائل سیاسی، شرکت ملی نفت ایران و به‌طور کلی مجموعه صنعت نفت باید به فکر ایجاد یک بانک تخصصی باشد.

به گفته وی، امروزه بخش‌های دیگر اقتصاد مانند صنعت و معدن، کشاورزی و مسکن بانک‌های تخصصی دارند؛ اما مجموعه صنعت نفت با وجود حجم زیاد مراودات پولی و مالی فاقد یک بانک است.

ماهرخ‎زاد درباره فرآیند وصول مطالبات شرکت ملی نفت ایران از خریداران نفت خام گفت: در قراردادهای مدت‌دار، سازوکارهای مقتضی برای وصول مطالبات شرکت ملی نفت ایران پیش‌بینی می‌شود.

به گفته وی، پس از اعمال تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران، شرکت ملی نفت ایران به‌دلیل نبود امکان قانونی همکاری بانک‌های خارجی با بانک‌های ایرانی در وصول مطالبات خود با چالش‌های جدی روبه‌رو شد.

این مسوول یادآوری کرد: پس از برجام، در مراودات با موسسه‌های حقوقی و وکلای خارجی گشایش‎هایی اتفاق افتاده است.

ماهرخ‎زاد درباره محورهای حقوقی الگوی جدید قراردادهای نفتی عنوان کرد: در این قراردادها، طرف خارجی اقدام به تامین مالی در مقیاس‌های چند میلیارد دلاری می‌کند؛ به هر حال تلاش بر این است که قرارداد در یک موازنه و تعادل منطقی به لحاظ حقوقی شکل گیرد و دو طرف از حفظ موازنه قراردادی تا ایفای کامل تعهدهای فی‌مابین مطمئن باشند.

منبع: دنیای اقتصاد

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: