کارشناس اقتصادی:

برخی بانکها با پرداخت سودهای موهوم، ورشکستگی خود را پنهان میکنند

نصیرزاده، کارشناس اقتصادی: پرداخت سودهای موهوم توسط بانک هایی که کاملا زیان ده هستند این مهم را به اذهان متصور می کند که این بانک ها با پرداخت سود های به ظاهر جذاب فراری روبه جلو برای پنهان کردن ورشکستگی و عمق مشکلات خود دارند/ پرداخت سودهای غیر متعارف در فضای رکودی حاکم بر اقتصاد را میتوان نشانه رقابتی غیر سالم برای جذب سپرده و تامین نقدینگی و تاییدی بر ساختار معیوب نظام بانکی عنوان کرد.

به گزارش عیارآنلاین، تابستان امسال بود که شورای پول و اعتبار اقدام بانک ها و موسسات اعتباری در زمینه تعدیل نرخ های سود علی الحساب سپرده بانکی به حداکثر ۱۵ درصد برای سپرده های یک ساله را تایید و تصویب کرد.
همچنین نرخ سود تسهیلات بانک کشاورزی برای تسهیلات سرمایه گذاری را معادل ۱۵ درصد و برای سایر تسهیلات معادل ۱۸ درصد تعیین کرد. این مصوبه از تاریخ ۱۶ تیرماه سال جاری از سوی بانک ها و موسسات اعتباری، لازم الاجرا شد .
حالا که تقریبا  ۴ماه از آن تاریخ می گذرد اما گویا برخی صندوق های وابسته به بانک ها چشم شورای پول و اعتبار را دور دیده و همچنان برای دادن سودهای بالای ۲۰درصد به مشتریان اصرار دارند چنانچه مصداق آن را در سودهای ۲۱تا ۲۴درصد  صندوق های یکم و یا طرح های خوش رنگ و لعاب برخی موسسات اعتباری دارای مجوز هم مشاهد می کنیم.
سید سلمان نصیرزاده، کارشناس مرکز مطالعات اقتصادی آریاسهم ؛ پرداخت سودهای غیر متعارف در فضای رکودی حاکم بر اقتصاد را نشانه رقابتی غیر سالم برای جذب سپرده و تامین نقدینگی و تاییدی بر ساختار معیوب نظام بانکی عنوان کرد.
این کارشناس بازار سرمایه اظهارداشت: در هر حال بانک هایی که با نرخ های غیر منطقی اقدام به پرداخت سود از طریق صندوق های سرمایه گذاری مبادرت می کنند اگر همواره رصد شوند خواهیم دریافت این دسته از بانک ها به شدت از کمبود منابع مالی ، رشد قابل توجه هزینه ها و پرداخت دیون و فریز منابع مالی رنج می برند.
کارشناس مرکز مطالعات اقتصادی آریا سهم یاد آور شد که نبود توازن بین مدیریت منابع و مصارف و انتقال ریسک به آینده در سیستم بانکی کشور در شرایطی ریشه دوانده که خطر آن کل نظام مالی ، بانکی و اقتصادی کشور را تهدید می کند.
وی در پایان گفت :پرداخت سود های موهوم توسط بانک هایی که کاملا زیان ده هستند این مهم را به اذهان متصور می کند که این بانک ها با پرداخت سود های به ظاهر جذاب فراری روبه جلو برای پنهان کردن ورشکستگی و عمق مشکلات خود دارند.

منبع: بنکر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: