۱ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۴۲

۵۸ مقاله ایرانی در مجله علمی BMC به دلیل تخلف علمی کنار گذاشته شد

یک روز پس از آنکه وزارت علوم در بیانیه‌ای اعلام کرد که به دنبال نشر گزارش مربوط به سرقت علمی از سوی مجله نیچر و برای رسیدگی به موضوع و برخورد با متخلفان در حوزه کارکردی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین برخورد با تخلفات علمی، این وزارتخانه قرار است یک کمیته حقیقت‌یاب به مسوولیت معاونت پژوهش و فناوری تشکیل دهد، معاون آموزشی وزارت بهداشت برنامه‌های جدید این وزارتخانه را برای جلوگیری
از تدوین و انتشار مقالات تقلبی اعلام کرد.

به گزارش عیارآنلاین،«گزارشی در خصوص تدوین پایان‌نامه‌ها از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جلسه آینده شورای عالی انقلاب فرهنگی، تهیه و به این شورا ارایه می‌شود. پیشنهادهایی نیز برای این موضوع به اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی ارایه خواهیم داد زیرا وزارت بهداشت برای مقالات نامعتبر تدابیر مختلفی اندیشیده است.» باقر لاریجانی، روز گذشته در نشست خبری خود با اشاره به اینکه مجله
(BMC)، (Biomed Central) شماری از مقالات کشور را که دارای اشکال بوده از این مجله حذف کرده است، گفت: «این مجله ۵۰۰ مقاله را مورد بررسی قرار داده است و طبق بررسی‌های انجام شده ۵۸ مقاله از ایران دارای تخلفاتی بوده است اما ارایه این آمار به معنای زیرسوال بردن علم در ایران نیست. » او باز هم مانند چند روز گذشته تاکید کرد که هیچ چهره شناخته‌شد‌ه‌ای در لیست متخلفان وجود ندارد: «هیچ محقق برجسته‌ای در لیست این تخلفات علمی وجود نداشته است. این تخلفات توسط ۳ یا ۴ نفر صورت گرفته، به طور مثال یک نفر ۱۵ مقاله و نفر دیگر ۱۲ مقاله را منتشر کرده است.»
معاون آموزشی وزارت بهداشت از برخورد با موارد تخلف خبر داد: «با توجه به اینکه باید دقت شود تا هیچ تخلفی صورت نگیرد. با توجه به اینکه ایران سالانه ۳۰ هزار مقاله تولید می‌کند که وجود چنین آماری درصد بالایی نیست. وزارت بهداشت با افرادی که در لیست مقالات دارای تخلف بوده‌اند برخورد می‌کند که برخورد با افراد دانشگاهی و غیردانشگاهی مسیرهای متفاوتی دارد.» به گفته او برای کاهش تخلفات در مقالات علمی باید برخوردهای سیستمی نیز صورت گیرد و برنامه‌ای اندیشیده شود تا در برخی رده‌های مختلف نیازمند تدوین مقاله نباشیم: «به طور مثال در آیین‌نامه ارتقای اعضای هیات علمی اگر عضو هیات علمی سرآمد در آموزش باشد، با تایید هیات ممیزه می‌تواند ارتقا یابد و این فرد نیاز به تدوین مقاله ندارد. همچنین طبق این آیین‌نامه اگر یک عضو هیات علمی خدمت بزرگ علمی ارایه کند، نیاز به تدوین مقاله ندارد و این فرد ارتقای علمی خواهد داشت.»
لاریجانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به موضوع رشته‌های مشترک میان وزارت علوم و وزارت بهداشت پرداخت: «جلسات مکرری برای این موضوع برگزار شده و محمدعلی نجفی، مشاور علمی رییس‌جمهور این موضوع را دنبال می‌کند. برای رشته‌های مشترک میان وزارتخانه علوم و بهداشت باید چارچوبی ایجاد شود تا بتوان از بستر و ظرفیت دو وزارتخانه برای رشته‌های میان‌رشته‌ای استفاده شود.»
لاریجانی سپس به مخالفت با ادغام بحث آموزش در این دو وزارتخانه پرداخت: «آیین‌نامه مورد تایید دو وزارتخانه علوم و بهداشت در این زمینه تدوین شده و به دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ شده اما این موضوع به معنای ادغام آموزش این دو وزارتخانه نیست زیرا که این ادغام هزینه بسیار سنگینی برای کشور دارد. نباید وقت خودمان را به ساختار مشغول کنیم. ساختار آموزش پزشکی با وزارت بهداشت عجین شده است که جدا کردن این دو ساختار هزینه سنگینی را دربر خواهد داشت و با سیاست‌های کلی مقام معظم رهبری در حوزه سلامت متفاوت است.»

منبع: اعتماد

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: