متن انرژی 47 منتشر شد

سیطره تفکر خام‌فروشی بر بدنه وزارت نفت

ضرورت دارد که توسعه ظرفیت پالایشی کشور به عنوان راهکاری در ایجاد ارزش افزوده چندین برابر نسبت به فروش مستقیم نفت در دستور کار مسئولین وزارت نفت قرار گیرد و این اقدام مقدم بر افزایش ظرفیت تولید نفت با هدف خام‌فروشی باشد.

به گزارش عیارآنلاین، چهل‌‌وهفتمین بسته خبری «متن انرژی» منتشر شد. تأخیر زیاد در گازرسانی به سیستان و بلوچستان، غفلت از حرارت رایگان خروجی نیروگاه‌های گازی برای شیرین‌سازی آب دریا و ادامه روند خام‌فروشی نفت سه موضوعی هستند که در این شماره مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

تعلل در گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان

صادرات گازپروژه گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان از جمله پروژه های تصویب شده در شورای اقتصاد است که منابع آن از محل بند «ق» تبصره دو بودجه سال ۹۳ پیش‌بینی شده بود. گازرسانی به نیروگاههای زاهدان، چابهار، ایرانشهر و صنایع استان سیستان و بلوچستان از اولویتهای این پروژه بشمار می رود که برای آن، ١,۶ میلیارد دلار اعتبار تعریف شده است. محاسبات نشان می‌دهد که با گازرسانی به نیروگاههای استان از مصرف سالانه ١,۴ میلیارد لیتر نفت‌گاز و ۵۵٠ میلیون لیتر نفت کوره به ارزش ۶۶۰ میلیون دلار جلوگیری می شود.

مسئولین دولتی تاکنون چندین مرتبه وعده افتتاح پروژه گازرسانی به سیستان و بلوچستان را داده‌اند اما این استان تاکنون شاهد این اتفاق نبوده است. خردادماه سال ۹۵ منتظر، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران اعلام کرده که خط لوله گاز تا ورودی استان سیستان‌وبلوچستان رسیده و شهرستان ایرانشهر به شبکه سراسری گاز متصل شده است و تا پایان ۹۵ خط لوله ایرانشهر-زاهدان به بهره‌برداری خواهد رسید. به گفته وی، پایان یافتن طرح گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان تا سال ۹۷ زمان‌بر خواهد بود.

اما حمیدرضا عراقی معاون وزیر نفت در اردیبهشت‌ماه سال جاری، تکمیل گازرسانی به سیستان و بلوچستان را از اولویت‌های وزارت نفت برای کاهش مصرف سوخت مایع معرفی کرده بود. وی همچنین در نشست خبری با اصحاب رسانه در ۲۷ مهرماه ۹۵ در زاهدان، اظهار داشت که ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای پروژه خط انتقال گاز از ایرانشهر به زاهدان هزینه می‌شود که تاکنون ۵۵۰ میلیارد تومان از آن تحقق یافته است. عراقی در روزهای اخیر نیز وعده داده است که فروردین‌ماه ۹۶، گاز به شهرستان زاهدان می‌رسد. مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران نیز پیشرفت احداث خط لوله گاز ایرانشهر به زاهدان را بیش از ٧۴ درصد ارزیابی کرده است.

اگرچه بودجه مورد نیاز برای احداث خط لوله انتقال گاز به استان سیستان و بلوچستان در سال ۹۳ تعیین شده است، اما وعده گازرسانی به این استان وارد سال هفتم (از سال ۸۸ تاکنون) خود شده است.

نکته قابل توجه آن  است که بر اساس وعده دولت، در فروردین ماه ۹۶ و حدود یک ماه پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری این پروژه به اتمام خواهد رسید. فارغ از علت تعلل‌های پیش‌آمده، گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان امری مطلوب تلقی می‌گردد که تأثیر بسزایی در رونق صنایع و کاهش مصرف سوخت مایع خواهد داشت.

حرارت رایگان خروجی نیروگاه گازی، فرصتی برای شیرین‌سازی آب

آب‎شیرین‎کن‎های نیروگاهیباستی  معاون امور عمرانی استانداری بوشهر از افتتاح نخستین آب‌شیرین‌کن شهر بوشهر به ظرفیت ۱۰ هزار متر مکعب در روز به صورت آزمایشی در این استان خبر داده است. کمبود آب در استانهای جنوبی کشور یکی از مشکلات اصلی آنها است که شیرین‌سازی آب دریا به  عنوان راهکاری برای جبران آب مورد نیاز معرفی شده است. آب دریا در حالت کلی به دو صورت حرارتی و غشایی شیرین می‌شود. در روش حرارتی، اساس کار تبخیر آب و سپس میعان‌سازی آن است. در روش غشایی نیز آب را با فشار از پوشش‌هایی عبور می‌دهند تا آب شیرین استخراج گردد.

آب‌شیرین‌کن افتتاح‌شده در بوشهر از نوع غشایی است که اگرچه برق کمتری نسبت به حرارتی مصرف می‌کند، اما با در نظر گرفتن قیمت‌های واقعی انرژی استفاده از واحدهای حرارتی صرفه اقتصادی بالاتری دارد. این نکته زمانی اهمیت بالاتری پیدا خواهد کرد که بدانیم نیروگاه‌‍های گازی به عنوان یکی از  انواع اصلی نیروگاه‌های حرارتی کشور، بازدهی حدود ۳۰ درصدی دارند و  سالانه ۱۸ میلیارد مترمکعب گاز (معادل گاز مصرفی استان تهران در سال ۱۳۹۲) در آنها به صورت حرارت بدون استفاده به هوا رها می‌شود. شیرین‌سازی آب به روش حرارتی با استفاده از انرژی حرارتی رایگان که در نیروگاه‌های گازی بدون استفاده در هوا رها می‌گردد، علاوه بر افزایش بازده نیروگاه گازی به ۸۰ درصد، توان تولید روزانه ۴ میلیون مترمکعب آب در سواحل جنوب کشور را دارد.

در حال حاضر، شرکت مپنا فناوری ساخت واحدهای تولید هم‌زمان آب و برق را در کشور بومی‌سازی کرده است که به دلیل مشکلات مالی وزارت نیرو، تنها یک واحد تولید هم‌زمان آب و برق مپنا در مدار است. با توجه به اهمیت افزایش بازدهی نیروگاه‌ها از یک سو و تأمین آب شیرین مناطق جنوبی کشور از سوی دیگر، ضرورت دارد دولت شرایطی را ایجاد کند که توسعه آب‌شیرین‌کن‌های حرارتی در دستور کار وزارت نیرو قرار گیرد.

سیطره تفکر خام‌فروشی بر بدنه وزارت نفت

نفت - خام‌فروشیاخیراً بیژن زنگنه افزایش تولید و صادرات نفت خام را از مهمترین دستاوردهای برجام برشمرده است. پیش از این نیز حسن روحانی در ۱۲ مردادماه ۹۵ بر افزایش میزان فروش نفت خام در دوران پسابرجام تاکید کرد و آن را نشان‌دهنده توفیق دولت در حوزه اقتصاد دانست. این در حالی است که خام‌فروشی درست بر خلاف اقتصاد مقاومتی است و مقابله با ضربه پذیری درآمد حاصل از صادرات نفت و گاز از طریق افزایش صادرات فرآورده‌های نفتی، به عنوان یکی از اهداف راهبردی در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی مورد توجه قرار گرفته است. همچنین رهبر معظم انقلاب در دیدار با مسئولین نظام با تأکید بر لزوم تبدیل نفت به موادی با ارزش افزوده بیشتر، بیان داشتند که باید در تولید فرآورده‌های نفتی اقدامات جدی‌تری انجام گیرد.

افزایش تولید نفت تنها در صورتی می‌تواند منطقی باشد که همراه با افزایش ظرفیت پالایشی همراه باشد، اما این اتفاق تاکنون نیافتاده است و چندین سال است که ظرفیت پالایشی کشور تغییر چندانی نکرده است. بنابراین ضرورت دارد که توسعه ظرفیت پالایشی کشور به عنوان راهکاری در ایجاد ارزش افزوده چندین برابر نسبت به فروش مستقیم نفت در دستور کار مسئولین وزارت نفت قرار گیرد و این اقدام مقدم بر افزایش ظرفیت تولید نفت باشد.

سایر اخبار برگزیده

معاون زنگنه: ایران ۱۳۰ میلیارد دلار قرارداد جدید نفتی امضا می‌کند

زمانی نیا معاون وزیر نفت با اشاره به تعریف ۱۱ پروژه مذاکراتی ایران با شرکت‌های بین‌المللی در بخش بالادستی نفت، گفت: پیش بینی می‌شود ایران قراردادهای نفتی به ارزش ۱۳۰ میلیارد دلار امضا کند.

مذاکرات ایران با روسیه برای سواپ روزانه ۱۵۰ هزار بشکه نفت

زمانی نیا معاون امور بین الملل وزیر نفت ایران: تهران در حال مذاکره با شرکت های روسی در زمینه قراردادهای سواپ نفت است و قراردادهای اولیه احتمالا شامل سواپ ۱۵۰ هزار بشکه در روز خواهد بود.

تولید نفت ایران به ۳.۹۲ میلیون بشکه در روز رسید

ایران در گزارشی به اوپک اعلام کرد در ماه اکتبر تولید نفت خود را ۲۱۰ هزار بشکه در روز نسبت به ماه قبل افزایش داده و به ۳.۹۲ میلیون بشکه در روز رسانده است.

قائم‌مقام وزیر نیرو: امکان افزایش تعرفه آب و برق تا پایان دولت نزدیک به صفر است

محمودی قائم مقام وزیر نیرو: برآورد من این است که در سال ۹۵ شاهد افزایش قیمت فروش آب و برق به مردم نخواهیم بود و امکان افزایش تعرفه آب و برق تا پایان دولت هم نزدیک به صفر است.

تعهد دولت در دسترسی به برق ارزان، عامل شکاف قیمتی برق است

دادپی کارشناس اقتصادی: شکاف در بهای برق ناشی از عدم استفاده از حاشیه هزینه و مدلهای نوسان در تقاضا برای قیمت گذاری در آن است. در واقع هدف بیشتر توزیع ارزان برق بوده است تا درآمدزایی. در نتیجه دسترسی به برق بیشتر به عنوان یک حق اجتماعی و یک تعهد دولتی نگاه می شود.

نیمی از انرژی کشور در منازل و ساختمان‌ها مصرف می‌شود

سجادی مدیرعامل سازمان بهره‌وری انرژی ایران: هم اکنون ۵٠ درصد انرژی در بخش ساختمان‌ها و منازل مصرف می‌شود، از این رو به منظور کاهش مصرف انرژی در ساختمان‌ها به کمک بخش‌های مردم نهاد همچون شهرداری نیاز داریم.

مدیرعامل شرکت مپنا: تامین‌کننده قطعات قرارداد یونیت‌اینترنشنال ایرانی است

علی‌آبادی مدیر عامل شرکت مپنا با بیان این‌که در حال حاضر مپنا مشغول مذاکره با این شرکت است، اظهار کرد: تاکنون برنامه‌هایی مبنی بر این‌که تجهیزات این قرارداد از مپنا خریداری شود، صورت گرفته که امیدواریم این صحبت‌ها به نتیجه برسد.

قائم‌مقام وزیر نیرو: ایران ۶۰ هزار مگاوات ظرفیت تامین انرژی خورشیدی دارد

محمودی قائم‌مقام وزیر نیرو از وجود ظرفیت ۶۰ هزار مگاواتی انرژی خورشیدی در کشور خبر داد و گفت: با وجود تنوع برای تولید برق از انرژی فسیلی، هنوز در انرژی‌های نو به توفیقی دست نیافته ایم.

کارت هوشمند سوخت مصرف بنزین را ۱۳ میلیون لیتر کاهش داد

حاجی دلیگانی نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان این که کارت هوشمند سوخت مصرف بنزین در کشور را بیش از ۱۳ میلیون لیتر در روز کاهش داد گفت: قبل از ایجاد سامانه کارت هوشمند قاچاق سوخت در کشور سامان یافته بود که با استفاده از این کارت، این مسئله پایان یافت.

وزارت نفت: آلودگی هوا ربطی به بنزین وارداتی ندارد

شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران اعلام کرد بنزین یورو۴ وارداتی با آزمایش عوامل آلاینده شامل میزان بنزن، آروماتیک، اولفین و گوگرد از سوی سازمان های نظارتی وارد شده و ارتباط دادن آلودگی هوای کلانشهرها به کیفیت این بنزین بی اساس است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: