۳۰ آبا ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۸

تشکیل کمیته حقیقت یاب برای رسیدگی به پرونده جعل علمی در وزارت علوم

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: کمیته حقیقت‌یابی در معاونت پژوهشی وزارت علوم تشکیل شده و در حال مطالعه است تا علت ایرادهایی که ناشر مجلات نیچر گرفته مشخص شود.

به گزارش عیارآنلاین، محمد روشن درباره ۵۸ مقاله محققان علمی ایرانی که بر اساس ادعای ناشر مجلات نیچر به علت دستکاری وجعل علمی نویسندگان تعلیق شده است افزود: در پایگاه استنادی معتبر از ۳۷ هزار تا ۴۲ هزار مقاله ایرانیان بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ منتشر شده است و به فرض اینکه این ۵۰ و چند مقاله دارای مشکل باشد در صد بالایی را به خود اختصاص نمی‌دهد.
وی ادامه داد: اما اینکه چرا امروز به این شیوه این تخلف احتمالی بازتاب پیدا می‌کند خود جای سؤال و تردید دارد.معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: البته موضوع هنوز اثبات نشده به همین دلیل کمیته حقیقت‌یابی در معاونت پژوهشی وزارت علوم تشکیل شده است و آنها مطالعه می‌کنند که علت ایرادهای گرفته شده روشن شود.
روشن افزود: گاهی اوقات ایرادات شکلی است و حتماً نباید ماهوی باشد و گاهی اوقات در چرخه داوری اتفاقات رخ می‌دهد که این مربوط به نویسندگان ایرانی نیست و به هر شکل باید بررسی شود که نتایج بررسی‌ها را وزارت علوم اعلام خواهد کرد.
وی درباره اینکه در چه زمینه‌ای سرقت علمی صورت می‌گیرد گفت: هم‌اکنون بخشی از افرادی که در داخل این پنجاه و چند نفر هستند تعداد قابل توجهی دانشجو هستند ضمن اینکه افراد قبل از ارسال مقالات از ما اجازه نمی‌گیرند.
وقوع تخلفات علمی به علت حجم بالای پذیرش دانشجو
معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: حجم بالای پذیرش دانشجو در سطح دانشگاه‌های کشور موجب بروز تخلفات علمی می‌شود.
وحید احمدی افزود: موضوع تب مدرک‌گرایی و وقوع تخلفات علمی نیازمند برنامه‌ریزی و هماهنگی عمومی است.
وی گفت: بعد از برخورد و پیگیری‌های حقوقی تخلفات علمی از طریق آیین‌نامه‌ای که به مجلس ارسال شده در حال پیگیری است.
احمدی با اشاره به اینکه دانشجویان و استادان دانشگاه‌ها باید به مسأله تخلفات علمی حساس باشند افزود: تنها معاونین پژوهشی دانشگاه‌ها در این زمینه مسئول نیستند بلکه همه اقشار مردم باید نسبت به این مسأله حساس باشند و برخورد محکمی با این تخلفات کنند.
وی به چاپ منشور اخلاقی و انتشار آن در سطح دانشگاه‌های کشور اشاره کرد و گفت: از طریق انتشار منشور اخلاق پژوهشی و علمی در دانشگاه‌ها نوع تخلفات مشخص شده است و با طراحی و ساخت نرم افزار همانندجو میزان تخلفات علمی کاملاً مشخص می‌شود.
احمدی پذیرش بیش از حد دانشجو در دانشگاه‌های کشور را یکی از عوامل بروز تخلفات علمی دانست و ادامه داد: میزان پذیرش دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی در تمامی دانشگاه‌های کشور بالاست و حتی شاهد حضور ۱۴ دانشجو در مقطع دکتری در یک کلاس هستیم.
وی افزود: مجوز پذیرش دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی محدود می‌شود و میزان ظرفیت دانشجو در هر دانشگاه مورد کنترل قرار می‌گیرد.
احمدی نبود اشتغال برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی را یکی دیگر از عوامل بروز تخلفات علمی در سطح دانشگاه‌های کشور دانست و گفت: اگر افراد اشتغال داشته باشند به سراغ تحصیلات تکمیلی نمی‌روند، در کشورهای اروپایی اینقدر گرایش به مدرک دکتری وجود ندارد چون با فارغ‌التحصیلی جذب بازار کار می‌شوند.

منبع: ایران

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: