سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور خبر داد: ثبت ۱۰۲ هزار طلاق و ۴۴۸ هزار ازدواج در هفت ماه

:سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور با بیان اینکه فاطمه و امیرعلی دارای بیشترین فراوانی در نامگذاری‌های سال جاری است، گفت: از ابتدای سال تاکنون با ثبت ۶۷ نام نامناسب جلوگیری شده است.

به گزارش عیارآنلاین، سیف الله ابوترابی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه به بیان گزارش اجمالی از ثبت احوال کشور در چند ماهه اخیر پرداخت و اظهار کرد: در آستانه صدمین سال تاسیس ثبت احوال قرار داریم. این سازمان در سوم دی ماه ۱۲۹۷ تاسیس شده و اولین سند هویتی کشور برای بانویی به نام “فاطمه ایرانی” صادر شده است و همواره فاطمه محبوب‌ترین نام بوده است.

وی افزود : در سال جاری نیز نام «فاطمه» بیشترین فراوانی را در جمعیت اناث و «امیرعلی» نیز بیشترین فراوانی را در جمعیت ذکور داشته است.

به گفته سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور ، نام دارای فراوانی برای دختران در سال جاری به ترتیب فاطمه، زهرا، نازنین زهرا، یسنا، زینب، حلما، باران، فاطمه زهرا، ریحانه و رها و برای پسران نیز امیرعلی، امیر حسین، علی، ابوالفضل، حسین، محمدطاها، امیرعباس، محمد حسین و امیرمحمد است.

ابوترابی ادامه داد:در ماه محرم جاری نیز نام های امیرحسین، حسین، ابوالفضل، امیرعلی، امیرعباس برای پسران و نام های فاطمه، زهرا، زینب و نازنین زهرا برای دختران دارای بیشترین فراوانی بوده است.

وی با اشاره به ممنوعیت نامگذاری نام های نامناسب بر روی موالید گفت : از ابتدای سال تا کنون با ثبت ۶۷ نام نامناسب مانند ژاکلین و کاترین جلوگیری شده است.

وی با اشاره به بیش از ۱۰۷ میلیون رکورد اطلاعات هویتی ایرانیان در پایگاه اطلاعات جمعیت کشور گفت: بیش از ۶۴ میلیون کارت شناسایی ملی برای ایرانیان صادر شده است.

سخنگوی سازمان ثبت احوال با بیان اینکه یکی از خدمات فعلی سازمان صدور کارت ملی هوشمند است گفت: دولت ما را مکلف کرده و مرجع صدور کارت هوشمند هستیم. نزدیک به ۱۲ میلیون و ۸۹۴ هزار و ۶۲۱ کارت تا امروز صادر شده و در استان های مختلف در حال توزیع است. بر این اساس ۱۰ میلیون و ۴۳۶ هزار و ۸۰۸ کارت توسط پست تحویل شده است.

ابوترابی ادامه داد: همچنین ۱۸ میلیون و ۷۹۳ هزار و ۲۸۴ نفر ثبت نام خود را تکمیل کرده اند و در نوبت قرار دارند.

وی در پاسخ به اینکه آیا فراخوانی برای مراجعه مردم اعلام خواهد شد یا خیر گفت : با توجه به ظرفیت فعلی، فعلا فراخوانی برای دریافت کارت نداریم. اما تدریجا افرادی که وارد سن ۱۵ سالگی می شوند، افراد فاقد کارت و سایرین به فراخور نیاز به دفاتر ثبت احوال، پست و پیشخوان دولت مراجعه می کنند.

وی در توضیح علت تاخیر در تحویل کارت های ملی هوشمند اظهار کرد: ما قبلا عذرخواهی کردیم و اکنون هم عذرخواهی می کنیم، ایرادات در حال رفع هستند و از هفته گذشته خط تولید صدور کارت ارتقا پیدا کرده و بنا داریم تا پایان سال کارت افراد در نوبت را تحویل بدهیم و مدت زمان انتظار را به یک ماه برسانیم. همچنین رایزنی هایی برای تسهیل تحویل کارت های ملی هوشمند بخصوص برای معلولان در حال انجام است.

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور با بیان اینکه بیش از ۹۸ درصد موالید و فوت را در مهلت قانونی ۱۰ و ۱۵ روزه ثبت می کنیم گفت: مامور ثبت احوال در ارامستان های کشور مستقر هستند.

ابوترابی در ادامه به اعلام آمار ولادت و فوت به ثبت رسیده در سال جاری پرداخت و گفت: تعداد ولادت های به ثبت رسیده در سال جاری تا پایان آبان ماه یک میلیون و ۳۲ هزار و ۹۸۸ رویداد و تعداد فوت‌های به ثبت رسیده در این مدت ۲۴۴ هزار و ۱۷۱ رویداد است. این میزان در سال گذشته حدود ۲۴۳ هزار مورد بوده و افزایش دو صدم درصدی را نشان می دهد.

وی افزود: در ۳۱ درصد ولادت‌ها سن مادر بین ۲۵ تا ۲۹ سال بوده است. سهم مادران در گروه سنی ۳۰ تا ۳۴ سال نیز ۲۶ درصد بوده است. سهم این گروه های سنی در سال ۱۳۹۰ به ترتیب ۳۲ و ۲۱ درصد بوده است.

میانگین سن متوفیان ۶۳ سال است. این میانگین برای زنان ۶۶ سال و برای مردان ۶۱ سال است.

ثبت ۱۰۲ هزار طلاق و ۴۴۸ هزار ازدوج در هفت ماهه امسال

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور به اعلام آمار ازدواج و طلاق نیز پرداخت و عنوان کرد: تعداد ازدواج ثبت شده ۴۴۸ هزار و ۹۴۵ واقعه در هفت ماه گذشته و میزان طلاق ثبت شده ۱۰۲ هزارو ۸۱ مورد است.

به گفته ابوترابی، طلاق در سال ۹۰ ۱٫۹ رویداد به ازای هر هزار نفر جمعیت بود که درس سال جاری به ۲٫۱ مورد طلاق به ازای هر هزارنفر جمعیت شده است. میانگین سن مردان و زنان در اولین ازدواج از سال ۹۱ تا ۹۴ یکسال برای مردان و ۰٫۸ برای زنان افزایش یافته که در تهران ۱٫۸ برای مردان و ۱٫۷ سال برای زنان بوده است.

ذکر این نکته ضروری است که برای مقایسه آمار طلاق باید یک بازه زمانی چندساله را درنظر گرفت. درباره شاخص نسبت طلاق به ازدواج نیز باید گفت که در گذشته میانگین سن ازدواج در مردان و زنان یک رقم بود ولی اکنون دستخوش تغییر شده و اینها در تحلیل وضعیت ازدواج و طلاق اثرگذار است.

صدور ۲٫۵ میلیون جلد شناسنامه در شش ماهه اول امسال

به گفته وی در شش ماهه اول امسال دو میلیون و ۵۰۰ هزار جلد شناسنامه صادر شده است، اظهار کرد: از این میزان ۶۷ درصد مربوط به افراد بالای ۱۵ سال بوده است.

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور همچنین ضمن اعلام اینکه در نیمه اول امسال ۱۵ هزار و ۴۵۷ نفر نام خود را تغییر داده اند که از این تعداد ۱۳۳۵ نفر نام خود را از طریق دریافت حکم از مراجع قضایی انجام داده اند ، گفت: همچنین ۴۱ هزار و ۳۱۳ تغییر نام خانوادگی داشته ایم که عمدتا شامل حذف پسوند و پیشوند و نام مکان بوده است.

ابوترابی به صدور اسناد هویتی برای ایرانیان خارج از کشور نیز اشاره و اظهار کرد: ۱۴۸۲ مورد گواهی تجرد، ۶۵۳۲ کارت شناسایی ملی، ۵۵۱۰ ثبت ولادت و ۵۵۰ مورد ثبت گواهی فوت در شش ماهه اول امسال انجام شده است.

ابوترابی در ادامه این نشست خبری در پاسخ به پرسشی درباره هزینه صدور کارت ملی هوشمند گفت: طبق قانون مجلس شورای اسلامی هزینه صدور کارت ملی هوشمند ۲۰ هزار تومان دریافت و به حساب خزانه واریز می‌شود. همچنین سقف دریافتی از سوی دفاتر پیشخوان دولت در شهرهای بزرگ ۹۰۰۰ تومان است و خواسته ایم تا در شهرهای کوچک هزینه کمتری اخذ شود. هزینه تحویل کارت از سوی پست نیز ۲۰۰۰ تومان است. هموطنان در صورت مشاهده هر گونه تخلف می‌توانند با معاونت اسناد هویتی و شماره تلفن های ۶۰۹۰۲۴۹۲ و ۶۰۹۰۲۴۹۶ تماس بگیرند.

سخنگوی سازمان ثبت احوال در پایان اعلام کرد: بر اساس آخرین آمار دریافتی تا این لحظه جمعیت کشور ۸۰ میلیون و ۴۸۱ هزار و ۷۵۹ نفر است و همچنین در سال جاری نسبت تولد پسر به دختر ۱۰۵ به ۱۰۱ است.

منبع: سلامت نیوز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: