۱ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۴۲

باز هم حمایت دولت از مشترکین پرمصرف با قیمت‌گذاری نادرست برق

دولت یازدهم برای سومین بار، قیمت برق را برای تمام مشترکین پرمصرف و کم‌مصرف به یک میزان یکسان افزایش داده است. این اقدام علاوه بر اینکه خلاف عدالت است، موجب می‌شود که مصرف بیشتر برق با یارانه پنهان بیشتر همراه شود.

قیمت برق - تعرفه برقبه گزارش عیار آنلاین، تعرفه‌گذاری برق در سال‌های گذشته دستخوش تغییرات زیادی بوده است. تدبیری که تا سال ۱۳۷۸ اعمال ‌شد، این بود که قیمت برق حداقل همراه با بالا رفتن تورم افزایش یابد که البته این اقدام پس از سال ۱۳۷۸ معطل ماند. پیش از آن هرساله به‌طور متوسط، ۲۰ درصد به قیمت برق افزوده شد و پیش‌بینی شده بود که با ادامه این روند، تا سال ۱۳۸۵‌ قیمت‌ها به مرز قیمت تمام‌شده نزدیک شود.

در سال‌های ۱۳۷۹ و ۱۳۸۰ به‌رغم وجود مجوز، افزایش سالانه قیمت برق متناسب با نرخ تورم به میزان کافی انجام نگرفت و پس از آن به طور کامل از بین رفت و سبب ایجاد شکاف عمیقی بین قیمت تولید برق و هزینه تمام شده آن گردید. در حال حاضر قیمت تمام‌شده تولید برق در کشور بدون در نظر گرفتن هزینه سوخت حدود ۱۰۰ تومان است و مصرف کننده فقط ۶۰ تومان از این مبلغ را پرداخت می‌نماید و تداوم این امر در سال‌های گذشته سبب ایجاد بدهی ۳۰ هزار میلیارد تومانی برای وزارت نیرو شده است.

در دولت تدبیر و امید به منظور جبران هزینه‌های تولید و فروش برق تاکنون ۲ مرتبه تعرفه‌های برق به شیوه‌های نامناسبی تغییر کرده است. یک بار در اسفندماه سال ۹۲، تعرفه‌های برق برای تمام پلکان‌های مصرف برق ۲۴ درصد افزایش یافت و بار دیگر در اسفندماه سال ۹۳، تعرفه‌های برق برای تمام پلکان‌های مصرف برق ۱۰ درصد افزایش یافت. یکسان در نظر گرفتن افزایش تعرفه‌های برق برای تمام پلکان‌های مصرف، سیاستی نادرست در قیمت‌گذاری محسوب می‌گردد که باعث شده پلکانهای بالای مصرف برق، انگیزه‌ای برای رعایت الگوی مصرف برق نداشته باشند.

با وجود این، خبرها حاکی از آن است که وزارت نیرو بدون هیچ‌گونه اطلاع‌رسانی در خصوص افزایش تعرفه‌های برق در سال جاری تعرفه برق را برای سومین بار به شیوه نادرستی برای تمام مشترکین ۱۰ درصد افزایش داده است. در این  حالت حتی بالاترین پلکان مصرف برق هم هزینه تمام‌شده تولید برق را نمی‌پردازد و مصرف بیشتر برق با دریافت یارانه بیشتری همراه خواهد شد.

این درحالی است که برخی از کشورهای پیشرفته دنیا نظامی هوشمندانه را برای تعرفه‌گذاری قیمت حامل‌های انرژی وضع کرده‌اند. این نظام که روش تعرفه‌گذاری پلکانی-افزایشی نام دارد، به منظوراصلاح الگوی مصرف انرژی در بخش‌های مختلف و به خصوص بخش خانگی اعمال شده است. در این روش، هزینه مصرف متناسب با میزان افزایش آن بالا می رود و در این صورت مصرف بیشتر با یارانه بیشتری همراه نمی‌شود و مشترکین پرمصرف به جای عموم مشترکین در کانون افزایش هزینه قرار می‌گیرند. در این الگو  میزان مشخصی از هر حامل انرژی به عنوان «الگوی مصرف مجاز» تعریف می‌کند و هزینه مصرف کمتر از الگو، ارزان‌تر تعیین می‌شود. با عبور مصرف از مقدار الگو، قیمت به صورت ناگهانی افزایش می‌یابد تا مشترکین پرمصرف با پرداخت هزینه واقعی انرژی، رفتار خود را اصلاح کنند و فشار افزایش قیمت نیز از عموم مردم برداشته شود.

بنابراین ضرورت دارد که مسئولین وزارت نیرو به جای حمایت از مشترکین پرمصرف، شیوه تعرفه‌گذاری برق را به شیوه‌ای تنظیم نماید که علاوه بر افزایش انگیزه مشترکین پرمصرف برای تغییر الگوی مصرف خود، یارانه پنهان این دسته از مشترکین حذف گردد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: