۳۰ آبا ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۱۴
جوانه 58 منتشر شد

دست رد وزارت جهاد به درخواست واردات گندم دوروم

انگیزه وارادات گندم بیش از اینکه صنفی باشد، ریشه در منافع شخصی و اقتصادی دارد؛ زیرا در شرایطی که کشور در تولید گندم به خودکفایی رسیده است واردات گندم به دلایل غیرکارشناسی، بدون توجیه خواهد بود.

به گزارش عیارآنلاین، پنجاه‌وههشتمین بسته خبری «جوانه» که به مهم‌ترین تحولات حوزه کشاورزی در هفته گذشته اختصاص دارد، منتشر شد. دراین شماره به صورت تفصیلی به ۳ موضوع واردات گندم ، تولید شکر  و ظرفیت‌های صادرات لبنیات پرداخته شده است.

دست رد وزارت جهاد به درخواست واردات گندم دوروم

گندم آبی_نرخ خرید تضمینی گندم

 گندم از جمله غلاتی به حساب می‌آید که در تولید محصولات غذایی مختلف ‌کاربرد دارد؛ تعداد گونه‌های شناخته شده این محصول، به ۳۰۰۰ نوع می‌رسد؛ یکی از این گونه‌ها، گندم دوروم است که بیشتر برای تهیّه ماکارونی، شیرینی‌پزی و صنعتی(نان حجیم و نیمه حجیم) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با توجه به خودکفایی کشور در تولید گندم و البته آمادگی برای صادرات ۳ میلیون تن از این محصول، مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی در۱۳شهریورماه امسال، از صادرات بخشی از  گندم «دوروم» به ایتالیا خبر داد؛ همچنین وی جهت ارسال این محصول به ترکیه اعلام آمادگی نمود؛ این درحالی است که مصائبی، دبیر انجمن‌های صنفی صنایع غذایی، با اشاره به نامرغوب بودن گندم‌های داخلی، واردات گندم دوروم را الزامی دانست. برخلاف نظر مصائبی، قنبری، معاون وزیر جهاد کشاورزی، گندم دوروم ایران را بعد از کانادا مرغوب‌ترین گندم در جهان خواند و تصریح نمود که کشورهای اروپایی متقاضی این محصول هستند؛ ناگفته نماند که در راستای مخالفت با واردات این محصول، عباسی معروفان، معاون داخلی بازرگانی دولتی ایران، گندم دوروم مورد نیاز صنایع ماکارانی را کافی دانست؛ همچنین طبق اعلام بخشنده، معاون وزیر جهاد کشاوررزی، واردات آرد آماده برای نشاسته و ماکارانی باتوجه به قیمت آن، مقرون به صرفه نیست.

به گفته معاون داخلی بازرگانی دولتی ایران، افرادی که اصرارهای مکرری برای کسب مجوز واردات گندم دارند، از گذشته به واردات و دپو آن اقدام کرده‌اند و حال به دنبال اخذ مجوزهای لازم جهت فروش محصول خود در بازار هستند.

درنهایت و از جمع‌بندی نظرات می‌توان گفت که انگیزه وارادات گندم بیش از اینکه صنفی باشد، ریشه در منافع شخصی و اقتصادی دارد؛ زیرا در شرایطی که کشور در تولید گندم به خودکفایی رسیده است واردات گندم به دلایل غیرکارشناسی، بدون توجیه خواهد بود.

تولید شکر؛ چند قدم تا خودکفایی

wooden-spoon-of-sugar

شکر ازجمله محصولات استراتژیکی به شمار می‌رود که خودکفایی آن در یک سال گذشته‌ مورد توجه وزارت جهاد کشاوررزی قرار گرفته است.

بیشترین میزان واردات شکر در ۲۳ سال گذشته مربوط به سال ۸۵ با مقدار حدودی ۲میلیون و۴۸۰هزارتن و کمترین میزان آن نیز مربوط به سال ۸۳ با مقدار ۱۶۰ هزار تن بوده است. در مورد تولید این محصول نیز بیشترین میزان مربوط به سال ۹۳ با یک میلیون و ۳۳۵هزار تن و کمترین میزان مربوط به سال ۸۷ با ۵۵۰ هزار تن بود.

طبق گفته یزدانی، مجری طرح چغندر قند، براساس طرح خودکفایی شکر -تا افق۱۴۰۴- کشور در تولید این محصول به ضریب خودکفایی بیش از ۹۵ درصد خواهد رسید. در توضیح این گفته باید افزود طی دو سال گذشته فرآیند تولید شکر روندی صعودی داشت؛ به گونه‌ای که تولید شکر در سال ۱۳۹۲ به یک میلیون و ۱۲۲ هزار تن رسید و در سال ۱۳۹۴ شکر تولید داخلی از مرز ۱٫۵ میلیون تن نیز عبور کرد.

طی ۲ سال گذشته عواملی همچون انتقال کشت بهاره چغندرقند به پاییز، بکارگیری بذور مقاوم، توسعه مکانیزاسیون سبب افزایش تولید۳۵۰ هزارتنی شکر شده‌اند. به عنوان تأثیر یکی از این عوامل می‌توان به انتقال کشت (چغندرقند) از فصل بهار به پاییز اشاره کرد؛ توضیح بیشتر آن‌که کشت پاییزه نسبت به کشت بهاره ۳۰ تا ۵۰ درصد آب کمتری نیاز دارد.

در حال حاضر ضریب خودکفایی شکر به ۷۰ درصد رسیده است؛ هم‌اکنون با توجه به وابستگی صنایع مختلف (شیرینی و شکلات، بستنی سازی، نوشابه سازی، آبمیوه و تولید انواع مربا و کنسرو) خودکفایی در تولید این محصول ضروری به نظر می‌رسد. در رابطه با موانع خودکفایی شکر، حجتی، وزیر جهاد کشاورزی، محدودیت در میزان تولید کارخانه‌های قند را عاملی دانست که مانع از خودکفایی در تولید شکر می‌شود. در توضیح این مطلب باید افزود در صورتی که کارخانجات تولید شکر در مناطق کشت پاییزه افزایش یابد، امکان خودکفاشدن در ۲ یا ۳ سال آینده وجود دارد.

باتوجه به روند صعودی تولید شکر و نزدیک شدن به مرز خودکفایی، از دولت انتظار می‌رود موانع موجود را برطرف نموده تا کشور در یکی دیگر از محصولات استراتژیک خودکفا شود.

لبنیات؛ مشوق صادراتم آرزوست

h5qc4

خرداد ماه امسال خبر تصویب اعطای ۲۰۰میلیارد تومان مشوق برای صادرات لبنیات در محافل رسانه‌ای پیچید؛ در حال حاضر با گذشت بیش از ۵ ماه، این مبلغ در اختیار صنایع لبنی قرار نگرفته است.

دبیر انجمن صنایع لبنی، ۱۸شهریورماه امسال اعلام نمود که اولین پرداخت مشوق صادراتی محصولات لبنی پایان شهریور ماه ۹۵ از سوی وزارت جهاد کشاورزی انجام می‌گیرد؛ این درحالی است که درحال حاضر از پرداخت یاراته صادراتی لبنیات خبری نیست؛ به گونه‌ای که سلیمانی، عضو انجمن صنایع لبنی، در تاریخ ۹ آبان امسال، با اشاره به کم کاری دولت در حمایت از صادرات محصولات لبنی (عدم پرداخت مشوق مذکور) افزود: «امکانات صادرات محصولات لبنی را نداریم

در رابطه با عدم حمایت از بازارهای صادراتی لبنیات، مقدسی رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران، تاخیر بیش از اندازه دولت در پرداخت مشوق صادراتی را عاملی دانست که می‌تواند سبب از دست رفتن بازارهای صادراتی شود؛ در توضیح این مطلب باید افزود با وجود اینکه روس‌ها از سال گذشته در جلسات متعدد با مسئولین وزارت جهاد کشاورزی، خواهان خرید محصولات لبنی ایران بودند، مسئولین ذی‌ربط نتوانستند از این فرصت خوب استفاده کنند؛ به گونه‌ای که هیچ یک از کارخانه‌های لبنی در دو ماهه پایانی سال گذشته لبنیات به روسیه صادر نکردند؛ همچنین در حدود ۴۰ روز ابتدای امسال تنها چند محموله جزئی به این کشور صادر شد. در این رابطه باکری، دبیر انجمن صنایع لبنی کشور، صادرات لبنیات به روسیه را کند توصیف نمود؛ به طوری که پیشرفت چندانی در آن دیده نمی‌شود.

گفتنی است یارانه صادراتی مصرف شیر و فرآود‌های لبنی در گذشته حدود  ۶۰۰ میلیارد تومان بود که به دلیل مشکلات مالی دولت، این طرح در چند سال گذشته به فراموشی سپرده شده است.

یک دقیقه درنگ

در حالی که سال گذشته با دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت واردات ۲۲۷ قلم کالای مصرفی، از جمله گندم، از آمریکا ممنوع شد، طبق آمار گمرک ۱۶۸۵ تن گندم به ارزش ۴۳۶ هزار دلار طی هفت ماه اول امسال از این کشور وارد شده است…

سایر اخبار برگزیده

برای اطلاع از سایر اخبار مهم حوزه کشاورزی در هفته گذشته، به این لینک مراجعه کنید

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: