۲۸ آبا ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۵۱

تکلیف وزارت علوم به روسای دانشگاه برای رسیدگی به مسئله سرقت علمی

وزارت علوم در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: روسای دانشگاه موظف شدند کمیته‌ای را برای رسیدگی به مسئله سرقت علمی تشکیل داده و ضمن پیگیری موضوع، نتیجه را به وزارت علوم اعلام کنند.

به گزارش عیارآنلاین، به دنبال نشر گزارش مربوط به سرقت علمی (انتحال) از سوی مجله نیچر و به منظور رسیدگی به موضوع و برخورد با متخلفان در حوزه کارکردی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین برخورد با تخلفات علمی به منظور جلوگیری از تکرار این جرائم، اقدامات زیر در این وزارتخانه از مدت‌ها قبل آغاز شده و توجه به این موضوع با جدیت ادامه دارد.

مقرر شد یک کمیته حقیقت یاب به مسئولیت معاونت پژوهش و فناوری تشکیل شود و با پیگیری مجدانه در این زمینه، موضوع را به طور دقیق و مستند و کارشناسانه مورد رسیدگی قرار داده و نتیجه را اعلام کند.

همچنین مقرر شد به روسای دانشگاه‌ها ابلاغ شود کمیته‌ای را برای رسیدگی به این امور تشکیل داده و ضمن پیگیری موضوع، نتیجه رسما اعلام شود و راهکارهایی برای جلوگیری از تکرار این نوع تخلف تعریف و از طریق کنترل مقالات علمی و پایان نامه‌ها و با استفاده از نرم افزار همانند جو، ثبت پایان‌نامه‌ها از هرگونه سواستفاده جلوگیری و ممانعت به عمل آید.

براین اساس، همچنین در قالب آئین نامه و دستورالعمل‌های مختلف، عنایت ویژه به کیفیت امور تحقیقاتی، مکانیسم و ارتقای اعضای هیئت علمی صورت گرفته است.
در این اطلاعیه آمده است: مرجعیت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در کارشناسی دقیق اصالت مقالات علمی در این امر مورد تاکید است، آیین نامه و شیوه نامه‌های برخورد با تخلفات علمی استادان و دانشجویان به دانشگاه‌ها و  مراکز  آموزش عالی ارسال شده است.

همچنین در این اطلاعیه عنوان شده است: معاونت حقوقی و امور مجلس وزارت متبوع، لایحه‌ای را در مورد سرقت ادبی و تقلب علمی تسوید و تنظیم کرده و پس از طی تشریفات قانونی، مراتب را با قید فوریت به مجلس شورای اسلامی برای بررسی و تصویب تقدیم کرده است.

 منبع: خبرگزاری‌دانشجو

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: