پیش بینی تولید ۵۰۰ هزار تن دانه های روغنی در سال زراعی جدید

مجری طرح دانه های روغنی وزارت جهادکشاورزی از برنامه ریزی برای کشت ۲۰۰ هزار هکتار دانه های روغنی در سال زراعی جدید( ۹۵-۹۶) خبر داد .

به گزارش عیارآنلاین، علیرضا مهاجر در مصاحبه با رادیو اقتصاد از برنامه ریزی برای کشت ۲۰۰ هزار هکتار دانه های روغنی در سال زراعی جدید( ۹۵-۹۶) خبر داد و گفت: پیش بینی می کنیم ۵۰۰ هزار تن دانه های روغنی تولید شود.

وی گفت: توسعه سلامت و بهداشت و امنیت غذایی، اشتغال زایی، کاهش وابستگی به واردات و افزایش کیفیت محصولات از اهداف این طرح است و تلاش می کنیم از مزیت های نسبی کشاورزی خود استفاده کنیم.

وی افزود: طرح ۱۰ ساله ای برای توسعه تولید روغن آغاز کردیم تا میزان اتکا به تولید داخلی را از شش درصد فعلی به بالای ۷۰ درصد در افق ده ساله برسانیم.
مهاجر گفت: با تولید ۵۰۰ هزار تن دانه های روغنی در سال زراعی جدید پیش بینی می کنیم ۱۵۰ تا ۱۶۰ هزار تن روغن تولید شود که حدود ۱۲ درصد نیاز داخلی را تامین خواهد کرد.
مجری طرح دانه های روغنی گفت: همچنین پیش بینی می کنیم ۳۰۰ هزار تن کنجاله برای دام و طیور هم تولید شود.مجری طرح دانه های روغنی وزارت جهادکشاورزی افزود: تولید داخلی باعث می شود فاصله تولید تا تبدیل و مصرف به حداقل برسد و متناسب با آن کیفیت تولید روغن افزایش خواهد داشت چون در حال حاضر از آرژانتین و برزیل وارد می کنیم که فاصله بسیار زیادی داریم.

بنابراین گزارش اکنون یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن روغن خام از انواع آفتابگردان ، سویا و پالم به ترتیب از اوکراین – امریکای جنوبی و مالزی وارد می شود.

سرانه مصرف روغن ایران ۱۸ تا ۱۹ کیلوگرم در سال است اما این میزان در دنیا نزدیک به ۱۲ کیلوگرم است.

روغن خام مورد نیاز کشور سالیانه یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن است.

قرار است با ا جرای طرح ده ساله ۷۰ درصد نیاز کشور به روغن خام در یک برنامه ۱۰ساله به طور بومی تامین شود و سطح زیر کشت دانه های روغنی به یک میلیون و ۱۰۰ هزار هکتار افزایش می یابد.

از این سطح نزدیک به ۷۰۰ هزار هکتار به کشت کلزا و بقیه به کشت سویا ، آفتابگردان – گلرنک – کنجد و سایر دانه های روغنی مانند بادام زمینی اختصاص می یابد البته تمرکز این برنامه بر افزایش تولید دانه های روغنی کلزاست.

ایران یک از کشورهای بسیار وابسته به واردات دانه های روغنی است.

منبع: صدا و سیما

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: