۲۷ آبا ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۱۸
معاون وزیر جهاد کشاورزی خبر داد؛

خرید تضمینی روزانه ۸۰۱ تن شیر مازاد و تبدیل به شیرخشک/ منتظر مشوق صادراتی هستیم

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه روزانه ۸۰۱ تن شیر مازاد از دامداران خریداری و تبدیل به شیرخشک و خامه می‌شود، گفت: منتظر مشوق صادراتی ۲۰۰ میلیارد تومانی برای صادرات شیرخشک‌های تولید هستیم.

به گزارش عیارآنلاین، حسن رکنی ، در پاسخ به اینکه ظاهراً نه تنها قیمت خرید تضمینی شیر افزایش نیافته بلکه برخی کارخانه‌ها شیر را در هر کیلو ۵۰ تومان ارزان‌تر از قیمت مصوب می‌خرند، خاطرنشان کرد: در بحث شیر یک تنش قیمتی در دنیا داشته‌ایم که باعث شده آن میزانی که برای صادرات شیر و فرآورده‌های آن پیبش‌بینی کرده‌ بودیم محقق نشود.

وی با تأکید بر اینکه در کشور ما برای آنکه بتوانیم توازن برقرار کنیم باید برای صادرات مازاد شیر و لبنیات برنامه‌ریزی کنیم، خاطرنشان کرد: افزایش عرضه در بازار سبب کاهش قیمت می‌شود که با صادرات توازن برقرار می‌گردد.

رکنی تصریح کرد: امسال ۲۰۰ میلیارد تومان مشوق صادراتی برای شیر درخواست کرده‌ایم که با توجه به مضیقه مالی دولت هنوز محقق نشده و اگر این مهم اتفاق بیفتد می‌توانیم برای صادرات شیر از آن استفاده کنیم و بخشی از شیری که اکنون در کارخانجات تبدیل به شیرخشک شده را صادر کنیم.

وی اضافه کرد: در ۵ ماهه اخیر تا الان روزانه به طور متوسط ۸۰۱ تن شیر به صورت خرید تضمینی از دامداران خریداری شده که ۹۰ درصد آن تبدیل به شیرخشک شده است و بخشی از آن به خامه تبدیل می‌شود که هم در بازار داخل به فروش می‌رسد و هم صادر می‌شود و بنا داریم با صادرات آن را از چرخه بازار خارج کنیم.

رکنی به این نکته اشاره کرد: سازمان تعاون روستایی بابت خرید تضمینی دچار ضرر و زیان شده است که دولت آن را پوشش می‌دهد.

به گفته معاون حجتی، تا کنون ۷۰ تا ۸۰ درصد مطالبات دامداران پرداخت شده است.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: