۲۵ آبا ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۱۴
معاون سازمان دامپزشکی خبر داد؛

مصرف آنتی‌بیوتیک در مرغداریها بیشتر از حد مجاز است

معاون سازمان دامپزشکی با اشاره به استفاده بیش از از اندازه از آنتی‌بیوتیکها در مرغداریهای کشور گفت: به مردم توصیه می‌شود که مرغ کوچک را به دلیل کیفیت مناسب آن مصرف کنند.

به گزارش عیارآنلاین، اصغر برائی‌نژاد اظهار کرد: باید مصرف داروها و آنتی‌بیوتیکها در دام و طیور کشور را به حداقل برسانیم و وضعیت خود را به سطح کشورهای پیشرفته نزدیک کنیم.

وی افزود: در کشورهای پیشرو مصرف آنتی‌بیوتیکها برای تولیدکنندگان انواع دام و طیور دولت یارانه‌ای را در نظر می‌گیرند تا آنها بتوانند مصرف آنتی بیوتیکها و داروها را به حداقل برسانند که لازم است در کشور ما نیز تولیدکنندگان از این دست یارانه‌ها برخوردار باشند.

محسن مشکات دبیر همایش هشدار درباره آنتی‌بیوتیکها نیز در این رویداد اظهار کرد: سال گذشته در سازمان دامپزشکی کشور کارگروهی برای بالا بردن مقاومت میکروبی و کاهش استفاده از آنتی بیوتیکها و داروهای دامپزشکی تشکیل شده است که برای تحقق اهداف این کارگروه از متخصصان خارجی نیز استفاده شده است.

وی افزود: در سازمانهای جهانی میان کشورها هماهنگی به عمل آمده است تا با معضل استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیکها و همچنین داروهای دامپزشکی برخورد شود که این امر در ایران نیز به طور همزمان پیگیری می‌شود.

مسعود هاشم‌زاده معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی کشور نیز در این مراسم در خصوص دلایل مصرف بیش از اندازه آنتی‌بیوتیکها در صنعت طیور کشور گفت: استفاده و تولید مرغ سایز تاثیر بسیاری در کاهش مصرف آنتی‌بیوتیکها در کشور دارد.

وی افزود: امیدواریم که فرهنگسازی لازم برای مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان درخصوص استفاده و تولید مرغ سایز که دارای وزنی کمتر از یک و نیم کیلوگرم است صورت گیرد.

معاون سازمان دامپزشکی کشور ادامه داد: تولید بیش از اندازه مرغ دلیل افزایش مصرف آنتی‌بیوتیکها مطرح می‌شود زیرا با تولید زیاد و بازاررسانی به موقع منجر به افزایش وزن طیور می‌شود که این امر خود افزایش مصرف آنتی‌بیوتیکها را به همراه خواهد داشت.

وی تصریح کرد: رسالت دامپزشکان مانند پزشکان حفظ سلامت مصرف‌کنندگان است که با کاهش مصرف آنتی‌بیوتیکها و استفاده و در زمان مشخص می‌توان اقدام به کاهش مصرف آنتی‌بیوتیکها کرد.

مصرف آنتی‌بیوتیکها در مرغداریهای کشور بیش از اندازه است

هاشم‌زاده با تاکید بر لزوم مصرف نکردن بی‌مورد آنتی‌بیوتیکها در صنعت طیور کشور گفت: فرهنگ استفاده از مرغ سایز به جای استفاده از مرغ درشت از لحاظ کیفیت و سلامتی برای مصرف‌کننده و از لحاظ اقتصادی برای تولیدکنندگان به صرفه است که برای اصلاح این ساختار می‌توانیم از تشکلها و مردم کمک بگیریم.

وی تاکید کرد: وضعیت استفاده از آنتی‌بیوتیکها و داروهای دامپزشکی در کشور بیشتر از اندازه است.

معاون سازمان دامپزشکی گفت: برای نظارت بر مصرف صحیح آنتی‌بیوتیکها در صنایع طیور کشور علاوه بر سازمان دامپزشکی، تولیدکنندگان نیز باید دقت لازم را در بهره‌گیری از زنجیره‌های تولید داشته باشند.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: