لزوم بررسی کارشناسی جهت تغییر تقویم آموزشی کشور از منظر نماینده مجلس

فلاحتی، عضو کمیته آموزش‌وپرورش کمیسیون آموزش مجلس: پرداختن به موضوع تغییر تقویم آموزشی کشور ابعاد متعددی دارد و باید با لحاظ وضعیت تمامی استان‌ها و شرایط قومی و قبیله‌ای در کشور، مراقب بود که کوچکترین قسمت این پازل اشتباه چیده نشود چراکه لطمات جبران‌ناپذیری بر سیستم آموزش و پرورش کشور وارد خواهد شد. اگر مبنای این لایحه استفاده از بیشترین زمان کیفی برای آموزش دانش‌آموزان، کاهش تعطیلات و کیفیت‌بخشی آموزش باشد قابل دفاع خواهد بود.

به گزارش عیارآنلاین، فرهاد فلاحتی با اشاره به تصویب لایحه «لغو قانون بازگشایی مدارس در اول مهر» در هیات دولت و تکلیف آموزش و پرورش به ارائه «طرح تقویم جدید آموزشی کشور»، گفت: پرداختن به این موضوع ابعاد متعددی دارد و باید با لحاظ وضعیت تمامی استان‌ها و شرایط قومی و قبیله‌ای در کشور، مراقب بود که کوچکترین قسمت این پازل اشتباه چیده نشود چراکه لطمات جبران‌ناپذیری بر سیستم آموزش و پرورش کشور وارد خواهد شد.

نماینده مردم قائنات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر مبنای این لایحه استفاده از بیشترین زمان کیفی برای آموزش دانش‌آموزان، کاهش تعطیلات و کیفیت‌بخشی آموزش باشد قابل دفاع خواهد بود.

وی معتقد است؛ آموزش دانش‌آموزان در مدارس مشکل زمانی ندارد و افزایش روزها و ساعت‌های آموزشی چندان ضروری نیست لذا باید بررسی کرد؛ از همین میزان زمانی حضور دانش‌آموزان در مدرسه، به درستی بهره‌برداری کیفی می‌شود یا خیر؟ و این زمان به اندازه کافی برای جامعه‌پذیر شدن دانش‌آموزان کافی است؟ بنابراین باید به این دغدغه‌ها بیشتر از افزایش زمان آموزشی اولویت دارد.

فلاحتی ادامه داد: سالانه طی یک سامانه ملی نقل و انتقال معلمان به مدارس سراسر کشور انجام می‌شود به عنوان مثال یک معلم از شهری دور به سیستان و بلوچستان اعزام شود بنابراین لایحه فوق باید طوری تدوین شود که معلم بتواند علاوه بر استفاده از تعطیلات رسمی خود به موقع نیز سر کلاس برسد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس افزود: همچنین باید موارد بسیار دیگری مانند مسافرت خانواده‌ها، دوران ضمن‌خدمت معلمان و… را در «تغییر تقویم آموزشی آموزش و پرورش» در نظر گرفت چراکه تغییر سیستم آموزشی کل کشور تنها به دلیل آلودگی هوا در چند شهر بزرگ منطقی نخواهد بود.

منبع: خانه ملت

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: