“آمار موالید سالانه در کشور، بیش از یک و نیم میلیون/۷۵ درصد جمعیت کشور در سنین مولد هستند “

معاون بهداشت با اشاره به اجرای برنامه های آموزشی گسترده در زمینه بهداشت و باروری در کشور، گفت:۷۵ درصد جمعیت کشور سنین بین ۱۵ تا ۶۴ سال یعنی در سنین مولد قرار دارند.

به گزارش عیارآنلاین، از وزارت بهداشت، علی اکبر سیاری با اعلام این خبر در نهمین کنگره مرکز تحقیقات بهداشت باروری و ناباروری و اولین کنگره بین المللی ناباروری مردان در سالن ابوریحان دانشگاه شهید بهشتی افزود: نرخ باروری کلی اگر در یک کشور ۲٫۱ یعنی حد جایگزینی باشد جمعیت آن کشور متعادل است. اگر از ۲٫۱ بیشتر باشد جمعیت آن کشور رو به افزایش است و اگر کمتر از ۲٫۱ باشد رو به کاهش است.

وی افزود: از سال ۵۹ تا ۶۶ این نرخ در ایران ۶٫۷ بود که در دهه‌های ۶۰ تا ۷۰ رو به کاهش نهاد و در دهه هشتاد به زیر ۱٫۸ رسید. ولی این روند در حال حاضر با سیاست‌های انجام شده جمعیتی و برنامه‌های بهداشتی متوقف شده و رو به افزایش نهاده است.

معاون بهداشت با اعلام این که در سال ۹۲ یک میلیون و ۴۷۱ هزار نفر در کشور متولد شدند، بیان کرد: یکی از چالش‌ها افزایش سن ازدواج است. در حالی که ۷۰ درصد تحقق نرخ حد جایگزینی به تشکیل خانواده بستگی دارد.

سیاری گفت: سیاست‌های تحکیم بنیان خانواده در وزارت بهداشت در این خصوص در حال انجام است.

معاون بهداشت افزود: میانگین فاصله بین اولین فرزند تا ازدواج ۳٫۵ سال است و بین فرزند اول تا دوم ۵٫۴ سال است که باید این روند کاهش یابد.

وی جمعیت جوان کشور را ۲۵ درصد اعلام کرد و گفت: هم اکنون سالانه یک میلیون و ۵۷۰ هزار نفر موالید داریم و برنامه گسترده آموزش در زمینه بهداشت باروری و فرزندآوری در کشور در حال اجراست.

سیاری پوشش بالای ۹۰ درصد زایمان ایمن را مورد اشاره قرار داد و افزود: برنامه کاهش مرگ نابه‌هنگام در مادران، کودکان، میانسالان و سالمندان یکی از برنامه‌های اصلی وزارت بهداشت است.

وی فراهم بودن دسترسی مردم به خدمات بهداشتی، درمانی و بهره مندی آنان از این خدمات و حفاظت مالی از آنها در طرح تحول بهداشت را برنامه‌های دیگر وزارت بهداشت دانست و گفت: سه بند از سیاست‌های کلی جمعیت به حوزه بهداشت مرتبط است و هیچ وزارتخانه ای به اندازه وزارت بهداشت برای تحقق این سیاست‌ها فعالیت نداشته است.

وی کرد: سه میلیون زوج نابارور در کشور داریم که ۵۰ درصد از آنان مردان هستند.

منبع: آنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: