وزارت اقتصاد ۶ دلیل کاهش تورم را اعلام کرد

وزارت امور اقتصادی و دارایی با انتشار پیش بینی روند نرخ تورم در فصل پاییز امسال، از تداوم روند کاهشی و ثبات در فصل پاییز خبر داد.

به گزارش عیارآنلاین، مهم ترین عوامل کاهش نرخ تورم از نظر وزارت اقتصاد مربوط به کاهش شوک های وارده به اقتصاد (مانند تلاطم های ارزی)، کاهش هزینه های مبادلات بین المللی ناشی از اجرای برجام، تعدیل انتظارات تورمی جامعه،‌ ثبات نرخ رشد شاخص قیمت تولیدکننده، ‌ثبات در بازار مسکن،‌ کاهش شکاف تولید بالقوه و بالفعل اعلام شده است.
در بخش پیش بینی سهم هر یک از اجزا در تورم منتهی به آذرماه سال ۹۵ نیز بیشترین تاثیر در سبد هزینه خانوار مربوط به خوراکی ها و آشامیدنی ها با ۲۸,۴ درصد، سپس مسکن، ‌آب،‌ برق، گاز و سایر سوخت ها به میزان ۲۳.۹ درصد، بهداشت و درمان ۱۷.۱ درصد، حمل و نقل ۱۰.۲ درصد و تحصیل ۳.۹ درصد است.
در مورد سایر بخش ها مانند پوشاک و کفش،‌ دخانیات، رستوران و هتل، کالاها و خدمات متفرقه، تفریح و امور فرهنگی، ارتباطات و اثاث، لوازم و خدمات مورد استفاده در خانه نیز پیش بینی های هزینه ای ارائه شده است.
پیش بینی نرخ تورم میانگین ۱۲ ماهه منتهی به آذرماه سال جاری نیز نشان می دهد که تورم میانگین دوازده ماهه منتهی به آذر ماه ۹۵ برابر ۸.۶ درصد است. از میان اجزای شاخص قیمتی مصرف کننده، بیشترین میزان تورم به گروه تحصیل (۱۹,۹ درصد) و گروه بهداشت و درمان (۱۷.۱ درصد) اختصاص دارد.
کمترین میزان این نرخ به گروه ارتباطات (۳,۱ درصد) و گروه اثاث، لوزام و خدمات مورد استفاده در خانه (۴.۶ درصد) تعلق خواهد داشت.

منبع: بنکر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: