رئیس کانون بانکهای خصوصی:

نرخ های متفاوت و متنوع ارزی شفافیت فعالیت های اقتصادی را از بین میبرد

پرویزیان، رئیس کانون بانکهای خصوصی: نرخ های متفاوت و متنوع ارزی شفافیت فعالیت های اقتصادی را از بین بُرده و رانت و فساد در تمام بخش ها ایجاد می کند./ همچنین ارز چند نرخی باعث تنبلی بخشی از کسب و کارها در رقابت با فعالیت های مشابه خارجی می شود و بسیاری از معضلات و مشکلات فعالان اقتصادی را در پی دارد.

به گزارش عیارآنلاین، بانک مرکزی امروز برای اولین بار نرخ دولتی دلار را به بیش از ۳ هزار و ۲۰۳ تومان افزایش داد و بدین ترتیب فاصله بین نرخ رسمی و آزاد دلار به کمترین حد رسید؛ این در حالی است که نرخ هر دلار آمریکا در بازار آزاد طی روز جاری ۳۶۶۹ تومان توسط صرافی های فعال بازار ارز اعلام می شود.
بر این اساس فاصله دو نرخ دلار در بازار آزاد و دولتی به ۴۶۶ تومان رسیده است و با این اقدام به نظر می رسد یک گام دیگر به ارز تک نرخی نزدیک شده ایم و دولت و بانک مرکزی این بار با جدیت بدنبال اجرای وعده یکسان سازی نرخ ارز و خداحافظی با نظام ارز چند نرخی هستند.
موضوع تک نرخی شدن ارز از سال ۹۳ مطرح است و دولتمردان بارها اعلام کرده بودند که پس از تک رقمی شدن نرخ تورم و ثبات اقتصادی و نهایی شدن برجام اجرای این برنامه را کلید خواهند زد. در ۳ سال اخیر هم حرکت دولت در بودجه های سنواتی به سمت تک نرخی شدن ارز بوده است.
با اجرای تصمیم بزرگ اقتصادی و ارزی دولت یازدهم این بار بازار ارز که طی این سالها با نرخ های چندگانه دست و پنجه نرم می کرد، پس از ۱۴ سال دوباره تک نرخی خواهد شد.  این در حالی است که با نگاهی به پیشینه نرخ ارز در کشور مشخص است که نرخ ارز فقط در سال هایی تک نرخی بود و وضعیت آنچندان دوامی نداشت.
حال برخی از کارشناسان اقتصادی انتظار دارند که دولت با موفق شدن در اجرای این طرح بزرگ اقتصادی بتواند آن را حفظ کرده و مدیریت کند.
چند روز پیش نیز ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی از آغاز حرکت تدریجی به سوی ارز تک نرخی و فراهم شدن شرایط لازم برای یکسان سازی نرخ ارز خبر داده و گفته بود: تلاش می کنیم که تا پایان سال، طرح یکسان‌سازی نرخ ارز به اجرا گذاشته شود.
وی گفت: در حال حاضر فاصله نرخ ارز در بازار آزاد و مبادله ای بسیار کاهش یافته و فاصله چندانی با ارز تک نرخی نداریم. در حقیقت این اقدام از هم اکنون در حال انجام است اما اینکه چه زمانی نهایی شود، بستگی به سرعت ارتباطات بین المللی دارد.
رییس کل بانک مرکزی در پاسخ به این سوال که نرخ ارز در این فرآیند تدریجی چگونه تعیین خواهد شد؟ اظهار داشت: بانک مرکزی تعیین قیمت نخواهد کرد و امر قیمت گذاری را بازار انجام خواهد داد. نرخ ارز از آغاز دولت یازدهم تاکنون روند مطلوبی را طی کرده و از نوسانات شدید به دور بوده که امید می رود از این پس نیز همین روند ادامه داشته باشد.
کوروش پرویزیان در گفتگو با ایبِنا تک نرخی کردن ارز را خواست شبکه بانکی و فعالان اقتصادی کشور اعلام کرد و گفت: شرایط برای تک نرخی شدن ارز مهیا است. وی افزود: مهم‌ترین موضوعی که به صورت اجرایی و عملی به عنوان حلقه وصل سایر برنامه ها و سیاست های پولی مطرح شده، تک نرخی کردن ارز است.
مدیرعامل بانک پارسیان افزود:‌ نرخ های متفاوت و متنوع ارزی شفافیت فعالیت های اقتصادی را از بین بُرده و رانت و فساد در تمام بخش ها ایجاد می کند. همچنین ارز چند نرخی باعث تنبلی بخشی از کسب و کارها در رقابت با فعالیت های مشابه خارجی می شود و بسیاری از معضلات و مشکلات فعالان اقتصادی را در پی دارد.
رییس کانون بانک های خصوصی افزود: امسال که سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل است یکی از ارکان شفافیت که در بند ۱۹ سیاست های اقتصاد مقاومتی مطرح شده به تک نرخی کردن ارز بازمی گردد که امیدواریم در سال جاری این اتفاق بیافتد.

منبع: بنکر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: