۲۴ آبا ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۳۶
سازمان حفظ نباتات کشور:

۵۰فروند پهپاد برای ردیابی آفات و بیماری های گیاهی تا سه سال آینده آماده می شود

سازمان حفظ نباتات کشور قصد دارد تعداد پهپاد ها برای ردیابی آفات و بیماری های گیاهی را تا سه سال آینده به ۵۰ فروند برساند.

به گزارش عیارآنلاین، یحیی ابطالی معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور گفت : امروزه در دنیا استفاده از سیستم های نوین برای پیش آگاهی و ردیابی آفات و بیماری های گیاهی مورد توجه قرار گرفته و یکی از این سیستم ها، پهپاد برای ارسال تصاویر است.

وی با بیان اینکه امسال از طریق اعتبارات ستاد بحران کشور سه استان البرز، فارس و خراسان شمالی به طور ازمایشی برای ردیابی تعدادی از آفات و بیماری های مهم به پهپاد مجهز شده اند، اظهار داشت : با استفاده از تصاویر ارسالی از این پهپاد ها، نقشه رنگی با قابلیت تشخیص آفات و بیمار بدون حضور کارشناسان در منطقه تهیه می شود.

ابطالی افزود : آفات و بیماری های مهم شامل بیماری جاروک لیمو ترش، گرینینگ یا میوه سبز مرکبات، پسیل مرکبات، سفیدک داخلی مو، آفت مگس مدیترانه ای و ملخ است.

وی ادامه داد : در حال حاضر پرواز پهپاد ها در استان های البرز و فارس انجام شده و برای استفاده از این سیستم نوین در کنترل ملخ صحرایی و ملخ های بومی در مناطق سخت گذر و کوهستانی برنامه ریزی کرده ایم.
معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور تصریح کرد: در بکارگیری پهپاد ها به منظور پیش آگاهی و ردیابی آفات و بیماری های مهم گیاهی امسال تفاهم نامه ای با دانشگاه تهران و با شرکت دانش بنیان امضا کردیم تا شناسایی عوامل بیماری یا آفات بر اساس طیف رنگی تعیین شود.

وی در مورد اعتبارات سیستم های نوین اعلام کرد: تا کنون ۹۰۰ میلیون تومان برای تهیه این سیستم ها تخصیص یافته که ۷۰۰ میلیون تومان مربوط به پهپاد ها و دوربین ها و ۲۰۰ میلیون تومان برای تهیه نقشه های رنگی توسط دانشگاه تهران است.

ابطالی با اشاره به برنامه توسعه ای این سازمان در بکارگیری ابزار و سیستم های نوین، گفت: برنامه ما این است که همه عوامل مهم بیماری زا، آفات و علف های هرز را در کتاب طیف رنگی عوامل خسارت زا آماده کنیم.

منبع: صدا و سیما

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: