واردات گندم از آمریکا

در حالی که سال گذشته با دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت واردات ۲۲۷ قلم کالای مصرفی از آمریکا ممنوع شد، طبق آمار گمرک ۱۶۸۵ تن گندم به ارزش ۴۳۶ هزار دلار طی هفت ماه اول امسال از این کشور وارد شده که سهمی معادل ۰.۵۶ درصد از بازار گندم وارداتی ایران را دارد و ۳.۸۱ درصد گران‌تر از متوسط قیمت گندم وارداتی به کشور طی این بازه زمانی بوده است.

به گزارش عیارآنلاین، آذر ماه سال گذشته در پی سخنان مقام معظم رهبری در راستای ممنوع شدن واردات اقلام و کالاهای مصرفی از آمریکا به کشور، سازمان توسعه تجارت با دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت طی بخشنامه‌ای واردات ۲۲۷ قلم کالای مصرفی از آمریکا را ممنوع اعلام کرد که شامل انواع محصولات خوراکی، پوشاک و متعلقات آن، انواع لوازم و التحریر، فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی و غیره بود.

این در حالی است که بر اساس آمار رسمی منتشر شده طی هفت‌ ماهه امسال ۱۶۸۵ تن و ۴۲۸ کیلوگرم گندم و بذر گندم دروم از آمریکا به ارزش ۴۳۶ هزار و ۴۳۸ دلار به کشور وارد شده است که سهمی معادل ۰.۵۶ درصد از بازار گندم ایران را به خود اختصاص داده و قیمت آن نیز از متوسط قیمت گندم وارداتی در این بازه زمانی به کشور ۳.۸۱ درصد گران‌تر بوده است.

بر اساس این آمار، هرکیلوگرم گندم وارداتی از ۱۰ کشور مختلف به طور متوسط ۷۸۰ تومان به کشور وارد شده است در حالی که قیمت گندم آمریکایی کیلویی ۸۱۰ تومان برای تاجران ایرانی تمام شده است. گندم وارداتی از آمریکا از دو گمرک امیرآباد و فرودگاه امام خمینی(ره) به کشور وارده شده و شامل بذر گندم دروم و گندم معمولی بوده است.

حال باید دید وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت چه دلیلی برای این واردات علی‌رغم ممنوعیت می‌آورند و چگونه این محصول استراتژیک ممنوعه وارداتی از کشور ممنوعه آمریکا به ایران وارد شده است!؟

منبع: ایسنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: