۲۴ آبا ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۸
مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی کشور :

کمبودی در واکسن تب‌برفکی نداریم

جهان‌پیما، مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی کشور: خوشبختانه در سال جاری، واکسن تب‌برفکی به اندازه کافی تأمین شده است. امسال برای جلوگیری از شیوع این بیماری، تدابیر لازم اندیشیده شده و در حال حاضر فاز دوم واکسیناسیون در پوشش جمعیت دام سنگین به اتمام رسیده است. از ابتدای ماه جاری (آبان) پوشش جمعیت دام سبک آغاز شده که قرار است ۳۰ میلیون رأس گوسفند و بز عشایر، قبل از کوچ واکسینه شوند. این طرح در استان‌هایی مانند ایلام، خوزستان و چهارمحال و بختیاری پیشرفت‌هایی داشته و مشکلی از بابت تأمین واکسن وجود ندارد. هفت میلیون دز واکسن تب‌برفکی برای دام سبک در نظر گرفته شده که تمام آنها تولید داخلی بوده و واکسیناسیون برای دام سبک به صورت رایگان از طرف سازمان دامپزشکی اجرا می‌شود. البته واکسن نیز برای دامدار، هزینه‌ای ندارد.

به گزارش عیارآنلاین، مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی کشور، گفت: خوشبختانه در سال جاری، واکسن تب‌برفکی به اندازه کافی تأمین شده است.

داریوش جهان‌پیما با اشاره به مشکلاتی که سال گذشته در ارتباط با اپیدمی تب‌برفکی در کشور به وجود آمد، افزود: امسال برای جلوگیری از شیوع این بیماری، تدابیر لازم اندیشیده شده و در حال حاضر فاز دوم واکسیناسیون در پوشش جمعیت دام سنگین به اتمام رسیده است.

جهان‌پیما بیان کرد: اکنون از ابتدای ماه جاری (آبان) پوشش جمعیت دام سبک آغاز شده که قرار است ۳۰ میلیون رأس گوسفند و بز عشایر، قبل از کوچ واکسینه شوند. این طرح در استان‌هایی مانند ایلام، خوزستان و چهارمحال و بختیاری پیشرفت‌هایی داشته و مشکلی از بابت تأمین واکسن وجود ندارد.

به گفته وی، هفت میلیون دز واکسن تب‌برفکی برای دام سبک در نظر گرفته شده که تمام آنها تولید داخلی بوده و واکسیناسیون برای دام سبک به صورت رایگان از طرف سازمان دامپزشکی اجرا می‌شود. البته واکسن نیز برای دامدار، هزینه‌ای ندارد.

مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی کشور ادامه داد: اما این موضوع برای دام سنگین که چهار میلیون رأس را تشکیل داده و ۴,۵ میلیون دز از واکسن برای این منظور در نظر گرفته شده، کمی متفاوت است؛ زیرا سازمان دامپزشکی به دلیل کمبود بودجه، تنها قادر به تأمین هزینه واکسیناسیون است و دامدار صنعتی مجبور است پول واکسن را متقبل شود.

جهان‌پیما با بیان اینکه تمام واکسن مورد نیاز دام سنگین، وارداتی است، تأکید کرد: این مقدار از طرف اتحادیه دامداران و شرکت جاهد به کشور وارد شده که خوشبختانه مشکلی از نظر تأمین آن وجود ندارد.

وی در پایان با اشاره به سطح پایین مشارکت دامداران دام سنگین در کشور، اظهار داشت: درخواست ما از دامداران صنعتی این است که همکاری با واکسیناتورها را هرچه بیشتر افزایش داده و در راستای پیشگیری از بیماری تب‌برفکی همت کنند.

منبع: ایانا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: