زیر کشت رفتن سه میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار اراضی کشور به محصول گندم تاکنون/ پیش‌بینی تولید ۱۳,۵ میلیون تن گندم در سال زراعی جاری

تاکنون حدود سه میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار از اراضی کشور به زیر کشت گندم رفته و پیش‌بینی می‌شود که این سطح به حدود شش میلیون هکتار برسد تا تولید ۱۳,۵ میلیون تنی رقم بخورد.

به گزارش عیارآنلاین، مجری طرح گندم درباره وضعیت کشتی گندم گفت: در سال جاری حدود ۴۸۸ هزار تن بذر تهیه و توزیع شده که این رقم در مقایسه با سال گذشته که ۳۸۱ هزار تن بود، با رشد روبه‌رو بوده است.

اسماعیل اسفندیاری‌پور افزود: بهره‌برداران بخش کشاورزی استقبال مناسبی از بذور گواهی‌شده داشتند و تاکنون مبلغ ۱۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بابت گندم فروخته‌شده سال زراعی گذشته دریافت کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: امسال شاهد رشد ۴۲۰ درصدی در منابع اعتباری بوده‌ایم که این امر باعث شده کشت گندم در سال زراعی جدید بدون مشکل طی شود.

اسفندیاری‌پور ادامه داد: کشت گندم در ۹۶ درصد مناطق سردسیری به اتمام رسیده و مابقی استان‌ها نیز درگیر مراحل کشت هستند.

وی تصریح کرد: گندمی که در سال زراعی ۹۶ – ۹۵ به زیر کشت رفته است، به‌طور قطع مشکل بدسبزی نخواهد داشت؛ زیرا تمامی اصول ازجمله ضدعفونی و سایر عوامل توسط بهره‌برداران رعایت شده است.

مجری طرح گندم یادآور شد: در حال حاضر سه میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار از اراضی کشور به زیر کشت گندم رفته و پیش‌بینی می‌شود تا پایان آذرماه نیز ادامه یابد.

اسفندیاری‌پور سطح زیر کشت کلی گندم در سال جاری را حدود شش میلیون هکتار برآورد کرد و اظهار داشت: در صورت مساعدت شرایط آب و هوایی و بارش باران، شاهد محصول مناسبی در سال زراعی جاری خواهیم بود.

وی تأکید کرد: تاکنون مشکل خاصی گزارش نشده است و لازم است کشاورزان کود سرک مورد نیاز خود را تهیه و انبار کرده تا به محض نخستین بارش، نسبت به کوددهی اراضی خود اقدام کنند.

نیاز به یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن کود اوره در حوزه گندم و جو

مجری طرح گندم همچنین گفت: امسال پیش‌بینی شده است که یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن کود اوره مورد نیاز بخش گندم باشد که تمامی آن توسط شرکت خدمات حمایتی کشاورزی تأمین شده است.

اسفندیاری‌پور در ادامه افزود: گیاه گندم به حدود ۱۵ عنصر نیاز دارد که هشت عنصر آن اصلی بوده و مابقی را عناصر فرعی تشکیل می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: عناصر اصلی همچون ازت، فسفر و پتاس باید به خاک‌ها هرساله اضافه شود تا محصول با عملکرد بالایی تولید کنیم.

اسفندیاری‌پور بر بوجاری بذور خودمصرفی و ضدعفونی آنها تأکید کرد و ادامه داد: سیاهک پنهان و آشکار ازجمله عوامل خسارت‌زایی هستند که با رعایت نکردن عوامل فوق، ایجاد می‌شود و تنها راه کنترل آنها نیز ضدعفونی است.

وی تصریح کرد: نوسانات میزان تولید علاوه بر آنکه به مدیریت مزرعه برمی‌گردد، شرایط آب و هوایی نیز در آن دخیل بوده و لازم است آن بخشی که توسط کشاورز مدیریت می‌شود، به‌صورت کامل رعایت شود.

مجری طرح گندم یادآور شد: نیاز کشور به گندم حدود ۱۳,۵ میلیون تن برآورد شده است که پیش‌بینی می‌شود در سال زراعی جدید همین مقدار تولید داشته باشیم.

اسفندیاری‌پور تأکید کرد: در سال زراعی گذشته میزان تولید ۲۰ درصد بیشتر از برنامه ابلاغی بود و در سال زراعی جاری نیز پیش‌بینی می‌شود که تولید مناسبی رقم بخورد.

وی در پایان اظهار داشت: گندم همچون محصول گوجه‌فرنگی نیست که مدت نگهداری آن کوتاه باشد، بلکه در صورت ازدیاد تولید، امکان انبار کردن آن حتی تا ۹ سال نیز فراهم است.

منبع: ایانا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: