عضو اتاق تهران:

آمارها نشان می‌دهد که نظام بانکی ما از نظر گردش نقدینگی شرایط مناسبی ندارد

بدهی بانک‌های بخش دولتی به بانک مرکزی روند افزایشی دارد. به‌طوری که براساس جداول گزیده آمارهای اقتصادی شهریورماه ۱۳۹۵ بخش دولتی اعم از دولت و شرکت‌ها و موسسه‌های دولتی در پایان شهریورماه معادل ۶۳۶ هزار میلیارد ریال به بانک مرکزی بدهکار هستند که این میزان نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته ۸/ ۲۳ درصد افزایش پیدا کرده است.

به گزارش عیارآنلاین، حمیدرضا صالحی عضو کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران گفت: آمارها نشان می‌دهد که نظام بانکی ما از نظر گردش نقدینگی شرایط مناسبی ندارد و بحران بدهی‌ها هر سال عمیق‌تر می‌شود.

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران گفت: بانک‌ها موفق نشدند بدهی‌های خود را به بانک مرکزی بپردازند و از سوی دیگر نتوانستند مطالباتشان را از دیگر بخش‌ها دریافت کنند. در واقع گره‌گشایی از کار بانک‌ها به گشوده شدن گره بنگاه‌ها برای پرداخت معوقات آنها به بانک‌ها مرتبط است.

به گفته وی، با اجرای یک راه‌حل عملیاتی برای پرداخت معوقات بنگاه‌ها به سیستم بانکی می‌توان به بهبود وضعیت بانک‌ها امیدوار بود.

صالحی با اشاره به اینکه دولت می‌تواند در این زمینه نقش موثری ایفا کند، گفت: بانک‌ها همیشه تلاش می‌کنند در بورس ارزیابی مثبتی از وضعیت خود ارائه دهند. این در حالی است که وضعیت بانک‌ها غیر شفاف و نامطلوب است و باید برای بهبود اوضاع دیگر بخش‌های موثر در حل مشکلات بانک‌ها را فعال کرد. از جمله آنها بهبود وضعیت بنگاه‌های اقتصادی است.

منبع: دنیای اقتصاد

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: