نماینده مجلس:

رویکرد آموزشی آموزش و پرورش، دانش آموز را از کتاب متنفر میکند

وکیلی، نماینده مجلس: علت پایین بودنه سرانه مطالعه در کشور به نظام آموزشی و تربیتی آن برمی‌گردد که در آن، از رده مهد کودک به بالا به جای اینکه فرزندان به کتابخوانی تشویق شوند، حفظ کردن مطالب و کنکورمحوری مدنظر قرار گرفته و به گونه‌ای است که دانش‌آموز عاشق کتاب نمی‌شود بلکه به مرور تنفر از کتاب پیدا کرده و کتاب را مانع تفریح و اوقات فراغت خود به حساب می‌آورد.

به گزارش عیارآنلاین، محمدعلی وکیلی با اشاره به پایین بودن سرانه مطالعه در ایران گفت: علت پایین بودنه سرانه مطالعه در کشور به نظام آموزشی و تربیتی آن برمی‌گردد که در آن، از رده مهد کودک به بالا به جای اینکه فرزندان به کتابخوانی تشویق شوند، حفظ کردن مطالب و کنکورمحوری مدنظر قرار گرفته و به گونه‌ای است که دانش‌آموز عاشق کتاب نمی‌شود بلکه به مرور تنفر از کتاب پیدا کرده و کتاب را مانع تفریح و اوقات فراغت خود به حساب می‌آورد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: دومین دلیل پایین بودن سرانه مطالعه در کشور به اقتصاد خانواده‌ها برمی‌گردد. هر چه سطح اقتصاد خانواده پایین‌تر باشد، خانواده‌ها از سرانه فرهنگی خود می‌زنند تا از سرانه خورد و خوراک مثل پفک! و ترجیح آنها این است که کتاب را از سرانه فرهنگی خود حذف کنند و در این معادله‌ها، همیشه کتاب قربانی است.

وی با بیان اینکه کتاب‌ها معمولاً جاذبه محتوایی و یا زیبایی شناختی را به اندازه کافی برای جذب و افزایش مخاطب ندارند، گفت: نوآوری در حوزه تألیف بسیار پایین است و به همین دلیل زایشی در حوزه کتابخوانی نداریم.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی علت دیگر پایین آمدن سرانه مطالعه در کشور را عرضه کتاب عنوان کرد و گفت: توزیع اقلام فرهنگی از جمله کتاب توزیع مناسبی نیست؛ کتاب در خانه و محلات عرضه نمی‌شود و خانواده‌ها برای دسترسی به کتاب مجبورند راه‌های طولانی بروند؛ با این شرایط از زندگی و فرصت‌های محدود و ترافیک‌های وحشتناک، شانس مطالعه را پایین می‌آید.

وکیلی راهکار آشتی با کتاب را ایجاد تحول در نظام آموزشی دانست و گفت: باید نظام آموزشی طوری عمل کند که کتاب خواندن منحصر به کتاب درسی نباشد و جزئی از تفریحات جوانان و نوجوانان به حساب بیاید؛ این انس و رفاقت با کتاب باید از ابتدا و در مقاطع مختلف از پیش دبستانی و دبستان و … اتفاق بیافتد.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: من به صورت میانگین روزی یک ساعت و نیم را به کتاب خواندن اختصاص می‌دهم و در حال حاضر مشغول مطالعه کتابی مربوط به خاطرات یکی از سیاسیون معاصر هستم.

منبع: خانه ملت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: