استاندار اصفهان:

حق آبه کشاورزان روستا به روستا مشخص می‌شود

استاندار اصفهان گفت: در چند سال گذشته حق آبه کشاورزان مشخص نبوده است ولی با پیگیری‌های صورت گرفته در دولت تدبیر و امید در آینده نزدیک حق آبه‌ها حتی روستا به روستا مشخص می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، رسول زرگرپور در جلسه‌ای که با تعدادی از معتمدین و کشاورزان قهدریجان و فلاورجان برگزار شد، اظهار داشت: هر تصمیماتی که برای حوضه‌ی آبریز زاینده‌رود گرفته می‌شود کل حوضه را در بر می‌گیرد و تنها یک منطقه را شامل نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه طی یک ماه گذشته ۴ جلسه با نمایندگان کشاورزان استان داشته است، گفت: اعتقاد دارم که دیدارهای چهره به چهره مشکلات را بهتر حل می‌کند.

استاندار اصفهان خواسته‌های منطقی کشاورزان استان را به‌حق خواند و اظهار کرد: نباید از این خواسته‌ها و مطالبات سوء استفاده شود و به دشمن فرصت داد؛ اقداماتی که طی سه سال گذشته در حوضه‌ی آبریز زاینده‌رود صورت گرفته است در دو دهه گذشته کم سابقه بوده و باید تلاش کنیم که در آرامش کامل این اقدامات به نتیجه برسد و به بار نشیند.

زرگرپور به تشریح این اقدامات پرداخت و توضیح داد: طی چند سال گذشته حق آبه ی کشاورزان مشخص نبوده است ولی با پیگیری‌های صورت گرفته در دولت تدبیر و امید در آینده نزدیک حق آبه ها حتی روستا به روستا مشخص می‌شود.

وی با بیان اینکه حوضه آبریز زاینده‌رود در طول سال‌های گذشته مدیریت یکپارچه نداشت، افزود: در حال حاضر از سوی وزارت نیرو مدیریت یکپارچه برای این حوضه آبریز مشخص گردیده است.

استاندار اصفهان با بیان اینکه چهار استاندار در نامه به وزیر محترم نیرو خواستار اجرای هرچه سریع‌تر سد بهشت آباد شده بودند، بیان کرد: معاون اول رئیس جمهور بر تسریع هر چه سریع‌تر عملیات اجرایی این سد تأکید کردند، همچنین کنترل برداشت‌ها در دو استان اصفهان و چهارمحال بختیاری طی توافقنامه با استاندار چهارمحال بختیاری به دو صنف کشاورزی اصفهان و چهارمحال واگذار شده است.

وی اظهار داشت: در حال حاضر سهم ۲ استان از آب حوضه آبریز زاینده‌رود و همچنین سهم آب شرب، صنعت، کشاورزی و محیط زیست مشخص شده است.

زرگرپور تصریح کرد: در اجرای فرایند طرح ۹ ماده‌ای صندوق خسارت پیش‌بینی شده است که در آینده نزدیک به تصویب هیأت دولت خواهد رسید و در صورت رها نشدن آب خسارت نکشت پرداخت خواهد شد.

وی به تدوین طرح ویژه جامع کشاورزی در حوضه‌ی آبریز زاینده‌رود توسط وزارت جهاد کشاورزی اشاره کرد و عنوان کرد: در سفر معاون اول رئیس جمهور مقرر شده است که طرح ویژه کشاورزی استان اصفهان با روش‌های جدید و حداقل مصرف آب توسط وزارت جهاد کشاورزی تهیه شود.

استاندار اصفهان خاطر نشان کرد: معاون اول رئیس جمهور در سفر به اصفهان بر اجرای کامل طرح ۹ ماده‌ی احیای حوضه آبریز زاینده‌رود تأکید و برای هماهنگی اجرای مصوبات دستورات جدی را ابلاغ نمود.

وی افزود: طبق توافق صورت گرفته با نظام صنفی کشاورزان به شرط بارندگی برای پاییز دوم آب رها خواهد شد و در غیر این صورت خسارت نکشت به کشاورزان پرداخت می‌شود.

زرگرپور در پایان گفت: با تلاش‌هایی که صورت گرفته، حوضه‌ی آبریز زاینده‌رود در دوران خوبی است و باید با همکاری و هماهنگی این اقدامات را به نتیجه برسانیم.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: