۲۱ آبا ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۰

تولید بدون پشتوانه محصولات لبنی، ناتوان در رقابت های جهانی

رییس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران، با اشاره به وعده مدیرعامل شرکت کاله مبنی بر خرید شیر خام با کیفیت به قیمت بالاتر از نرخ مصوب، تاخیر در ارایه مشوق های صادراتی دولت به دامداران را موجب کاهش بازارهای صادراتی این محصولات دانست و افزود: تولید بدون پشتوانه، توان رقابت در بازارهای جهانی ندارد.

به گزارش عیارآنلاین، احمد مقدسی، تصریح کرد: به دلیل عدم ارائه تسهیلات، تولیدات دامداران ایرانی قابل رقابت با تولیدات خارجی نیستند و به این ترتیب بازارهای صادراتی را نیز از دست می دهیم.

وی در واکنش به اظهارات اخیر معاون تولیدان امور دام وزارت جهاد کشاورزی در خصوص افزایش حجم تراز تجاری دام و طیور به ارزش ۴۴۵ میلیون دلار در سال گذشته اظهار کرد: همزمان با تولید ۸۲۰ هزار تن گوشت قرمز در یک سال گذشته، میانگین صادرات دام زنده به یک میلیون و ۳۰۰ هزار راس افزایش یافت. این در حالی است که در همین مدت نیز ۶۰۰ میلیون دلار مواد لبنی صادر شده است.

مقدسی با تاکید بر لزوم افزایش حمایت های دولت از تولیدکنندگان، گفت: به رغم افزایش حجم صادرات در یک سال گذشته به دلیل عدم حمایت های دولت از صادرکنندگان، بازار محصولات لبنی همچنان با سرریز تولید مواجه است.

رییس انجمن گاوداران استان تهران، با اشاره به وعده های محقق نشده دولت در راستای حمایت از تولیدکنندگان، اظهار کرد: در همین راستا، به رغم تصویب دولت مبنی بر ارایه تسهیلات ۲۰۰ ملیارد تومانی به دامداران، این تسهیلات هم در حد حرف باقی ماند و اجرایی نشد.

بازارهای صادراتی را از دست می دهیم

وی  مشوق های صادراتی و اصلاح الگوی مصرف شیر خانوارها را دو عامل اصلی و تاثیرگذار در جذب سرریز تولید محصولات لبنی و رونق تولید  دانست و افزود: دولت باید هرچه سریع تر مشوق های صادراتی را ابلاغ کند، ضمن اینکه تغییر الگوی مصرف را هم در جامعه اشاعه دهد. این  دو موضوع در کنار هم به جذب مازاد تولید منجر خواهد شد.

رییس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران، همچنین با اشاره به مشکلات عدیده دامداران افزود: در چند ماه اخیر دامداران با مشکلات متعددی مواجه بودند به طوریکه در برخی استان ها  برای تنظیم بازار، بخشی از شیر خام را دور ریختند. حال اگر مشوق صادراتی تخصیص یابد دیگر نیازی به خرید حمایتی و دورریزی شیر خام به جهت فساد پذیری نیست.

وی، در بخش دیگری از اظهارات خود، با انتقاد از خرید شیر تولیدی دامداران پایین تر از نرخ مصوب بازار نیز تصریح کرد: این موضوع به معنای پایین بودن کیفیت شیر در بازار نیست.

شرکت کاله مطالبات دامداران را پرداخت نکرد

رییس انجمن گاوداران استان تهران، در واکنش به وعده اخیر مدیر عامل شرکت کاله مبنی بر اینکه این شرکت، شیر با کیفیت را بالاتر نرخ مصوب بازار از سوی دامداران می خرد یاد آور شد: شرکت کاله شیر با کیفیت را بالاتر از نرخ مصوب بازار از برخی دامداران خریداری کرده اما به دلیل عدم دریافت مشوق های صادراتی بخشی از بدهی خود را به دامداران پرداخت نکرده است.

وی در ادامه میانگین تولید شیر کشور را در سال ۹۵ بیش از ۹ میلیون و ۱۰۰ هزار تن اعلام کرد و افزود: در سال جاری میانگین تولید شیر بیش از ۵۰۰ هزار تن افزایش یافته است.

مقدسی، نیاز کشور را به گوشت قرمز را ۹۰۰ هزار تن اعلام و اظهار کرد: همچنین در سال جاری ۸۲۰ هزار تن گوشت قرمز در کشور تولید شده که این میزان بیش از ۹۳ درصد نیاز کشور را تامین می کند.

منبع: اگنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: