واردات گندم برای صنایع ماکارانی منتفی شد

معاون داخلی بازرگانی دولتی ایران گفت : برای صنایع ماکارانی گندم دوروم برای استحصال آرد سمولینا به میزان کافی وجود دارد از این رو نیازی به واردات نیست.

به گزارش عیارآنلاین، حسن عباسی معروفان معاون داخلی بازرگانی دولتی ایران، با اشاره به اصرار برخی صنایع بر واردات گندم اظهار داشت:بیش از ۵ الی ۶ میلیون تن گندم مازاد بر نیاز در کشور وجود دارد که کیفیت آن با استانداردهای جهانی برابری می کند بنابراین نیازی به واردات گندم وجود ندارد .

وی با بیان اینکه مشکلی از حیث کیفیت گندم دروم در کشور وجود ندارد، افزود: از مجموع گندم تولیدی ۳۱ استان ،کیفیت گندم ۱۶ استان از متوسط بالاتر و ۱۵ استان کمتر از استاندارد است.

وی در پاسخ به این سوال که اتحادیه نان های حجیم صنعتی بر واردات گندم با کیفیت اصرار دارند ، اظهار داشت :این واحد ها می توانند درخواست خود مبنی بر واردات گندم با گلوتن مورد نظر را مشخص  تا با بررسی دقیق از سوی کارشناسان امر تصمیمات لازم در خصوص واردات اتخاذ شود .

معاون داخلی بازرگانی دولتی ایران در پاسخ به سوال دیگر مبنی بر آنکه صنایع ماکارانی اعتقاد به واردات گندم دارند، بیان کرد: برای صنایع ماکارانی گندم دوروم برای استحصال آرد سمولینا به میزان کافی وجود دارد از این  رو نیازی به واردات نیست.
وی در ادامه یادآور شد: گندم دورم به میزان کافی با قیمت مصوب ۹۳۶ هزار و ۳ ریال در اختیار کارخانه های ماکارانی قرار می گیرد .
کیفیت گندم دورم تولیدی در دنیا بی نظیر است
عباسی معروفان با بیان اینکه کیفیت گندم دورم تولید داخل در دنیا بی نظیر است ، عنوان کرد : در دنیا تنها ۲ الی ۳ کشور کیفیت مشابه گندم دورم ایران را دارند و می توان گفت که این گندم علاوه بر مصرف نیاز داخل با مازاد ۳۰۰ هزار تنی در سال جاری روبرو است که بلا فاصله پس از اخذ مجوز نسبت به صادرات آن به بازارهای هدف اقدام خواهد شد .
این مقام مسئول با بیان اینکه برخی افراد کار دیگری جز واردات و سودهای هنگفت حاصل از آن ندارند ، اظهار کرد : با توجه به تولید بی سابقه گندم در سال جاری باید گفت که نیازی به واردات انواع گندم و اختلاط آن با گندم های داخلی وجود ندارد و تنها افرادی که در این میان اصرارهای مکرری مبنی بر واردات دارند از گذشته اقدام به  واردات گندم و دپو آن کردند و حال به دنبال اخذ مجوزهای لازم برای واردات هستند تا بتوانند محصول خود را در بازار به فروش رسانند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: