دلیل مخالفت دولت یازدهم با اجرای مسکن مهر

دولت یازدهم که از ابتدا ساز ناسازگاری خود را با مسکن مهر کوک کرد، در سه سال اخیر تلاش جدی را برای اتمام این طرح انجام نداده است و تنها مخالفت صریح خود را با آن بیان کرده است.

به گزارش عیارآنلاین، مساله مسکن یکی از مهمترین دغدغه های مردم است ، مسکن  نه تنها در اقتصاد کشور تاثیر گذار است بلکه بر تمام مسائل اجتماعی و حتی سیاسی تاثیرگذاراست به نحوی که اگر مساله مسکن در جامعه به طورکامل حل شود بسیاری از دغدغه های مردم نیز حل می شود و مسائلی مانند ازدواج سرعت بیشتری گرفته از آسیب ها  و تبعات اجتماعی کاسته  و کیفیت زندگی مردم و امید به زندگی را در مردم بسیار بیشتر می کند.

وقتی کیفیت و امید به زندگی در بین مردم افزایش یابد بسیاری از مشکلات روحی مردم برطرف شده، بیماری ها کاهش می یابد و می توان بر مساله سبک زندگی مطلوب ایرانی اسلامی مدنظر رهبر انقلاب نیز تمرکز بیشتری داشت و کشور را به سرعت به سوی پیشرفت همه جانبه سوق داد.

ولی در این روزها خانه دار شدن برای قشر متوسط و کم درآمد جامعه یکی از رویاهای بزرگ شده است که باید حرکتی برای این مشکل انجام داد؛ دولت قبلی برای حل این مشکل پروژه مسکن مهر را در تمام کشور به صورت گسترده اجرایی کرد.

مسکن مهر از ابتدا نور امید بسیاری را در طبقه کم درآمد روشن کرد و مردم توانستند با سرمایه حداقلی صاحب خانه شوند ولی بعد از سال ها از اجرای طرح مشخص شد که این طرح هم مشکلات و نواقص زیادی دارد که از ابتدا در این پروژه پیش بینی نشده بود که مهترین آن عبارت است از : گسترش حاشیه نشینی و شهر نشینی، خالی شدن روستاها از سکنه و تغییر یافتن سبک زندگی روستایی به شهری ،ایجاد معظلات اجتماعی در نتیجه حاشیه نشینی، نبودن فضای سبز، نبودن بیمارستان و کلانتری ومدارس، دسترسی نامناسب و سخت به شهرها و سرویس دهی نامناسب ناوگان حمل نقل عمومی و مشکلات متعدد دیگری که در این پروژه به صورت واضح مشخص است.

مشکلات مسکن مهر از زمانی شدت بیشتری گرفت که دولت یازدهم سکاندار قوه مجریه شد. تیم اقتصادی روحانی از ابتدا با زیرسوال بردن این طرح مخالفت جدی خود را با آن مطرح کرد و این موضوع را هم به مسائل سیاسی پیوند زد تا بتواند اهداف  سیاسی خود را ادامه دهد .

آخوندی وزیر راه و مسکن وشهرسازی در یک سخنرانی گفت: «بیشترین ویژگی “پوپولیسم” تهی کردن موضوعات از درون است بدون این‌که سودمندی و تداوم آن سیاست روشن باشد، سیاه و سفید کردن موضوعات و تقدس بخشی به برخی امور ویژگی‌های دیگر پوپولیسم است، به‌عنوان نمونه وقتی مسکن مهر اجرا شد سودمندی آن را کسی اندازه‌گیری نکرده و عواقب انتشار “پول داغ” به‌میزان ۵۰هزار میلیارد تومان در نظر گرفته نشده بود و زمانی که افزایش یارانه‌ها تا ۲۰۰هزار تومان مطرح می‌شد؛ آینده ایران مهم نبود».

این اظهار نظر صریح و غیرمنصفانه آخوندی نشان داد که دولت روحانی هیچ دل خوشی از  این پروژه ندارد و سعی می کند با کم کردن اعتبارات پروژه مسکن مهر از بار بودجه آن شانه خالی کند.

برای این که دولت در ظاهر بگوید می خواهد پروژه مسکن مهر را اتمام کند شرکت عمران پردیس حدود هفت روز بعد اظهارات وزیر راه و شهرسازی دست به اجرای یک نمایش زد. مدیرعامل وقت این شرکت در واکنش به انتقاد نمایندگان مجلس در خصوص متوقف شدن ساخت واحدهای مسکن مهر این شهر از رسانه‌ها دعوت کرد تا از نزدیک تداوم ساخت و سازهای این طرح در فازهای مختلف را لمس کنند.

اما این اقدام نتیجه عکسی داد،‌ چراکه کارگران و پیمانکاران به صف شده پرده از واقعیت‌های پروژه‌های مسکن مهر پردیس برداشتند.

یکی از کارگران پروژه به خبرنگاران گفت: چند سالی است که در مسکن مهر پردیس کار می‌کنم، اوایل وضعیت تقریباً خوبی داشتیم و پیمانکار هر ماه دستمزد کارگرانش را می‌داد. این در حالی است که طی ماه‌های اخیر وضعیت چندان مناسبی نداریم. حدود ۱۰ ماه است که هنوز پیمانکار دستمزدم را نداده است و فقط پول خرجی می‌دهد که با آن هم به‌سختی می‌توانم اموراتم را بگذرانم.پیمانکار می‌گوید شرکت عمران پولم را نداده است و به همین دلیل هم نمی‌توانم دستمزد کارگران را پرداخت کنم.

محمدرضا بادامچی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در این باره گفت: زمان دقیقی را برای پایان پروژه مسکن مهر نتوانسته اند به ما بدهند و علت آن را هم کمبود اعتبارات و آشفتگی های مالی اعلام کرده اند که دولت را درگیر خود کرده است.

طرح جایگزین مسکن مهر چیست وچقدر اجرایی شده است؟

آخوندی بعد از انتقادات غیرمنصفانه  از مسکن مهر  برای این پروژه طرح جایگزینی به نام مسکن اجتماعی را مطرح کرد که عموم مردم از آن اطلاع چندانی ندارند.

مسائلی مانند اینکه مسکن اجتماعی چیست و تفاوت های آن با مسکن مهر در چه شاخصه هایی است، آیا مطالاعات لازم از قبیل بودجه ای ، فرهنگی و سایر موارد در این طرح تعبیه شده است یا مانند طرح مسکن مهر نقص هایی دارد که در زمان اجرا مشخص می شود.

در این رابطه سید حسن افضلی عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به موضوع مسکن اجتماعی که از سوی دولت یازدهم به جای مسکن مهر پیشنهاد شده بود، اظهار داشت: متاسفانه تابه حال در کمیسیون عمران مجلس صحبتی راجع به این موضوع نشده و انگار این مسئله به فراموشی سپرده شده است.

افضلی در ادامه گفت: این مسئله یکی از موضوعات بسیار مهمی است که باید از همه جوانب و با نگاهی بسیار کارشناسی شده از همه جهات مورد بررسی قرار بگیرد.

عضو کمیسیون عمران مجلس در رابطه با عدم اجرایی کردن این طرح از سوی دولت با وجودی که خودش پیشنهاد چنین طرحی را داده بود، بیان داشت: علت نپرداختن دولت به این موضوع را خودش باید پاسخگو باشد اما قطعا این مسئله جای بیشتری داشت که به آن پرداخته شود.

افضلی با توجه به اینکه در برنامه توسعه ششم هم به این موضوع پرداخته نشده است، عنوان کرد: جای خالی چنین موضوعی به شدت در برنامه توسعه ششم حس می شود و شرایط فعلی بهترین زمان بود برای پرداختن به این موضوع در برنامه توسعه ششم از این جهت که به تمام زوایای آن پرداخته شود.

محمدرضا بادامچی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس نیز با اشاره به موضوع مسکن اجتماعی و عدم اجرایی شدن آن با وجود وعده های فراوان اظهار داشت:  ما نیز همین موضوع را از وزیر کار و رفاه اجتماعی پیگیر بودیم که اینچنین پاسخ مارا دادند که برنامه ریزی های مرتبط با این موضوع را انجام داده اند و در حال کارشناسی های اولیه هستند اما هیچگونه آمار دقیق و رسمی را برای این موضوع به ما اعلام نکرده اند.

بادامچی در پایان خاطر نشان کرد: پراکندگی امور و همچنین آماده نبودن زیر ساخت هایی همچون آب، برق و گاز از جمله مهمترین مسائلی هستند که دولت برای عدم اجرایی کردن طرح مسکن اجتماعی مطرح می کند اما با این حال مجلس به شدت پیگیر این موضوع بوده و خواهد بود و امیدواریم که بتوانیم تا پایان دولت یازدهم حداقل اقدامات اولیه در این طرح به سرانجام برسد.

اما آنچه مشخص است دولت ها باید با مشورت با کارشناسان متعدد و تصمیم گیری با  نهادهای بالادستی در نظام در اجرای طرح های بزرگ جانب کارشناسی را بر دعواهای سیاسی ترجیح داده و به دنبال منافع مردم باشند تا اینکه دولت های قبلی و جناح های مخالف خود را مسئول نابسامانی معرفی کنند.

منبع: مسکن نیوز

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: