وزیر بهداشت:

کاهش ۳۵ درصدی واردات حوزه سلامت با مشارکت شرکت‌های دانش بنیان

هاشمی، وزیر بهداشت: کمترین اثر تحقیقات ۶۰۰ مرکز تحقیقاتی در حوزه پزشکی در کشور و شرکت‌های دانش بنیان در حوزه سلامت، کاهش ۳۵ درصدی واردات و وابستگی و افزایش صادرات علی‌رغم بیمه کردن ۱۱ میلیون نفر بود.

به گزارش عیارآنلاین، سید حسن هاشمی صبح امروز در حاشیه مراسم امضای تفاهم نامه همکاری توسعه تولید محصولات دانش بنیان حوزه سلامت با سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در ستاد وزارت بهداشت، اظهار کرد: در سه سال اخیر، صادرات دارو سه برابر افزایش یافته و بر خلاف گذشته که فقط شاهد رونمایی بودیم، بیش از ۱۰۰ قلم داروی جدید در سه سال گذشته، وارد بازار شد.

وزیر بهداشت به ایجاد دو هزار شغل در حوزه داروهای‌های تک و با تکنولوژی بالا، اشاره کرد و یادآور شد: با حمایت‌های دولت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، می‌توان آینده بسیار خوبی را برای شرکت‌های دانش بنیان حوزه سلامت پیش بینی کرد و امیدواریم که در برنامه ششم توسعه شاهد قوانین بیشتری برای حمایت از فناوران، شرکت‌های دانش بنیان و ثروت آفرینان باشیم.

هاشمی تاکید کرد: از نخستین روزهای مسئولیتم در وزارت بهداشت، شورای فناوری و شورای سیاستگذاری در امر حمایت از تولید داخلی تشکیل شد تا از حوزه دارو و تجهیزات پزشکی حمایت شود و خوشبختانه تصمیمات بسیار خوبی گرفته شد که حاصل آن، عدم مهاجرت نخبگان به خارج از کشور بود و یکی دیگر از تصمیمات این شورا، سرمایه گذاری‌های مشترکی است که در سال‌های آینده شاهد اثرات آنها خواهیم بود و امیدواریم که طی ده سال آینده شاهد افزایش سهم شرکت‌های دانش بنیان ایرانی در بازار منطقه باشیم.

وزیر بهداشت تاکید کرد: باید با اتحاد، همدلی و حمایت از شرکت‌های دانش بنیان بتوانیم به آرمان‌های ترسیم شده از سوی مقام معظم رهبری برسیم.

هاشمی با بیان اینکه از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهور کمک فنی خواسته‌ایم، افزود: این کمک‌های فنی برای این است که بتوانیم محصولات تولید داخلی را بهتر تشخیص دهیم و آنها را کنترل کنیم تا فردی مبادرت به واردات مواد اولیه و یا دستگاهی از خارج نکند و آن را به اسم تولید داخلی به بازار عرضه و سودجویی کند.

وزیر بهداشت اظهار کرد: در برخی از نقاط کشور، برخی از دستگاه‌ها و تجهیزات پزشکی معطل مانده و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از طریق شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند با قرار داد کلی، آنها را راه اندازی و به چرخه خدمت وارد کنند اما بیشتر کمکی که از معاونت علمی فناوری خواسته‌ایم، فنی و مشاوره‌ای است.

هاشمی اضافه کرد: برخی از دستگاه‌های پزشکی در بیمارستان‌های خصوصی، دولتی و شبه دولتی و سازمانی وجود دارد که نیاز است برای تعمیر و نگهداری آن سازمانی را متشکل از فارغ التحصیلان این رشته تشکیل دهیم و صرفه جویی زیادی در این زمینه داشته باشیم اما هدف اصلی، آشنایی بیشتر جوانان با فناوری دستگاه‌ها و تجهیزات پزشکی است و زمانی که تعمیر و نگهداری آنها را بر عهده می‌گیرند، به فکر ساخت و ارتقای آن نیز خواهند بود.

وزیر بهداشت گفت: در کشور، عمدتا بهترین افراد در گروه تجربی، در رشته‌های پزشکی و داروسازی جذب می‌‌شوند و استعدادهای بسیار خوبی هستند که اقدامات بزرگی را انجام می‌دهند و معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، امکان کشف و رشد این استعدادها را فراهم می‌کنند.

منبع: آنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: