منفي‌شدن تراز صادرات دارويي؛

دستاورد برجام برای صنعت سلامت

یادداشت// «تراز صادرات دارویی منفی شده است»؛ این خبری است که رئیس انجمن داروسازی وقتی می‌خواست وضعیت داروسازی کشور را تشریح کند، به آن اشاره داشت.

به گزارش عیارآنلاین، «تراز صادرات دارویی منفی شده است»؛ این خبری است که رئیس انجمن داروسازی وقتی می‌خواست وضعیت داروسازی کشور را تشریح کند، به آن اشاره داشت. رهبر مژده‌ای آذر درباره چرایی رسیدن به این تراز منفی هم اینگونه توضیح می‌دهد: «‌در زمینه دارو هم غول‌های بزرگ دارویی دولتی باعث شده‌اند بخش خصوصی قادر به رقابت و حضور واقعی نباشد؛ در نتیجه تراز صادرات دارویی منفی شده است و هم‌اکنون یکی از تلاش‌هایی که مسئولان سازمان غذا و دارو در حال انجام آن هستند فائق آمدن به این تراز منفی است.‌» امریکایی‌ها در دو سال اخیر و پس از ستاندن امتیازات سنگین در برجام، حتی به بنگاه‌های دارویی ایران اجازه حضور در نمایشگاه بین‌المللی  دارو را ندادند، در حالی که مطابق حقوق بین‌الملل، دارو شامل تحریم قرار نمی‌گیرد.»

برجام لااقل در حوزه سلامت و دارو و برای صنعت داخلی تولید دارو دستاوردی نداشته است. هر چند فضای به‌وجود آمده در این حوزه پای غول‌های داروسازی دنیا را به ایران باز کرده است، اما انگار حضور این غول‌ها دستاوردش برای تولید داخلی دارو منفی شدن تراز صادرات داروهای وطنی بوده است. بازار ۸۰ میلیونی ایران فرصت خوبی را به این غول‌ها داده تا بخواهند در ایران سرمایه گذاری کنند و دارو بفروشند. در مقابل این، امریکا اجازه شرکت بنگاه‌های دارویی ایران را برای حضور در نمایشگاه بین‌المللی دارو نداد. همین مسئله موجب شده تا سهراب صلاحی، رئیس سازمان بسیج اساتید در نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهور با هشدار نسبت به تلاش در دور جدید جمهوری‌خواهان برای فشار و اقدام به تحریم‌های جدید، از وی خواسته تا عکس‌العمل مناسبی داشته باشد. در ابتدای این نامه خطاب به روحانی آمده است: مستحضر هستید که ارزیابی رئیس هیئت مذاکره‌کننده هسته‌ای یعنی ظریف از برجام این بود که امریکا «یک مشت سند توخالی» تحویل دولت ایران داده و همچنین تعبیر رئیس بانک مرکزی، سیف این بود که سهم ایران از برجام تقریباً «هیچ» و همانگونه که در روزهای اخیر افکار عمومی شاهد آن بودند، امریکایی‌ها در دو سال اخیر و پس از ستاندن امتیازات سنگین در برجام، حتی اجازه شرکت بنگاه‌های دارویی ایران را در نمایشگاه بین‌المللی دارو ندادند، در حالی که مطابق حقوق بین‌الملل، دارو شامل تحریم قرار نمی‌گیرد.

غول‌هایی که تراز صادرات دارو را منفی کردند
سید مهدی سجادی، دبیر انجمن داروسازان ایران، در پاسخ به این سؤال که آیا هنوز تحریم‌های دارویی پابرجا است و آیا شما این مطلب را تأیید می‌کنید که در نمایشگاه بین‌المللی اجازه ورود به  تولیدکنندگان ایرانی داده نشده بود، می‌گوید: اینکه شرکت‌های ایرانی اجازه حضور در نمایشگاه بین‌المللی را پیدا نکردند، نیز بنده شنیدم، اما فکر می‌کنم بخشی از آن مربوط به کارهای اداری است که باید برای نمایشگاه انجام می‌شد و نمی‌توان آن را مرتبط با حوزه تحریم‌ها دانست.

رهبر مژده‌ای آذر، رئیس انجمن داروسازی اما در تشریح وضعیت داروسازی کشور می‌گوید:‌ همکاران ما به وظایف خود از اول انقلاب چه در دوران جنگ، چه در دوران سازندگی و به‌خصوص در دوره تحریم عمل کرده‌اند و حتی توانستند داروها را با فناوری‌های نوین و تکنولوژی خاص پیاده و مسائل آن را حل کنند، اما توجه مسئولان کشور در ارزش گذاشتن به خدمات داروسازان کافی نبوده زیرا دولتی شدن دارو (تولید – توزیع – فروش)موجب شده رقابت از میان برود و هر کسی با تولید هر دارویی بیمار را مجبور به مصرف کند و بخش خصوصی توان رقابت خود را با بخش دولتی از دست داده است.
رئیس انجمن داروسازان تأکید می‌کند: در زمینه دارو هم غول‌های بزرگ دارویی دولتی باعث شده‌اند بخش خصوصی قادر به رقابت و حضور واقعی نباشد، در نتیجه تراز صادرات دارویی منفی شده و هم‌اکنون یکی از تلاش‌هایی که مسئولان سازمان غذا و دارو در حال انجام آن هستند، فائق آمدن به این تراز منفی است.

ارزبری واردات دارو
سجادی اما معتقد است باید در پسابرجام از فرصتی که پیش آمده، بهترین استفاده را کند و در مدیریت سیستم دارویی به سمتی رویم که با نگاه به تولید داروهای داخلی بتوانیم رقابت در واردات و داروهای خاص را که مورد نیاز مردم است و منبع تولید داخل ندارد، ایجاد کنیم همچنین باید بازار دارو را از این حالت بسته بودن خارج کنیم تا هم نیازهای مردم و بیماران تأمین شود و به سهولت در دسترس قرار گیرد و هم بتوانیم با توجه به گایدلاین‌های درمانی نیازهای دارویی کشور را تأمین کنیم. وی می‌گوید: کشور ما در حوزه دارو بیشتر تولیدکننده است، البته در حوزه فرمولاسیون دارو؛ اما در منابع و مواد اولیه واردکننده هستیم؛ در فرمولاسیون و تولید داروهای مورد نیازمان توانسته‌ایم ۹۷ درصد نیاز کشور را تولید کنیم، در عین حال واردات دارو ارزبری بسیاری دارد و حدوداً ۶۰ درصد از ارز دارویی کشور را به خود اختصاص می‌دهد.

از نگاه دبیر انجمن داروسازان ایران، اینکه ما در را به سوی بازار خارجی ببندیم یا اینکه فقط به محصولاتی بها دهیم که در داخل تولید می‌شود، کمکی به صنعت داروسازی کشور نکرده‌ایم.

منبع: جوان آنلاین

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: