معاون وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد؛

اختصاص ۴۵ درصد زراعت آبی کشور به تولید گندم

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: بیش از ۳۸ درصد کالری جامعه از گندم تامین می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، مهندس کشاورز در آیین شکرگزاری گندم استان لرستان اظهار کرد: تمام تلاش و مساعی کشاورزان، مدیران و مسئولان بخش کشاورزی برای افزایش تولید و تامین امنیت غذایی است.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون ۴۵ درصد زراعت آبی و ۷۵ تا ۸۰ درصد کشاورزی دیم کشور به تولید گندم اختصاص داده شده است، افزود: چارچوب زراعت کشور را گندم تشکیل می‌دهد چراکه بیش از ۳۸ درصد کالری جامعه از این محصول تامین می‌شود.

کشاورز خاطرنشان کرد: همه مواد ۶۰ درصد و پروتئین بالای ۴۰ درصد انرژی دارد برای همین گندم با هیچ چیزی قابل مقایسه نیست.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت با اشاره به سمبل فائو که خوشه گندم است، گفت: همچنین وزارت‌خانه کشاورزی سایر کشورها سنبله گندم را نشان خود قرار داده‌اند که این به خاطر اهمیت گندم در تامین امنیت غذایی است و به روی این محصول بیش از سایر محصولات تاکید می‌شود.

وی یادآور شد: در سال‌های گذشته بیش از ۶،۷ میلیون تن گندم به کشور وارد می‌کردیم و کسی معترض نبود اما حال که به جمع صادر کنندگان می‌خواهیم ملحق شویم شکایاتی به گوش می‌رسد. همه کشورها بدون توجه به سیاست و مشی سیاسی نسبت به امنیت غذایی حساس هستند و این موضوع خیلی جدی است.

کشاورز بیان کرد: در سال ۱۳۹۳ طی جلسه‌ای که با رییس جمهور داشتیم وضعیت کشاورزی خود را بررسی کردیم و مشخص شد در سال‌های ۹۰ تا ۹۲، بیش از ۴۵ درصد انرژی کشور از واردات تامین می‌شد و خودکفایی ما کمتر از ۵۵ درصد بود، در ۸ محصول حدود ۹۴ درصد واردات داشتیم که گندم در راس آنها بود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: در طول ۸ هفته اقداماتی که بتوان با آنها کاهش واردات این محصولات را داشته باشیم برنامه‌ریزی شدند و حال قرار است طی ۵ سال این نارسایی را به ۸۲ درصد برسانیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بازار به تعادل رسیده است، گفت: سال ۹۲، حدود ۸.۵ میلیارد دلار واردات محصولات داشتیم که حال به ۳ میلیارد دلار کاهش یافته است. سال‌های پر باران، کم بارش و خشک زیادی داشتیم و سطح زیر کشت گندم به دلیل محدودیت باران ناپایدار شده بود.

کشاورز یادآور شد: هم‌اکنون نسخه‌ای که برای بهبود کشت این محصول پیچیده‌ایم کاهش سطح زیر کشت آبی از ۲.۵ میلیون هکتار سال۹۰، ۹۲ به کمتر از ۲ میلیون هکتار است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به کیفیت گندم تولیدی، گفت: دعوای کیفیت در تمام تاریخ کشور بوده و هر زمان که وارد می‌کردیم در این مورد کسی مشکلی نداشت؛ هم‌اکنون تمام تولید را که بررسی کرده‌ایم گندم مورد استفاده نان ما عالی بوده و بیش از ۳۲ درصد کیفیت دارد که بالاتر از متوسط دنیاست.

کشاورز ادامه داد: برای کشت گندم باید به بحث ژنتیک آن نیز به صورت جدی توجه شود و حال نیز باید بذرها را کیفی تولید کنیم، بخش خصوصی توضیحات ما را جدی گرفته‌اند، باید ۲۸۰ هزار تن بذر به زیر خاک برود که حال ۴۸۶ هزار تن است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی به کودهای بی‌کیفیت اشاره کرد و گفت: کود انرژی زیادی از ما برد تا به خط درآمد و توانستیم نظام جدیدی برای آن تعریف کنیم. در مهر ۹۲، ۷۵ کود به صورت تصادفی انتخاب و مورد بررسی قرار گرفت که نزدیک به ۶۰ مورد از آنها میزان ماده غذایی‌شان صفر بود.

وی اظهار کرد: حال بیش از ۵۲۰۰ برند کودی در بازار وجود دارد که حدود ۴۶۰۰ مورد از آنها تاییدیه گرفته‌اند. مصرف کود بهینه نیست، اوره پروتئین گندم، پتاس برای مقابله با خشکسالی و فسفر جهت دانه‌بندی و استخوان‌بندی آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کشاورز با بیان اینکه پا را از روی پدال مصرف کود بر نداریم، افزود: هم‌اکنون مکانیزاسیون بهبود یافته اما تا شرایط ایده‌آل فاصله داریم، ظرف ۳ سال گذشته ۵ هزار میلیارد تومان برای کود تزریق شده است، اگر کارنده و عملیات به‌زراعی را به خوبی انجام دهیم می‌توانیم با بذر کمتر تولید بیشتری داشته باشیم.

منبع: ایسنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: